GeriEğitim Uzaya küp uydu 2008'de
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Uzaya küp uydu 2008'de

Uzaya küp uydu 2008'de
refid:6921770 ilişkili resim dosyası

İTÜ öğrencileri tarafından yapılan 1 kg'dan hafif küp şeklindeki uydu 2008'de uzaya fırlatılacak.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesinde yüksek lisans öğrencileri tarafından yapılan küp şeklinde 1 kilogramdan düşük ağırlıktaki “ITU-pSat 1” adlı uydu, 2008 yılında uzaya fırlatılacak.

İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fevzi Ünal, TÜBİTAK tarafından desteklenen “Piko Uydu Tasarımı Projesi” kapsamında öğrenciler tarafından kenarları 10'ar santimetre olan küp şeklinde bir uydu yapıldığını bildirdi.

Uydunun uzayda yerini alması için gerekli başvuruların yapıldığını dile getiren Ünal, şunları söyledi:
“Uydumuz, 2008 yılının sonuna doğru Kazakistan'ın Baykonur Uzay Üssü'nden uzay fırlatılacak ve uzaydaki yerini alacak. Uzaydan bize varlığını bildirir bir sinyal gönderecek. Üzerindeki düşük çözünürlüklü kamera ile kaydettiği görüntüleri üniversitedeki haberleşme laboratuvarına gönderecek. Uzaydaki yerini aldığında sadece üniversitemiz için değil, Türkiye için de çok prestijli bir görevi yerine getirecektir. Öğrencilerin yapmış olması bakımından bu uydu Türkiye için bir ilktir. Projenin ticari yönü yoktur.”

PİKO UYDU

İTÜ Uzay Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alim Rüstem Aslan da, küçük uyduların mini, mikro, nano ve piko uydular olmak üzere büyüklüklüklerine göre sıralandıklarını belirtti.

Uluslararası Küpsat Projesi'ne 2005 yılında dahil olduklarını ifade eden Aslan, projenin amacının, Kaliforniya Politeknik Üniversitesi ve Stanford Üniversitesi önderliğinde özellikle öğrencilerin uzaya yönelik deneyimlerini gerçekleştirmeleri olduğunu anlattı.

Aslan, bu kapsamda yaptıkları piko uyduyu geliştirdiklerini dile getirerek, yapılan uyduların rozetlerle Kazakistan'dan uzaya gönderildiğini belirtti.

Bugüne kadar çeşitli ülkelerden üniversite öğrencileri tarafından onlarca pSat uydusunun uzaya gönderildiğini, ancak bunların arasından gerçekten çalışan 1-2 tane olduğunu ifade eden Alim Rüstem Aslan, bu tür uyduların ömürlerinin genellikle 6 ay olduğunu bildirdi.

Prof. Dr. Aslan, 2008 yılının sonuna doğru uzaya fırlatılacak olan “ITU-pSat 1” uydusunun, uzay ortamına dayanıklılık testinden başarıyla geçtiğine işaret ederek, “Uydu 680 kilometre uzağa, yere yakın yörüngeye oturacak. Bir yıl içinde tamamlanan uydu projesinin bütçesi yaklaşık 400 bin YTL” dedi.

Aslan, bundan sonraki amaçlarının kenarları 20 santimetre olan küp şeklinde nano bir uydu yapmak olduğunu belirterek, ekonomik olması için teknolojinin küçük uydulara kaymaya başladığını söyledi.

ÖĞRENCİLER

Uyduyu yapan öğrenci ekibinden Taşkın Baltacı da, piko uydu tasarımına ilişkin bilgi verdi.
Uydunun en alt katında bilgisayar sistemi, onun üstünde güç, en üstte görev yükü bulunduğunu anlatan Baltacı, uydunun yörüngesine oturtuktan sonra 1-2 saatte bir Türkiye'nin etrafında tur atacağını ve günde 4-5 kez iletişim kurulacağını, her iletişim süresinin ortalama 10'ar dakika olacağını bildirdi.

Baltacı, uydunun üst kısmının altın kaplamalı alüminyumdan oluştuğunu dile getirerek, güneş enerjisinden pillerini şarj edebilmesi için etrafından güneş paneli bulunacağını sözlerine ekledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle