GeriEğitim Üniversiteliler hasarlı binalardan uzak tutuluyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Üniversiteliler hasarlı binalardan uzak tutuluyor

Üniversiteliler hasarlı binalardan uzak tutuluyor
refid:24702273 ilişkili resim dosyası

Marmara Depremi'nde binlerce insanın hayatını kaybettiği Sakarya'da, şehre ilk kez gelen üniversite öğrencilerinin güvenli binalarda oturması için çeşitli çalışmalar yürütülüyor.

Sakarya Üniversitesi (SAÜ), çalışma kapsamında üniversite kampüsünde reklam yaparak yeni kayıt yaptıran öğrencilerle görüşen yurt işletmelerinden, binalarının depreme dayanıklığı olduğuna dair rapor isteniyor. Bu rapora sahip olan yurt işletmelerinin kampüste reklam çalışması yapmasına izin verilirken, raporu olmayan işletmelerde kampüs dışına çıkarılıyor. Bunun dışında ev tutmak isteyen öğrencilere yönelik bir çalışma da bulunuyor. Buna göre ev tutmak isteyen öğrenciler, SAÜ tarafından geliştirilen sistemde evine ait adres bilgilerini yazarak binasının depreme dayanıklı olup olmadığını görebiliyor.

Kentte faaliyet gösteren basın kuruluşlarının temsilcileriyle biraraya gelen SAÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, üniversitedeki öğrenci sayısının her geçen yıl arttığını anlattı. Şu anda 70 bine yakın öğrenciye hizmet verdiklerini belirten Elmas, "Öğrencilerin barınma konusunda çalışma yapıyoruz. Bu yıl 16 bin yeni kayıtlı, bin tane de yabancı olmak üzere 17 bin öğrenciyi ağırlayacağız. Her yıl öğrenci sayımız artıyor. Geçen yıl 10 bine yakın mezun verdiğimizi hesaba katarsak, her yıl nüfusumuz, 10 bin artıyor" dedi.

Elmas, kent genelinde öğrencilerin barınma sorununu ortadan kaldırmak için çeşitle çalışmalar yürütüldüğünü belirterek, "Artan öğrencilerimizle ilgili KYK'nın yeni yaptığı yurt, tamamen devreye girdi. Yeni yurt binaları da yapılıyor. Üniversitemizde, yurt reklamı yapmak isteyenlerden, depreme dayanılılık raporu talep ediyoruz. Eğer raporu varsa üniversitemizde reklam yapmasına izin veriyoruz. Böylece depreme uygun yurtları ön plana çıkarıp, öğrencilerimizi de bu yurtlara yönlendiriyoruz" diye konuştu.

"Tüm çalışmalarımıza rağmen genç nesillerde deprem algısı oldukça zayıf" diyen Elmas, "Kayıt yaptıran öğrenciler için binalarının depreme dayanıklı olup olmadığını gösteren bir sistem hazırladık ama çok az kişi buna başvurdu. Yani bu nesil, deprem konusunda bilinç sahibi değil ve bu nedenle buna uygun hareket etmiyor. Depremin ardından yapılan yönetimeliklere uygun yurt binaları güvenli" dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle