GeriEğitim Üniversiteye tasarruf belgesi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Üniversiteye tasarruf belgesi

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Enerji Yönetim Sistemi Belgesini 2016 yılında alan kazanan üniversite, üç yılda, ‘tüm faaliyet alanlarında enerji performansını sürekli iyileştirme’ taahhüdünü yerine getirerek yeniden bu belgeyi almaya hak kazandı.

Üniversiteye tasarruf belgesi

Doğaya saygı duymak, üretirken daha az tüketmek ve doğayla uyumlu bir hareket alanı oluşturmak için çalışan Yaşar Üniversitesi, ‘Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’ni (UN Global Compact) imzadı. ‘İzmir’de İyilik Var’ projesi kapsamında Ege Orman Vakfı işbirliğiyle ‘İyilik Ormanı’nı hayata geçiren üniversite, enerji performansını iyileştirdiği için üç yıl önce aldığı TS EN ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Belgesini, yeniden aldı.

21 kişiden oluşan bir ekiple, üç yıldır çalışmalar yürüten Yaşar Üniversitesi, bu kapsamda; enerji performansının iyileştirilmesi, enerji türlerinin daha verimli kullanılması için, birçok eğitim ve seminer düzenledi. Elektrik ve doğalgaz enerjileri ve su tüketim değerlerinde, artan öğrenci ve bina sayısına karşın son üç yılda önemli tasarruflar elde etti. TSE tarafından iki gözetim ve bir adet belge yenileme tetkikinin sonunda, belgenin devamlılığına karar verildi.

‘ÜNİVERSİTELER TOPLUMA ÖRNEK OLMALI’
Üniversitenin Rektörü Prof. Dr. Cemali Dinçer, konuyla ilgili şunları söyledi:
“Enerji verimliliği bütün dünya için çok önemli. Üniversitelerin de topluma her konuda örnek olması, enerjiyi koruyarak, verimliliği artırarak kullanması ve bu bilinci bütün topluma yayması gerekiyor. ‘Enerji Yönetim Belgesi’de bu amaçta bir yol haritası çiziyor. Türkiye’de TSE’den bu belgeyi alan bir üniversite olmak kurumumuzun vizyonunu ve gelecek perspektifini gösteriyor. Enerjiyi verimli ve bilinçli kullanmayı bir kültür olarak benimseyip, yeniden bu belgeyi aldığımız için mutluyuz. Bu kültürü tüm toplumda oluşturmak adına adımlar atıyoruz. Enerjimizi daha verimli kullanmayı sürdürülebilir kılmak için çalışmaya devam edeceğiz.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle