GeriEğitim Üniversitelilerden köy okuluna kütüphane
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Üniversitelilerden köy okuluna kütüphane

Üniversitelilerden köy okuluna kütüphane

Gönüllü üniversite öğrencileri tarafından hazırlanan ‘Güneş Köyden Doğuyor’ projesi kapsamında Tokat'ın Turhal ilçesindeki köy okuluna kütüphane kuruldu.

Bilkent Üniversitesi Toplumsal Duyarlılık Projeleri’ kapsamında hazırlanan ‘Güneş Köyden Doğuyor’ projesinde yer alan gönüllü 50 öğrenci, Yenisu Köyü İlkokulu ve Ortaokulu’nda önce kütüphane odasını boyadı, ardından rafları ve masaları kurdu. Gönüllüler, köy okulunun öğrencileriyle resimler çizip şarkılar söyledi, deneyler yaptı.

Projenin koordinatörü, Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümü 3’üncü sınıf öğrencisi Zeynep Şengir, 7 farklı alt grup olarak projeyi yürüttüklerini anlattı. Şengir, "Köy okuluna 50 kişilik bir ekip olarak geliyoruz. Gruplara ayrılıyoruz. Bilim, müzik, spor, resim, tiyatro ve genel kültür olarak çocuklarla hem eğitici hem öğretici etkinlikler yapıyoruz. Bunun yanı sıra bir de yapı grubumuz var. Onlar da okula kütüphane kazandırıyorlar" dedi.

Üniversitelilerden köy okuluna kütüphane

Projenin 2010'dan bu yana uygulandığını belirten Şengir, Yenisu köyünün yardım ettikleri 16’ncı köy olduğunu söyledi.

Gönüllü öğrencilerden Mert Övken proje kapsamında birçok köy okuluna gittiklerini anlatarak, "Geldiğimiz köyde kütüphane bırakmaya çalışıyoruz çocuklara. İçini kitaplarla dolduruyoruz. Onları okumaya sevk edecek, ufuklarını açacak hediyeler bırakmaya çalışıyoruz" diye konuştu.

Ortaokul Müdürü Murat Kılıç, öğrencilere duyarlılıkları için teşekkür etti.

Köy okulunun öğrencileri ile üniversite öğrencileri okulun bahçesinde birlikte oyunlar oynayarak eğlenceli zaman geçirdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle