GeriEğitim Üniversiteli oldunuz, tebrikler!
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Üniversiteli oldunuz, tebrikler!

Üniversiteli oldunuz, tebrikler!
refid:29709405 ilişkili resim dosyası

Öncelikle hepinizi gönülden tebrik ederim. Bir maraton koşucusu gibi uzun mesafeleri aştıktan sonra üniversiteli oldunuz. Bu yoldaki bariyerleri atlarken aileniz hep yanınızdaydı ama artık kendi başınıza kararlar alacağınız bir dünyaya adım atıyorsunuz. Üniversiteli olmak demek, mesleğinize dair akademik bilgi edinmenin ötesinde kendi kararlarınızı alabilmek, birey olmanın sorumluluklarını üstlenmek, kişisel ilgilerinizi keşfetmek ve “Ben Kimim?” sorusuna daha donanımlı yanıtlar verebilmek demek. Bu oldukça değerli bir süreç ve nasıl yaşayacağınız üniversite hayatınızda edindiğiniz deneyimlere göre değişecek.

Kayıt bilgileri için üniversitenizin internet sitesine bakın

Kayıtlardan başlayalım. Üniversiteye adım atarken eşe-dosta sormaları bir kenara bırakarak, ihtiyaç olan bilgiyi doğru kaynaklardan edinmeyi alışkanlık edinelim. Bu konuda bilgi almak için en doğru adres ilgili okulların internet siteleri. Buralarda bulacağınız kılavuzlar size yol gösterecektir. Bu yıl ODTÜ’nün de aralarında bulunduğu birçok üniversitede öğrenciler e-kayıt üzerinden kayıtlarını tamamlıyor. Eğer okulunuzda bu tür bir e-kayıt sistemi yok ise, kayıt sırasındaki kalabalık ortamlara hazırlıklı olun. Dokümanlarınızı tam olarak hazırlayıp gittiğiniz sürece sorunsuz bir şekilde işlemlerinizi halledebilirsiniz. Bilmediğiniz ya da anlamadığınız bir şey varsa mutlaka sorun, oradaki görevliler size yardım etmek için varlar. Aslında bilmediğiniz ya da merak ettiğiniz şeyleri sormak, üniversite hayatınızda edinmeniz gereken önemli bir beceri.

Kayıt sonrası keşif yapın

Birçok üniversite yeni kayıt yaptıran öğrencileri için oryantasyon programları düzenler. Yıllar önce ODTÜ’ye ilk geldiğimde aynı okulda okuyan abimin tavsiyesi üzerine bu programa katılmamış biri olarak kesinlikle bu hataya düşmemenizi öneririm. Dört yılınızı geçireceğiniz üniversitenizi tanımak ve kendinizi okula ait hissetmek için bu programlara katılım etkili olacak. Ayrıca oryantasyon sırasında kendi kuşağınızdan ama farklı bölümlerde okumak üzere gelmiş diğer öğrencilerle de tanışabilirsiniz.

Üniversiteye uyum

Üniversite hayatına alışmanın en iyi yolu -birçok öğrencim farklı da düşünse- mümkünse yurtta kalmakla başlar. Okul hayatı boyunca yurtta kalmış bir öğrenci olarak bu deneyimin hem kendinizi tanıma hem de başkalarıyla yaşama becerisi geliştirmek açısından önemli olacağını düşünüyorum. Ailemizin tanıdık ortamından çıkarak farklılıkları görmek, tanımak ve bu farklılıklarla birlikte ortak bir yaşam kurmak üniversite eğitiminiz sonrasında mesleki ve kişisel hayatınızda fark yaratacak.

Öğrenci topluluklarının içine girin

Eğer ailenizle yaşıyorsanız da okulda derse katılmak dışında kişisel ilgileriniz doğrultusunda öğrenci toplulukları tarafından düzenlen etkinliklere mutlaka katılın. Bugün, Yaz Okulu dersinde öğrencilerime sordum, yeni üniversiteli arkadaşlarınıza ne önerirsiniz diye? Onların da söylediği ilk şey; öğrenci topluluklarına katılım idi. Üniversitelerde genellikle çeşitli öğrenci toplulukları mevcut ve bu topluluklar akademik yılın başında tanışma toplantıları gerçekleştirir. Hâlihazırda bir ilginiz varsa ya da yeni ilgi alanları edinmek istiyorsanız utangaç olmayın, gidin, dinleyin ve hoşunuza giden bir topluluğa devam edin. Bunun dışında üniversitelerin spor olanaklarını da mutlaka kullanın. İlk senelerde yeni insanlarla tanışmak ve arkadaşlıklar geliştirmek için oldukça etkili yöntemler bunlar.

Testlere hazırlanır gibi ders çalışmayın

Gelelim derslere... Öğrencilerim bu konuda da çok kritik bir öneride bulundular. “Hocam, üniversitede ders çalışma alışkanlıkları lisedeki gibi değil, testlere hazırlanır gibi ders çalışmasınlar” dediler. Her ne kadar çoktan seçmeli sınavlar üniversitede bir değerlendirme yöntemi olarak kullanılsa da derslere devam etmek, etkin katılımda bulunmak, okumak ve soru sormak derslere uyumunuzu, daha da önemlisi kalıcı öğrenmeyi kolaylaştıracak. Sınavların yanı sıra, projeler, yazılı ve sözlü ödevler hayatınızın bir parçası olacak, hazır olun. Ayrıca okulunuzda düzenlenen panel, sempozyum, konferans gibi ders dışı etkinliklere katılım da yüksek öğrenimin önemli bir parçası. Derslerde öğrenmenin ve başarının önemli bir koşulu olarak hocalarınızla iletişim konusunda gerekli özeni göstermeniz, profesyonel iletişim becerileri geliştirmek yönünde atılacak değerli bir adım olacak.
Şimdilik bu kadar ipucu yeter sanırım, biraz da sizler keşfedin üniversite yaşamının güzelliklerini ve bu maceralı yolculuğu. Her birimizin hayatında önemli bir dönüm noktası olmuş üniversite deneyiminizin keyifli, öğretici ve ufuk açıcı olmasını dilerim!


Yorumları Göster
Yorumları Gizle