GeriEğitim Üniversiteliler 6 bin kilometre pedal çevirecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Üniversiteliler 6 bin kilometre pedal çevirecek

Üniversiteliler 6 bin kilometre pedal çevirecek
refid:27170683 ilişkili resim dosyası

Ege Üniversitesi’nin 60’ıncı kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında 6 bin kilometre pedal çevirecek öğrenciler, İnebolu’ya ulaştı.

Ekip sorumlusu Yrd. Doç. Dr. Bintuğ Öztürk, Türkiye'nin 7 bölgesinde 5 sınır kapısına ve 37 ile giderek 6 bin kilometre pedal çevireceklerini söyledi.

Bisiklet turunun İzmir-Antalya ve Sarp Sınır Kapısı-Sinop etabının tamamlandığını belirten Öztürk şöyle konuştu:
"Şimdi Sinop-Edirne Kapıkule Sınır Kapısı'nı kapsayan 3’üncü etabı gerçekleştirmek için yola çıktık. Bir yılda 8 etapta 37 il, 6 bin kilometreyi bisikletle geçerek, gelecek yıl eylülde turumuzu tamamlamayı hedefliyoruz. Bisiklet turumuza farklı bölümlerden 25 öğrenci katılıyor. Bu esas uğraşı spor olmayan arkadaşların yaptığı bir etkinlik ama üniversite çevreyle ilgili mesajını aktarmaya çalışıyor."

Kapıkule'ye kadar olan bin 70 kilometrelik 3. etabı 17 Eylül'de tamamlamayı hedeflediklerini anlatan Öztürk şöyle devam etti:
"Eğitimin devamı nedeniyle bir seferde çıkıp hepsini tamamlayamıyoruz. Önceliğimiz eğitim ama eğitim aralarında 8 etaba böldüğümüz Türkiye'yi bir yılda tamamlayacağız. İzmir-Antalya'yı, Sarp-Sinop'u bitirdik, şimdi 3’üncü etap Sinop-Edirne'yi tamamlayacağız. Ardından yine Antalya-Antakya, ardından Antakya-Mardin, Mardin-Van, Van-Sarp, en son da Edirne Kapıkule-İzmir etabıyla turumuzu bitireceğiz. Proje kapsamında Kapıkule, Sarp, Cilvegözü, Nusaybin ve Gürbulak sınır kapılarına kadar gideceğiz."

Öztürk, projeye Bornova Belediyesi ve Accell Bisiklet Firması'nın sponsor olduğunu belirterek çevre kirliliği ve bisikletin sağlıklı yaşamın parçası olduğuna dikkat çekmeyi amaçladıklarını söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle