GeriEğitim ‘Üniversiteler AB fonları konusunda daha aktif olmalı’
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Üniversiteler AB fonları konusunda daha aktif olmalı’

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, yükseköğretimde kalite adına yeni bir sürecin başladığını belirtirken, “AB projeleriyle ilgili fonlar konusunda üniversitelerimizden daha aktif bir rol üstlenmelerini bekleyeceğiz. Önümüzdeki dönemde bu kolaylaşacak” dedi.

‘Üniversiteler AB fonları konusunda daha aktif olmalı’

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, önceki gün Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi’nde düzenlenen ‘Yükseköğretimde Dijital Dönüşüm Projesi Tanıtım Toplantısı’na katılan bölge üniversitelerinin rektörleriyle bir araya geldi. Toplantıda, konuşan Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, şunları söyledi: “Üniversite dediğimiz şey sadece kamudan aldığı bütçeyle yaşayan, sadece onunla bir şeyler üretebilen bir yapı asla değildir ve olmamalıdır. Proje üreten ve bununla ilgili finansman desteği alabilen bir yapı olmalı üniversiteler. UFUK 2020 ve onun türevleri... Yeni bir süreç başlıyor. Bu süreci en üst noktadaki üniversitelerin altına da yaygınlaştıracağız. AB projeleriyle ilgili fonlar konusunda üniversitelerimizden daha aktif bir rol üstlenmelerini bekleyeceğiz. Önümüzdeki dönemde bu kolaylaşacak. Yükseköğretimde kalite odaklı çalışmalarımız devam edecek.”

‘ARTIK NİTELİK İSTİYORUZ’
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay da toplantıda yaptığı konuşmada, son dönemde yükseköğretim alanında önemli yatırımlar yapıldığını, üniversite sayısının büyük ölçüde arttığını belirtti. Şu an 206 olan üniversite sayısının daha da artabileceğini ifade eden Oktay, “Artık biz nitelik istiyoruz. Öğrencimizde, öğretim üyemizde, üniversitemizde kalite istiyoruz. Kendi içimizde birbirimizle olan mukayese boyutunda değil gerçekten uluslararası boyutta bir kalite, rekabet istiyoruz. Uluslararası alana gittiğimizde alnımız açık, dimdik durup, ‘benim a, b, c üniversitem senin üniversiten ile rekabet edebilecek boyuttadır’ diyebilmemiz lazım” dedi.

‘İLK 100’DE OLMAK ZORUNDAYIZ’
Oktay, her gün parametrelerin değiştiği, risklerin tavan yaptığı bir coğrafyada yaşadıklarına dikkati çekti. Böyle bir ortamda üniversitelerin daha canlı, duyarlı, toplumsal konulara ve bölgesel konulara ilgi göstermesi gerektiğini anlatan Oktay, sözlerini şöyle sürdürdü:
“En önemli beklentimiz, ilk 100’de üniversite istiyoruz. Biz ilk 100’de olmak zorundayız. Tabii burada bütçe konusu ön plana çıkacaktır. Üniversite, sadece kamudan aldığı bütçe ile yaşayan, sadece onunla bir şeyler üretebilen bir yapı asla değil ve olmamalı. Proje üreten ve bununla ilgili finansman desteği alabilen bir yapı olmalı üniversiteler. Buna ilişkin yasal bir boşluk yok diyebiliyorum. Varsa da biz bunun önünü açarız. Üniversitelerin şehirleriyle bütünleşmeleri, şehrin sorunlarıyla ilgilenmeleri, şehir ve bölgenin kalkınmasına dönük çözümler üretmeleri ufkumuzu açacak ana alanlardan biri olacak.”       

‘FONLARI TÜRKİYE’YE GETİRECEĞİZ’
Bir havuz oluşturduklarını ve iki günde 50 milyar lira gibi bir fonun havuza eklendiğini anlatan Oktay, “Büyük ihtimal bu rakam çok daha üzerine çıkacak. Şimdi her bir bakanlığı kendi alanında görevlendiriyoruz. Her bakanlıktan 3’er kişi belirledik. Onları eğitiyoruz ve ‘siz bunlardan sorumlusunuz’ diyoruz. Bakan arkadaşımıza da ‘Siz de bütün sistemden sorumlusunuz’ diyoruz. Biz bu fonları Türkiye’ye getireceğiz. Üniversitelerimizi de bu çerçevenin içine katabiliriz. Bir şeyi projelendirmek önemli ama onun takibini çok sıkı yapmadığınız zaman gerçekleştirmeyle ilgili sıkıntıya giriyoruz. Üniversitelerimizin uluslararası alanda ne tür fonları var, hangi fonlara nasıl ulaşabiliriz bunlar takip etmeliyiz. Siyasi veya farkı sebeplerle ulaşmakta sıkıntı varsa diplomatik anlamda ve farklı alanlarda her türlü imkanı kullanarak destek verelim. Bu toplantının somut sonuçlardan birisi bu olsun. Bunu belirli aralıklarla değerlendirelim.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle