GeriEğitim Üniversitelere koordinasyon ve danışma kurulları kurulacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Üniversitelere koordinasyon ve danışma kurulları kurulacak

Üniversitelere koordinasyon ve danışma kurulları kurulacak

Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmeliklerde, meslek yüksekokulları ve programların açılmasına yönelik standartların belirlenmesini sağlayacak Meslek Yüksekokulları Koordinasyon Kurulu’nun çalışma usul ve esaslarını belirlendi. Ayrıca üniversitelerin bölümlerinde kontenjan planlamasından istihdam odaklı politikaların oluşturulmasına kadar çeşitli alanlarda çalışmalar yapmak üzere Yükseköğretim Eğitim Programları Danışma Kurulu’nun kurulmasına karar verildi.

Yönetmeliğe göre Meslek Yüksekokulları Koordinasyon Kurulu, meslek yüksekokulları ve programların açılmasına yönelik standartların belirlenmesi, mevcut programların geliştirilmesi, izlenmesi, mezunların istihdamı ile lisans tamamlama süreçleri ile ilgili görüş ve önerilerde bulunacak.  Kurul, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı başkanlığında, meslek yüksekokul müdürleri arasından Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) tarafından seçilen bir müdür, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Mesleki Yeterlilik Kurumu ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğini temsilen görevlendirilen başkan dışında toplam beş üyeden oluşacak. Koordinasyon Kurulu, yılda en az iki kez toplanacak.

YENİ PROGRAMLARIN KOŞULLARINI BELİRLEYECEK

Yükseköğretim Eğitim Programları Danışma Kurulu ise, yükseköğretim alanındaki istihdam odaklı politikaları oluşturmak ve geliştirmek üzere çalışmalar yapacak. Kurul, yeni açılacak eğitim programları için asgari koşulları belirleyecek ve eğitim programları kontenjanlarının planlanması kapsamında yerel, bölgesel ve ulusal düzeydeki ihtiyaç analizlerini yapacak. Kurul, çalışma sonuçlarını YÖK’e sunacak.     

ÜYELERİN GÖREV SÜRESİ ÜÇ YIL

Danışma Kurulu’nun başkanlığını, YÖK Başkanı yapacak. Kurul, başkanın dışında Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğini temsilen görevlendirilen 7 üyeden oluşacak. Danışma Kurulu üyelerinin görev süresi 3 yıl olacak.     

 

 

 

 

 

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle