GeriEğitim Üniversitelilerin yurt sorunu Meslis’te
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Üniversitelilerin yurt sorunu Meslis’te

Üniversitelilerin yurt sorunu Meslis’te
refid:29667301 ilişkili resim dosyası

CHP, yükseköğrenim gören öğrencilerin barınma sorununun çözümlenebilmesi için Meclis Araştırması açılmasını istedi.

Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ve arkadaşlarının imzasıyla hazırlanan önerge, Meclis Başkanlığı'na sunuldu.

Önergenin gerekçesinde, son yıllarda sayıları hızla artan devlet ve vakıf üniversitelerine karşın, Kredi ve Yurtlar Kurumu bütçelerine yeterince ödenek ayrılmadığı için öğrencilerin yurt problemi yaşadığı ifade edildi.

Vakıf üniversitelerinde yaklaşık 276 bin 118 öğrencinin öğrenim gördüğü, bu üniversitelerin yurt kapasitesinin ise 8 bin civarında bulunduğuna işaret edilen önergede, şu ifadelere yer verildi:
"Vakıf üniversitelerindeki 200 bin öğrenci diğer yurtlarda kalıyor. Vakıf üniversitelerinin öğrencilerin barınma sorunu konusunda yeterince duyarlı olmadıkları açıkça görülüyor.YÖK tarafından bugüne kadar izin verilen vakıf üniversitelerine bir program dahilinde, kendi kapasitelerine yetecek yurt yapımının sağlanması veya öğrenci kapasitelerine göre yapacakları yeni yurt binalarının Kredi ve Yurtlar Kurumu'na tahsis edilmesinin öncelikle sağlanması temel amaç olmalıdır. Ülkemizde yükseköğrenim gören öğrencilerimizin en önemli sorunlarından biri olan barınma sorununun etkili ve kalıcı yöntemlerle çözümlenebilmesi için Meclis Araştırması açılması elzemdir."


Yorumları Göster
Yorumları Gizle