GeriEğitim Üniversiteye uyum için psikolojik destek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Üniversiteye uyum için psikolojik destek

Üniversiteye uyum için psikolojik destek
refid:27207120 ilişkili resim dosyası

Uşak Üniversitesi’ne bu yıl kayıt yaptırarak üniversite hayatına başlayan öğrencilerin uyum sorunu yaşamamaları ve kısa süre içerisinde üniversite hayatına adapte olmaları için Psikolojik Danışma ve Rehberlik Birimi çalışmalarına başladı.

Öğrencilerin karşılaştıkları sorunlara çözüm üretmek ve uyum sürecini hızlandırmak için çalışmalarına başlayan Uşak Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Birimi, öğrencilerin dayanışma ve işbirliği içinde olmalarını sağlayarak, duygusal, sosyal ve zihinsel açıdan ortaya çıkabilecek problemlere yönelik önleyici, destekleyici ve yönlendirici çalışmalara imza atacak.

Öğrencilerin bireysel ve sosyal uyum sorunlarını tespit ederek başa çıkma yollarını öğrettiklerini ifade eden Psikolojik Danışma ve Rehberlik Birimi görevlisi Psikolog Merve Ocak, öğrencilerin iletişim ve kimlik problemlerine çözüm bulmak amacıyla oluşturulan birimin öğrencilere hizmet verdiğini ifade etti. Ocak, öğrencilerin özellikle uyum programı kapsamında kendine güvenen, arkadaşlık ilişkileri, ayrılık ve yalnızlık konuları gibi üniversite yaşamı boyunca sıklıkla karışılacakları konular üzerinde bilgilendirici faaliyetlerde bulunduklarını sözlerine ekledi. Psikolog Merve Ocak, "Bu yıl ilk defa uzaktan terapi sistemiyle de öğrencilere hizmet verileceğini dile getirerek, ‘pdr@usak.edu.tr’ isimli e-posta adresinden psikoterapi ve bireysel görüşme gerektirmeyen sorunların çözümü için birinci basamak danışmanlık hizmeti verilecek" dedi.

Her ay 50 öğrenci hizmet alıyor

Uşak Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Birimi’nden geçen yıl her ay ortalama 50 öğrencinin hizmet aldığına dikkat çeken Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Çelik, birimin geçen öğretim yılında önemli çalışmalara imza attığını söyledi. Psikolojik Danışma ve Rehberlik Birimi’nin öğrencilerin her konuda görüş aldıkları bir merkez haline geldiğini belirten Çelik şöyle konuştu: "Geçen yıl her ay ortalama 50 öğrencinin hizmet aldığı Psikolojik Danışma ve Rehberlik Birimi özellikle üniversite hayatına yeni başlayan öğrencilerin yaşamlarını kolaylaştırmaları ve uyum sorunu yaşamamaları için önemli bir noktadır. Uşak Üniversitesi olarak öğrenci odaklı bir üniversite olduğumuzu her fırsatta dile getirdiğimiz gibi yaptığımız her uygulamada da bunu gösteriyoruz. Uşak Üniversitesi, öğrencilerinin ihtiyaçları doğrultusunda yapılanıyor, sadece fiziksel ihtiyaçlar değil psikolojik ihtiyaçlara da önem veriyoruz"


Yorumları Göster
Yorumları Gizle