GeriEğitim Üniversite kayıtları, e-kayıt nasıl yapılır? Kayıt için gerekli belgeler
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Üniversite kayıtları, e-kayıt nasıl yapılır? Kayıt için gerekli belgeler

Üniversite kayıtları, e-kayıt nasıl yapılır? Kayıt için gerekli belgeler

2017-2018 eğitim ve öğretim yılı üniversite kayıtları başladı. ÖSYS 2017 sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adaylar, üniversitelerden ve e-kayıt yoluyla gerçekleştirilebilecek. Elektronik kayıt yapan adaylar, üniversiteleri tarafından duyurulan belgelere ve tarihe göre işlem yapacaklar. İşte üniversite kayıtlarıyla ilgili detaylar!

Üniversite kayıları için son günün ne zaman olduğu birçok öğrenci tarafından oldukça merak edilen konular arasında yer aldı. Üniversite kayıtları bugün itibariyle başladı. 2017-ÖSYS merkezi yerleştirme sonuçları ile bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri, bütün üniversitelerde 14-18 Ağustos'ta, elektronik kayıtlar ise 11-16 Ağustos'ta yapılacak. Öte yandan üniversite kayıtları için gerekli belgeler de öğrenciler tarafından merak edildi. Peki, üniversite kayıtları için gerekli belgeler neler?

2017-ÖSYS merkezi yerleştirme sonuçları ile bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri, bütün üniversitelerde 14-18 Ağustos'ta, elektronik kayıtlar ise 11-16 Ağustos'ta yapılacak. Elektronik kayda, özel yetenek programları ile yükseköğretim kurumlarınca elektronik kaydı uygun görülmeyen programlar (sağlık raporu isteyen programlar gibi) dâhil edilmeyecek. Belirtilen içerisinde başvuruda bulunmayan veya kayıt işlemlerini tamamlamayan adaylar üniversiteye kayıt haklarını kaybedecek.


E-KAYIT NASIL YAPILIR? E-KAYIT İLE İLGİLİ TÜM BİLGİLER

LYS yerleştirme sonuçlarının netleşmesi sonrasında ise 11-16 Ağustos tarihlerinde adaylar kazandıkları üniversite ve bölüme elektronik kayıt yapacaklar. Elektronik kayda, özel yetenek programları ile yükseköğretim kurumlarınca elektronik kaydı uygun görülmeyen programlar (sağlık raporu isteyen programlara gibi) ile açıköğretim programları dâhil edilmeyecektir. Öğrenciler E-Devlet platformundaki “turkiye.gov.tr/yok-universite-ekayit” sayfasına E-devlet şifreleri ile giriş yapıp üniversiteye e-kayıt yapabilecekler.

ÜNİVERSİTEYE KAYIT İÇİN HANGİ BELGELER GEREKLİ?

Adayın ÖSYS sonuç belgesi

Adayın mezun olduğu okuldan aldığı diplomanın aslı ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi (başarı belgesi mezuniyet belgesi yerine kullanılamaz)
Aday ek puandan yararlanarak yerleşmiş ve alan/kol/bölümü diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, ek puan esas olan okul ve alan/kol/bölümden mezun olduğunu gösterir resmi belge,

Nüfus cüzdanının onaylı örneği,

İkametgâhı ile ilgili beyanı,

Askerlik çağına gelmiş veya daha yukarı yaştaki erkek adaylar için ilgili askerlik şubesinden alınacak “bir fakülte veya yüksekokula kaydolmasında askerlikçe bir sakınca olmadığı”na dair belge,

12 adet 4.5 x 6 (cm) ebadında fotoğraf (fotoğraflar son altı ay içinde, önden, başı ve boynu açık, adayı kolaylıkla tanıtabilecek şekilde olmalıdır.),
Kayıttan önce belirlenip ilan edilecek diğer belgeler.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle