GeriEğitim Üniversiteler tanıtım günlerine başladı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Üniversiteler tanıtım günlerine başladı

ÖSYM, üniversite adaylarına bir sürpriz yaparak YKS sonuçlarını bir gün önceden açıkladı. puanlarını öğrenen adayların önündeki son viraj ise tercihler. Birçok üniversite, kendilerini adaylara tanıtmak ve onları ikna etmek ‘tercih günleri’ düzenlemeye başladı.

Üniversiteler tanıtım günlerine başladı

Tercihler 23-29 Temmuz tarihleri arasında yapılacak. Üniversiteler de bu süreçte öğrencilere yardımcı olmak için tanıtım günlerine başladı. Hangi üniversiteye ya da bölüme gireceklerine karar veremeyen adaylar, kurum araştırmaya başladı. Üniversiteler bu tanıtım günleriyle adaylara kampüsi, fakülte ve sınıflarını gezdirip, ilgili olduğu bölümler hakkında detaylı bilgi veriyorlar.

İŞTE TERCİH GÜNLERİ DÜZENLEYEN ÜNİVERSİTELERDEN BAZILARI:
İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ-CERRAHPAŞA:.19-23 Temmuz tarihleri arasında Avcılar Yerleşkesi Kültür Merkezi’nde, 24-29 Temmuz tarihleri arasında ilgili fakültelerin yerleşkelerinde gerçekleşecek. Adaylar, üniversite hakkında merak ettikleri sorularının cevaplarını bulacak. Ayrıca öğretim üyeleriyle birebir görüşme fırsatı bulacaklar. Her fakültenin tanıtımı için farklı tarih ve yerleşke belirlendi. Detaylı bilgi için üniversitenin internet sitesi ziyaret edilebilinir.

BURSA ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ: Aday öğrencilere yönelik ‘Tanıtım ve Tercih Günleri’ etkinliği düzenleniyor. 23-25 Temmuz 09.00-16.00 saatleri arasında üniversitenin Görükle Merkez Kampüsündeki etkinlikte, öğrencilere üniversite hakkında bilgiler verilecek. Adaylar ve aileleri, üniversitenin uzman tercih danışmanları, akademik ve idari personelinden, etkinlik boyunca üniversite tercihleri, bölümler ve sunulan olanaklar konusunda yüz yüze bilgi alabilecek. Etkinlikte 22 farklı birimden 50’si akademisyen, 29’u idari personel toplam 79 personel görev yapacak. Üniversite bu yıl dört farklı şehirdeki ‘Tercih ve Tanıtım Günleri’ne katılacak. Fuar ekibinde, çeşitli fakültelerden akademisyenler, öğrenci işleri ve sağlık kültür daire başkanlığının personeli yer alacak. Ekip, sırasıyla 19-21 Temmuz’da İstanbul Kongre Merkezi, 23-25 Temmuz’da BUÜ Mete Cengiz Kültür Merkezi, 25 Temmuz’da Bursa Merinos AKKM, 26-27 Temmuz’da İzmir Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi ile 27 Temmuz’da Antalya Mimar Sinan Kongre Merkezindeki fuarlarda toplam 100 binden fazla katılımcıya Bursayı ve üniversiteyi anlatacak. Üniversitenin Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, adayların olanakları ölçüsünde üniversitelere giderek ziyarette bulunmasını önererek şöyle konuştu:
"Akademisyenler, yöneticiler ve öğrencilerle bir araya gelmek büyük önem arz ediyor. Eğitim alınacak ve ortalama dört yıl boyunca kalınacak kentin görülmesi ve yaşam şartlarının araştırılması gerekiyor. Bursa Uludağ Üniversitesi olarak bu süreçte tüm ziyaretçilerimize üniversitemizi ve imkânlarımızı en iyi şekilde anlatmaya çalışacağız. Öğrenciler, etkinlik boyunca kent kültürü, konaklama olanakları, üniversite yerleşkesi, fakülteler, meslek yüksekokulları, burslar, yemekhane gibi çok sayıda konuda ayrıntılı bilgi sahibi olabilecek” dedi.

İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ: Üniversitenin tanıtım ve tercih günleri bu yıl 20-28 Temmuz tarihlerinde, 10.00-16.00 saatleri arasında Ayazağa Yerleşkesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenecek. Gelecekleriyle ilgili tercih yapacak lise öğrencilerine ve ailelerine üniversitenin imkânları tanıtılacakcak. Son üç gün ise bölüm tanıtım sunumları(ITU Warm-up) gerçekleşecek. Farklı fakülte ve birimlerden akademisyenlerin yanı sıra mezunlarla buluşmaların yer alacağı etkinlikte, İTÜ hakkında merak edilenler, sosyal yaşam, öğrenci odaklı eğitim, kutup araştırmaları, bilişim ve yapay zekâ teknolojileri ile uluslararası eğitim konuları hakkında bilgi paylaşımı yapılacak. İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca tanıtım günleriyle ilgili şöyle konuştu:
“Bu dönemde üniversite adayı gençlerin aileleriyle birlikte kendilerinin hangi bölümü istedikleri, bu bölümün hangi üniversitede olması gerektiğini netleştirmeleri gerekiyor. Burada geleneği güçlü ve yenilikçi üniversite seçimi önemli çok önemli. Çevre baskısından mümkün olduğunca soyutlansınlar, isteklerini netleştirsinler. Yaz döneminde mutlaka üniversite kampüs gezilerine katılmalarını, aday öğrenci birimleriyle iletişime geçmelerini öneriyorum. Böylece hem bölüm hem de üniversite hakkında doğrudan bilgi alma şansı bulacaklar. İstanbul’un farklı bölgelerindeki beş yerleşkemizde, güncel ders planlarımız, yetkin öğretim kadromuz, her alanda önde gelen İTÜ Arı Teknokentimiz, laboratuvarlarımız, ödüllü yeşil kampüs olanaklarımızla ‘öncü’ misyonumuzu sürdürüyoruz. Üniversitedeki atmosfer ve tüm ekosistem mezunlarımızın iş hayatındaki başarılarını da belirliyor. Nihayetinde büyük denizde yüzmeyi öğrenmenin avantajları var. Aday öğrencileri tercih döneminde İTÜ’ye bekliyoruz.”

İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ: Tercih günleri 29 Temmuz’a kadar üniversitenin, Santral İstanbul ve Kuştepe kampüslerinde yapılacak. Üniversite adayları ve aileleri 19-29 Temmuz tarihleri arasında okulun; eğitim anlayışı, yurtdışı imkânları, ulaşımı gibi birçok konuda bilgi alabilecek. Üniversite, tercih günleri kapsamında dijital ortamda da adaylara yardımcı olacak. 2019-2020 akademik yılıyla ilgili yeniliklerin yanı sıra, eğitim fırsatlarını da doğrudan adaylara aktarılacak.

İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ: 29 Temmuz’a kadar sürecek olan olan tanıtım etkinliği, üniversitenin Dragos Kampüsü’nde gerçekleşecek. Etkinlik haftanın her günü 09.00-18.00 saatleri arasında yapılacak. Deneyimli tercih danışmaları, adaylara ve ailelere özel danışmanlık yapacak. Öğrenciler, başta İstanbul Şehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Peyami Çelikcan olmak üzere üniversitenin akademik kadrosuyla tanışabilecek ve akıllarındaki soruları sorabilecek. Üniversite ÖSYS bursları haricinde bu yıl ilk kez ‘Komşu Bursu’ ve ‘Anlaşmalı Okul İndirimi’ veriyor. Adaylar okulun, burs imkânları ve ulaşımı hakkında da bilgi alabilecek.

ABDULLAH GÜL ÜNİVERSİTESİ: Üniversitenin tanıtım ve tercih günleri 29 Temmuz’a kadar devam edecek. Etkinlikte, adaylar ile ailelerine üniversite tercihleri, tercih yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlar, eğitim olanakları, akademik programlar, burslar, kampüs imkanları, üniversitenin yurtiçi ve yurtdışı olanakları, barınma imkanları hakkında detaylı bilgiler veriliyor. Üniversitenin Sümer Kampüsü Sergi Salonu’nda yapılan etkinlik, 09.00 ile 19.00 saatleri arasında, gerçekleşiyor. Ayrıca üniversiteyi ziyaret etmeklere gar, otogar ve havalimanından ulaşım imkânı da sağlanıyor.

MEB’DEN TERCİH DANIŞMANLIĞI
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda öğrencilere tercih yaparken tercih danışmanlığı hizmetinden faydalanmalarını tavsiye ederek şunları söyledi:
“YKS sonuçları açıklandı, öğrencilerimize tercih danışmanlığı hizmeti sunmak için 13 bin 985 personelimizle öğrenci ve velilerimizin yanındayız. Öğrencilerimize, rehberlik alarak tercih yapmalarını önerir, öğretmenlerimize yol arkadaşlıkları için çok teşekkür ederim.”

MALTEPE BELEDİYESİ: Belediye, Beykoz Üniversitesi işbirliğiyle, YKS’ye giren öğrenciler için, ücretsiz tercih danışmanlığı hizmeti verecek. 23-29 Temmuz tarihleri arasında Beykoz Üniversitesi’nden üç rehber öğretmen ile kütüphane, kurslar ve eğitim müdürlüğü öğretmenleriyle Cumhuriyet Eğitim Merkezi’nde verilecek hizmette, öğrencilerin tercihlerini kendilerine en uygun şekilde yapmaları sağlanacak.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle