GeriEğitim Üniversitelerde rektörlük yarışı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Üniversitelerde rektörlük yarışı

Üniversitelerde rektörlük yarışı
refid:28311342 ilişkili resim dosyası

Üniversitelerdeki rektörlük yarışları devam ediyor. Bazı üniversitelerin rektör adayları belli oldu. En yüksek oy alan altı rektörün adı atanmak için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulacak.

Rektörlük seçimlerinin yapıldığı bazı üniversitelerde en yüksek oy alan adaylar şöyle:

Karabük Üniversitesi
Karabük Üniversitesi’nde (KBÜ) rektör adayı seçimlerinde en yüksek oyu Prof. Dr. Refik Polat aldı.
KBÜ'deki seçimde 408 öğretim üyesi, Prof. Dr. Bektaş Açıkgöz Konferans Salonunda oy kullandı. Yedi adayın yarıştığı seçimde, Prof. Dr. Refik Polat, geçerli 400 oyun 175'ini alırken, Prof. Dr. Mustafa Boz 144 oyla ikinci, Prof. Dr. Ahmet Gürbüz ise 22 oyla üçüncü sırada yer aldı. Gürbüz'ü 21 oyla Prof. Dr. Mustafa Yaşar, 12 oyla Prof. Dr. Seyfullah Kara, 3 oyla Prof. Dr. Dursun Taşçı, 2 oyla da Prof. Dr. Hakkı Zeki Büyükyıldız takip etti.

Uludağ Üniversitesi
Uludağ Üniversitesi’nde (UÜ) rektör adayı seçiminde en yüksek oyu mevcut Rektör Prof. Dr. Kamil Dilek aldı.
Rektörlük Binası A Salonu'nda sabah başlayan seçimlerde, 941 öğretim üyesi oy kullandı.
Sandıkların kapatılması ile sona eren seçimde, adaylığını açıklamamış kişilere de oy verilebilmesine imkan tanımak için ad ve soyadın yazılacağı ve boş bir sütunun bulunduğu mühürlü birleşik oy pusulası kullanıldı.
Seçimde, Dilek 576 oyla birinci, rektör adayı Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Ulcay 265 oyla ikinci oldu.
Seçim öncesinde adaylık açıklamasında bulunmayan 15 aday da birer oy aldı. Bu adaylar arasında yapılan kura sonucunda listenin üçüncü sırasında Prof. Dr. Mahmut Yavuz, dördüncü sırasında Prof. Dr. İrfan Karagöz, beşinci sırasında Prof. Dr. Kemal Gözler, altıncı sırada da Prof. Dr. Kadir Çüçen yer aldı.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) rektör adaylığı için yapılan ve 4 adayın yarıştığı seçimde, oy verme ve sayım işlemi tamamlandı.
ÇOMÜ Terzioğlu Yerleşkesi Troia Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen seçimde 670 öğretim üyesi oy kullandı. Mevcut rektör Prof. Dr. Sedat Laçiner 237, Prof. Dr. Yücel Acer 180, Prof. Dr. Muammer Karaayvaz 163, Prof. Dr. Arzu Mirici 78 oy aldı. 4 oy sandığa boş atılırken 4 oy da sandık kurulunca geçersiz sayıldı.
Resmi olarak rektör adayı olmamalarına rağmen isimleri oy pusulalarına yazılan Prof. Dr. Sefa Dereköy, Prof. Dr Ahmet Gökkuş, Prof. Dr. Mustafa Saçar ve Prof. Dr. Olcay Hisar ise seçimde birer oy aldı.
Seçimde belirlenecek aday sayısının 6 olması nedeniyle rektör Laçiner tarafından birer oy alan isimler arasında kura çekildi. Kura sonucunda Prof. Dr. Dereköy ile Prof. Dr. Hisar, aday listesine alındı.
Prof. Dr. Sedat Laçiner, oy verme işleminin ardından yaptığı konuşmada, seçimlerin son derece adil ve şeffaf bir ortamda gerçekleştirildiğini belirterek, "Sonuçlar ortada, 57 oy fark ile birinci olduk" dedi.

Mardin Artuklu Üniversitesi
Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Serdar Bedi Omay’ın üniversitede yürütülen yolsuzluk soruşturması kapsamında açığa alınması ve daha sonra kendisinin emekliye ayrılması ile üniversitede boşalan Rektörlük için seçim yapıldı. Seçimlerde, 8 aday yarışırken, en fazla oyu bu göreve YÖK tarafından vekaleten atanan İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Ağırakça aldı.

Artuklu Üniversitesi’nde yapılan rektörlük seçimlerinde 8 aday yarışırken, 123 öğretim üyesi kurulan sandıklarda 8 aday için oy kullandı. Seçimde kullanılan oylardan 109’u geçerli sayılırken, YÖK tarafından Rektörlük görevine vekaleten atanan İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Ağırakça 58, Prof. Dr. Ahmet Erkol 46 ve Prof. Dr. Ahmet Demircan 2 oy aldı.

Afyon Kocatepe Üniversitesi
Afyon Kocatepe Üniversitesi’nde (AKÜ) Rektör Adayı Belirleme Seçimi tamamlandı. Seçimde mevcut Rektör Mustafa Solak en yüksek oyu alan aday oldu.

AKÜ Ahmet Necdet Sezer Kampüsü Atatürk Kongre Merkezi’nde başlayan oy kullanma işlemine 558 öğretim üyesi katıldı. Kimlikleriyle oy kullanan öğretim üyeleri daha sonra katılım tutanağını imzaladı. Sadece rektör adaylarıyla öğretim üyelerinin alındığı seçim salonunda oy kullanma işlemi tamamlandı. 7 rektör adayının yarıştığı seçimde, mevcut Rektör Prof. Dr. Mustafa Solak 224 oy, Prof. Dr. Hasan Çimen 91 oy, Prof. Dr. Hakkı Yazıcı 88 oy, Prof. Dr. İbrahim Demirkan 77 oy, Prof. Dr. Zakir Avşar 44 oy, Prof. Dr. Ramazan Şevik 15 oy, Prof. Dr. Kasım Turhan ise 11 oy aldı. Seçimde 8 oy da boş kullanıldı.

Adaylar YÖK’e bildirilecek

En yüksek oy alan 6 aday Yükseköğretim Kurulu’na (YÖK) bildirilecek. YÖK, oy sıralamasına göre bildirilen 6 ismi, 3’e düşürerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayına sunacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın belirleyeceği isim AKÜ Rektörü olarak atanacak.

AKÜ’ye rektör olarak atanan isim, 18 Mart tarihinde gerçekleştirilecek devir teslim töreniyle göreve başlayacak.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle