GeriEğitim Üniversiteliler ‘Korsanla Mücadele’ için yarışacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Üniversiteliler ‘Korsanla Mücadele’ için yarışacak

Üniversiteliler ‘Korsanla Mücadele’ için yarışacak

RATEM tarafından bu yıl 9’uncusu düzenlenen Radyo, Televizyon ve Yazılı Basında iletişim uygulamaları geliştirmesine yönelik ‘Aklıma Bir Fikir Geldi - Fikri Mülkiyet Hakkında Duyarlılık İçin İletişim Fikirleri Yarışması’ için başvurular 11 Aralık’a kadar devam ediyor.

Ana hedefi kamuoyunda fikri-mülki hakların önemi ve korunması, korsanla mücadeleyle ilgili bir bilinçlendirme çalışması olan, üniversite öğrencilerini de kazanmayı, teşvik etmeyi amaçlayan, TV, Radyo ve Yazılı Basında iletişim uygulamaları gerçekleştirebilecek nitelikte bir iletişim fikri yarışması olan ‘Aklıma Bir Fikir Geldi’nin seçici kurulunda Prof. Dr. Aysel Aziz, Veyis Ateş, Dr. İrfan Barut, Dr. Kenan Bölükbaşı, Yrd. Doç. Dr. Gürbüz Doğan Ekşioğlu, Ali Eyüboğlu, Hilal Kabacıoğlu, Yeşim Koçyiğit, Ender Merter, Günseli Özen, Aşkın Tuna ve Derviş Zaim yer alıyor. Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği (RATEM) Başkanı Yusuf Gürsoy şöyle konuştu: 

HER YIL KATILIMCI SAYISI ARTIYOR
“Türkiye ve dünyada kültür endüstrisi önemli bir ivme kazandı, ülkemizde özellikle son yıllarda radyo-televizyon yayınları, yapımları ve diziler önemli bir ihracat kalemi haline geldi. Tüm bu olumlu gelişmelerin yanında sektörümüzün önemli bir sorunu olan korsanla mücadeleye de dikkat çekmemiz gerekiyor. Kamuoyunun fikri-mülki hakların önemi ve korunmasıyla ilgili bilgilendirilmesi, bilinçlendirilmesi gerekiyor. Son açıklanan TÜİK verilerine göre ülkemizde internet kullanımı hızla artıyor. Buna bağlı olarak internetteki korsan dizi ve film yayınlarına olan ilgi de bir hayli artmış durumda. Korsanla mücadele konusunda ülkemizde yasal mevzuatın uluslararası düzenlemelerle uyumlandırması ve buna bağlı olarak etkin önleme ve bilinçlendirme çalışmaları yürütülüyor. Bunun neticesinde ise milyonlarca liralık piyasa değeri bulunan eserlerin izinsiz bir şekilde korsan kullanımının önüne geçilmiş durumda. Biz de RATEM olarak bu yıl 9’uncusunu düzenlediğimiz ‘Aklıma Bir Fikir Geldi’ yarışmasında geçmiş yıllarda üniversite öğrencileri tarafından hazırlanan çok başarılı ve yaratıcı fikirlere tanıklık ettik. Projemizle birlikte gelecek nesilleri korsanla mücadele konusuna dahil ediyor ve bilinçlendiriyoruz. Bu yılda proje kapsamında gerek İstanbul’da gerekse Anadolu’da pek çok iletişim fakültesi öğrencileriyle bir araya geldik. Her yıl bir öncekinden çok daha fazla sayıda genç ‘Aklıma Bir Fikir Geldi’ yarışması için çalışıyor. Bu yıl da hepsi birbirinden yaratıcı yüzlerce proje sunulacağını görüyoruz.”

Korsanla Mücadele konusunda üniversiteler arasında düzenlenen ilk ve tek proje olan ‘Aklıma Bir Fikir Geldi-İletişim Fikirleri Yarışması’nın son başvuru tarihi 11 Aralık, ödül töreni ise 23 Aralık.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle