GeriEğitim Üniversiteliler yarış aracı tasarladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Üniversiteliler yarış aracı tasarladı

Üniversiteliler yarış aracı tasarladı

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) öğrencilerinden oluşan YTU Racing takımının tasarlayıp ürettiği 4. otomobili  YTR-04'ü tanıttı.

Davutpaşa Kampüsü'nde gerçekleşen basın toplantısı öncesinde, YTU Racing takımının yaptığı YTR-04, alanda sürüş yaptı.

Sürüş sonrasında YTÜ Makine Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Alptekin Ergenç, araçla ilgili bilgi verdi.     

Ergenç, YTU Racing takımının, üniversitenin öğrencileri tarafından Formula Student yarışmalarına katılmak için 2011'de kurulduğunu ve takımın iyi yerlere gelmesi için çalıştıklarını söyledi.     

Takımın, 2013'te ilk araçlarını ürettiklerini belirten Ergenç, "YTU Racing Takımı, 2014, 2015, 2016 ve 2017 yıllarında sıfırdan tasarlayıp ürettiği dört aracıyla yurt dışındaki Formula Student yarışmalarına katıldı. Amaç öğrencilerin kendilerinin tasarladığı yarış aracıyla yarışmasını sağlayabilmek. Tasarım yaparken de öğrencilerin araç tasarlamayı öğrenmelerine fırsat tanımaktı" diye konuştu.     

Bugün tanıtımını gerçekleştirdikleri 4. araç YTR-04'ün mühendisliğinin yüzde 100'ünün yerli olduğuna dikkati çeken Doç. Dr. Ergenç, şöyle konuştu:     

"Türkiye'nin babayiğit öğrencileriyiz. Formula konusunda Türkiye'nin en iyi takımıyız. Tek amacımız Türkiye'nin bayrağını en iyi şekilde dalgalandırmak. YTR-04 ile Avrupa'da Macaristan, Çek Cumhuriyeti ve ve Almanya'da yarışmalara katıldık. Bu yarışmalardan çeşitli dereceler aldık. 2018 sezonu için hedefimiz 5. araç ile dünyanın en iyi 50 üniversitesi arasına girebilmek. 5. araç çalışmaları devam ediyor, ana hatları da belli. Hedefimiz 1 Mayıs itibarıyla 5. aracın tanıtımını yapmak."     

YTR-04 aracının pilotu Sacit Boztaş da yarışmalarda birçok derece alarak başarılı olduklarını söyledi.     

Bir yarış aracını kullanmanın ayrı bir duygu olduğunu belirten Boztaş, "Burada 30 kişinin emeğini sürüyorsunuz, bu da ayrı bir gurur. Ayrıca Avrupa'da diğer takımlarla birlikte yarışmanın da heyecanı var. Her sene yeni bir araba üretiyoruz. Bu sene yeni 5. araç hazırlıkları da devam ediyor. Daha performanslı bir araba yapmaya çalışıyoruz" dedi.     

YTU Racing

YTU Racing, 2015 yılında İngiltere'de katıldığı Formula Student UK Yarışması'nda En İyi İletişim Stratejisi Ödülünü kazanarak Türkiye'ye kupayla döndü. Takımın 2016 yılı aracı da İngiltere ve Almanya'da tüm güvenlik testlerini geçip yarışmaların tüm etaplarını tamamlayan ilk Türk Formula Student aracı oldu.     

Takım bu yıl 4. aracı ile Macaristan, Çek Cumhuriyeti ve Almanya'daki Formula Student yarışmalarına katılarak, bütün güvenlik testlerini geçti, yarışma etaplarını tamamladı ve aldığı derecelerle dünya sıralamasında bir yılda 100 basamak birden yükseldi. Takımın yaptığı araç, Çek Cumhuriyeti'ndeki ivmelenme etabını ise 4. olarak tamamladı.     

Takımın ürettiği 4. araç olan YTR-04'ü 30 öğrenci, iki akademik danışmanın destekleriyle beraber 8 aylık bir çalışma sonucunda tasarlayıp üretildi. Aracın güç ünitesi yaklaşık 85 beygir gücündeki bir motosiklet motorundan oluşuyor. Aracın motor bloku hariç diğer parçaları öğrenciler tarafından tasarlandı, mühendisliği yapıldı ve üretildi. 243 kilogram ağırlığındaki araç 0'dan 100 kilometre/saat hıza 3,8 saniyede erişebiliyor. Araç son hızına ise yaklaşık 180-200km/h civarında ulaşıyor.     

              

 

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle