GeriEğitim Uşak Üniversitesi’nin hedefi dünya üniversitesi olmak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Uşak Üniversitesi’nin hedefi dünya üniversitesi olmak

Uşak Üniversitesi’nin hedefi dünya üniversitesi olmak
refid:27850046 ilişkili resim dosyası

Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Çelik, bu yıl diploma eki alarak uluslararası unvana kavuşan üniversitenin dünya üniversitesi olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini söyledi.

Uşak Üniversitesi Merkez Kütüphanesi’nde düzenlenen toplantıya Rektör Prof. Dr. Sait Çelik, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Sayın Dalkıran, Prof. Dr. Osman Nafiz Kaya, Genel Sekreter Yrd. Doç. Dr. Adil Karaman ve akademik personel katıldı.

Uşak Üniversitesi’nin 2014 yılı faaliyetlerinin değerlendirildiği toplantıda konuşan Rektör Çelik, "Uşak Üniversitesi, ulusal ve uluslararası akreditasyonları tamamlamış, şehir ve sanayiyle bütünleşmiş, nitelikli bir büyüme ile bölgemize rol model olmayı hedeflemektedir" dedi. Uşak Üniversitesi’nde öğrenci sayısının her geçen yıl arttığına dikkat çeken Rektör Çelik, "2006 yılında 9 bin 700 öğrenci ile başladığımız yolda bugün 22 bin 145 öğrenciye ulaştık. 11 fakülte, 3 yüksekokul, 11 meslek yüksekokulu, 186 bölüm ve program ile 21 uygulama ve araştırma merkezimiz bulunuyor. 285 öğretim üyesinin görev yaptığı üniversitemizde 589 akademik ve 528 idari personel görev yapıyor. Yürüttüğümüz Avrupa Birliği Projesi sayısı sekiz, bütçesi 5 milyon 433 bin Euro’dur. Üniversite sanayi işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla KOSGEB, Uşak Ticaret ve Sanayi Odası işbirliği ile Teknoloji Geliştirme Merkezi’nde dokuz Ar-Ge projesi, 3 milyar 91 milyon 306 bin liralık bütçeyle yürütülmektedir" dedi.

Apartlardan yakındı

Uşak’ta üniversite öğrencilerine kiralanan ev ve apartlarda fahiş fiyatlar uygulandığına dikkat çeken Rektör Çelik, 2015 yılında Bir Eylül Yerleşkesi içine Yurt Kur tarafından 2 bin kişilik yurt yapılacağını söyledi. Rektör Çelik, "Her geçen yıl artan öğrenci sayısına bağlı olarak barınma konularında sıkıntılar yaşanıyor. Yurtların haricinde yer bulmakta zorlanan öğrencilerimiz, şehir merkezindeki apartlara yöneliyor. Bu da apart sahipleri tarafından fahiş fiyatlara kiralanıyor. En fazla 350 lira olması gereken apart fiyatları bir öğrenciye 600 veya 700 liraya kadar kiralanabiliyor. Bu konuda apart sahipleri ve belediyemizin oturup bir fiyatta anlaşması gerekiyor. Yurt-Kur yetkilileri de apart sahipleri ile görüştü. Apart sahiplerine öğrenci başı 176 lira teklif götürdü ancak kabul edilmedi. Biz de yurt yapılması için Yurt-Kur’a 2 bin öğrenci kapasiteli yurt yapması için 15 bin metrekare yer tahsisini yaptık. Önümüzdeki yıl inşaatına başlanacak" dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle