GeriEğitim Üniversitede organik gıda üretip satıyorlar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Üniversitede organik gıda üretip satıyorlar

Selçuk Üniversitesi’nde akademisyen ve öğrenciler, yetiştirdikleri hayvanlardan elde edilen et ve süt ürünlerini halka uygun fiyatlarla satışa sunuyor.

Öğrencilerine et ve süt ürünlerinin üretimi konusunda uygulamalı eğitim vermek için kurulan Selçuk Üniversitesi (SÜ) Veteriner Fakültesi’ndeki uygulama ünitesinde akademisyenler ve öğrenciler, yetiştirdikleri hayvanlardan elde ettikleri et ve süt ürünlerini halka ve gençlere uygun fiyatlarla satıyor.
Tesisin, et ve süt ürünlerinin üretildiği 250’şer metrekarelik iki kısımdan oluştuğunu söyleyen Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Güner,  üretimin her aşamasında hijyenik kurallara dikkat ettiklerini belirtti. Dekan Güner, Cenap Tekinşen Et ve Süt Ürünleri Araştırma Geliştirme Uygulama Ünitesi’nin 1994 yılında kurulduğunu söyleyerek şöyle konuştu:
“Üretim izin belgeleri bulunan tesisimiz, hiçbir üniversitede olmayan özelliğe sahip. Uygulamalı üretimin öğrencilere aşamalı  olarak  gösterildiği tek tesis. Tesisimizde şu an 20 tane sağmal sığır ve 40 civarında da besi sığırı var. Pastırma, salam, sosis, sucuk, İnegöl köftesi, hamburger köftesi, peynir çeşitleri, dondurma ve tereyağı üretiyoruz. Satışlarımız üniversite personeli, öğrenciler ve halka açık.”

Fiyatlar piyasaya göre çok uygun

Tesisteki hayvanlardan günde 400 litrenin üzerinde süt aldıklarını anlatan Güner, sözlerine şöyle devam etti:
“Haftada 200 kilogram sucuk, 30 kilogram pastırma, 50 kilogram hamburger ve İnegöl köftesi yapıyoruz. Günde 50 kilogram peynir üreterek, taze
olarak sunuyoruz. Ayrıca organik yumurtalar da satış noktamızda var. Fiyatlarımız piyasaya göre oldukça uygun. Yüzde yüz dana eti sucuk 30 liradan satılıyor. Hellim peyniri ve dondurmanın kilosu 10 lira. Hamburger ve İnegöl köftesi 18 liradan, pastırma ise 40 liradan satışa sunuluyor. Ürünlerimiz, veteriner hekimlerimiz kontrolünde üretiliyor.” Güner, piyasadaki ürünlerle rekabet edebileceklerini, ancak amaçlarının ticari kaygı olmadığını anlattı


Yorumları Göster
Yorumları Gizle