GeriEğitim Üniversiteliler, fikirleriyle yarıştı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Üniversiteliler, fikirleriyle yarıştı

Üniversiteliler, fikirleriyle yarıştı

‘Benim Fikrim Benim İşim’ yarışmasında en iyi iş fikri olarak seçilen proje, hukuk fakültesi öğrencisi Turhan Solmaz tarafından hazırlanan tıbbi buluş oldu.

Üniversite adayları fikirleriyle yarıştı. Kemerburgaz Üniversitesi Hukuk fakültesi öğrencisi Turhan Solmaz, hipertansiyon hastalarının yaşam kalitesini yükseltecek bir cihaz prototipi icat etti. Solmaz, "Proje kendi ihtiyacımdan doğdu, diyebilirim. Ailemden gelen genetik polikistik böbrek hastalığım var. Bunun önemli sonuçlarından biri de hipertansiyon. Bu hastalıkla başa çıkmak için tuz kontrolü çok önemli. Bu nedenle gıdalarda tuz kontrolü yapabilecek bir cihaz geliştirdim. Türkiye'de 20 milyon hipertansiyon hastası var, bu sadece benim ihtiyacım değildi. Proje sırasında Proje Mentorü hocam Yrd. Doç. Dr. Ayça Doğan Mollaoğlu'ndan çok büyük destek aldım, bundan sonraki süreçte de kendisiyle devam edeceğiz" dedi. Emeği geçen akademisyenlere, çalışanlara ve yarışmaya duyarlılık gösteren katılımcılara teşekkür eden İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ali Altınbaş, "Yarışmaya beklentimizden daha yüksek bir katılım gerçekleşti. Bizim ilk kez yaptığımız bir organizasyon. İnşallah bunlar daha sık hayata geçirilecek. Bunun sanayi-üniversite işbirliğine de büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum. Bize destek veren Altınbaş Holding'e ve Orge Elektrik'e çok teşekkür ediyorum. Bu projenin neticesine göre bunun teşvik edici olacağını ve bundan sonraki gençleri de bu yönde çok daha yüreklendireceğini düşünüyorum. Herkes için hayırlı, uğurlu olsun” dedi. Altınbaş, Türkiye'deki hatta dünyadaki tüm öğrencilere açık hale getirmeyi hedeflediklerini söyledi.

GENÇLERİN FİRMA KURMASINA DESTEK OLACAĞIZ

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Yenilik ve Araştırma Daire Başkanı Ceren Gedikoğlu, kazanan projelerin alacağı desteği şöyle açıkladı:

"Yarışmaya katılan çok güzel fikirler var. Yarışmada ilk 3'e giren projeyi 'Kuluçka Merkezi'mize alacağız. İlk kazanan kişiye 15.000 TL, ikinciye 10.000 TL, üçüncüye 5.000 TL destek sağlayacağız. Proje sahipleri ödülleri Kuluçka Merkezi’mizde firmalaşma sürecinde kullanacaklar. Melek Yatırımcıları da davet ettik. Buradaki amacımız gerçekten ürün elde edebileceğimiz, patentlenebilecek fikirlere destek vermek. Gençlerin firma kurmasına destek olacağız. Firma kuruluşunun akabinde de onların ön kuluçka dediğimiz firmanın ilk ayağa kalması sürecinde destek olacağız ve gerçek hayata atılmalarını sağlayacağız. Yarışmaya 33 proje yaklaşık 50 öğrenci katıldı. Bu çalışma ile öğrencilerimiz öncelikle bir iş planı hazırlamayı, gerekirse gece yarılarına kadar çalışıp kendi işleri için emek sarf etmeyi, bütçe planı hazırlamayı öğrendiler. Bu planları düzgün yapan, fikri iyi olan, fikrini bir sonraki aşamaya taşıyabilecek olanlara da akademisyenler aracılığıyla mentorluk desteği verdik. Bu ikinci destekle öğrencilerimiz yarı finalden sonra daha yoğun bir sürece girdiler ve projelerin maketlerini veya yazılımlarını hazırladılar.”

 

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle