GeriEğitim Üniversiteliler fabrikada çalışmadan mezun olamayacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Üniversiteliler fabrikada çalışmadan mezun olamayacak

Üniversiteliler fabrikada çalışmadan mezun olamayacak
refid:23427376 ilişkili resim dosyası

Öğrenciler, üniversiteden mezun olacakları son dönemi fabrikada eğitim alarak geçirecekler.

Geçtiğimiz yıl tüm meslek yüksekokullarında başlatılan proje nedeniyle Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Teknoloji Fakültesi öğrencileri bir fabrikada çalışmadan mezun olamayacak.  Fakültesi öğrencileri, 7 veya 8’inci dönemlerinde işletmelerde sektörle buluşacak.

SAÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, üniversite-sanayi işbirliğinin somut bir adımı olarak uyguladıkları projenin öğrencilere ve iş dünyasına önemli katkı sağlayacağını söyledi. Elmas, “Bu uygulama sayesinde öğrenciler, işyerinde yapılan eğitimle mezuniyet öncesinde iş deneyimine sahip olacaklar” dedi.

Öğrencileri hem sanayiye hazırlamak, hem de sektörün ihtiyaç duyduğu elemanları onlarla birlikte yetiştirmek için bu modeli uyguladıklarını belirten Elmas, “Meslek Yüksek Okulları’ndaki 3+1 eğitim projesini başarıyla uyguladıktan sonra Teknoloji Fakültesi öğrencileri de 7+1 eğitim modeli ile bir dönem işyerlerinde eğitim görecek. Bu uygulama sayesinde öğrenciler, işyerinde yapılan eğitimle mezuniyet öncesinde iş deneyimine sahip olacaklar” diye konuştu.

”Eğitim programlarını iş dünyasının gereksinimleri doğrultusunda güncellenecek”

Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık da teknoloji fakültelerinin bilgiye ek olarak uygulama becerisi yüksek mühendisler yetiştirerek sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikte mezun vermeyi planladıklarını açıkladı. Sarıbıyık, “Öğrencilerimizin iş dünyasının beklentilerini karşılayacak bilgi ve uygulama becerisine sahip mühendisler olarak yetişmelerini sağlamak istiyoruz. Bologna ve MÜDEK kriterlerinden taviz vermeden, eğitim öğretimin 7 dönemini okulda teorik ve uygulamalı ders, bir dönemi de işletmede uygulamalı eğitim olarak düzenlendik” dedi.
Sarıbıyık, şunları söyledi:
“Teknoloji Fakültelerinde güncel mühendislik bilgisinin yanı sıra belirli teknik problemlerin çözümüne, endüstri ve iş hayatındaki problemlerin çözüm yöntemlerine ağırlık verilmesine, laboratuvar derslerinde, endüstriyel problemler için pratik tasarım çözümlerine yönelik uygulamalar yapılması hedefleniyor. Başlatılan 7+1 eğitim modeliyle, iş dünyasının işe almayı düşündüğü elemanı kısa sürede istediği şekilde yetiştirilecek. Eğitim programlarını iş dünyasının gereksinimleri doğrultusunda güncellenerek, iş dünyası ile akademik personelin kaynaşması neticesinde yapılacak ortak projelerle işletmelerin Ar-Ge teşviklerinden yararlanacağız”
Sigortasının üniversite tarafından karşılanacağı uygulamalı eğitimler, 2013-2014 eğitim yılında başlayacak.  7+1 eğitim modeline göre öğrenciler ilk 6 dönem teorik ve uygulamalı dersleri okul ortamında, 7’inci veya 8’inci dönemlerinde işyeri eğitimi dersini ise İşyeri Eğitimi Yönergesi’ne göre 16 hafta ve tam zamanlı olarak yapacaklar.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle