GeriEğitim Üniversitede ‘kanıt toplama’ tesisi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Üniversitede ‘kanıt toplama’ tesisi

Üniversitede ‘kanıt toplama’ tesisi
refid:27965398 ilişkili resim dosyası

İngiliz Derby Üniversitesi, adli tıp öğrencileri için ‘olay yeri suç canlandırma’ tesisi kurdu.

BBC'nin haberine göre İngiltere’de Derby Üniversitesi, adli tıp öğrencileri için olay yeri inceleme yapabilecekleri bir bölüm oluşturdu. Öğrenciler, özel olarak tasarlanmış bu tesiste pratik yapabilecek. Sahte bir suç senaryosunun fiziksel etkilerinin canladırıldığı odalar kapalı devre televizyon sayesinde izleniyor. Derby Üniversitesi Adli Tıp Bölümü Dekanı Dr. Ian Turner öğrencilerin artık gerçek hayat şartlarında çalışabildiğini söylüyor.

1 milyon 400 bin TL harcandı
1 milyon 400 bin TL sterline mal olan tesis bir yatak odası, bir banyo, ofis, market, garaj ve oturma odasından oluşuyor. Öğrenciler bu alanlarda kanıtları nasıl toplayacaklarını ve analiz edeceklerini öğreniyor. Tesiste ayrıca bir kan analiz odası bulunuyor.

Kriminoloji dalında ders veren kıdemli eğitmen Jon Wright, “Duvara ya da yere sıçrayan kanların açısı, odada ne yaşandığı konusunda öğrencileri ipuçları veriyor” diyor. Wright ayrıca öğrencilere nasıl kan analiz yapmaları gerektiği konusunda da yardımcı oluyor. Wright’a göre market, ofis ve garaj gibi mekanlar birçok suçun işlendiği ticari mülkler arasında yer alıyor. Bu nedenle eğitim için en kullanışlı mekanların başına bunlar geliyor.

Üniversite disiplin konusunda hassas. Öğrencilerin odada oturmalarını değil, olabildiğince fazla pratik yapmalarını istiyor.

Tesiste 360 derecelik kameralarla kaydedilebilen suç canlandırmaları öğrencilerin uzaktan da araştırma yapmalarına imkân tanıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle