GeriEğitim Üniversitede halı zimmeti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  12
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Üniversitede halı zimmeti

Üniversitede halı zimmeti
refid:8834018 ilişkili resim dosyası

GAZİANTEP Üniversitesi’nde 74 metrekarelik toplantı salonuna 618 metrekare halı döşenmiş gibi fatura düzenlendiği saptanınca, Rektör Prof.Dr. Erhan Ekinci ve olaya karışan 8 görevliye zimmet çıkardı. Olayı doğrulayan Rektörlük, ‘Fazla ödeme yapıldığı belirlenip ödenen fazla tutar firmadan geri tahsil edilmiştir’ açıklaması yaptı.

Gaziantep Üniversitesi Rektörlük Toplantı Salonu’nun halıyla kaplanması için 100 bin YTL ödenek ayrıldı. Alımla ilgili olarak da 2 Şubat 2006’da Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanı A. Cevdet Erleblebici’nin onayıyla gerekli harcama yetkisi çıktı.

Ankara’da faaliyet gösteren Müşerref Şark ve Ortağı Mobilya Kollektif Şirketi’nden 28 bin 911 YTL ödenerek 618 metrekare halı alındı. Fatura da 22 Aralık 2006’da ödendi. Bu halı kayıtlara da Rektörlük Toplantı Salonu’na döşendiği şeklinde girdi.

Sayıştay'ın olağan denetiminde hesaplar incelenirken 74 metrekarelik salon için 618 metrekare halı alınması dikkati çekti. Müfettişler, 27 Ağustos 2007 tarihli yazı ile bilirkişiden bu salonun ölçtürülmesini istedi. İki bilirkişi Rektörlük Toplantı Salonu'nu ölçüp, raporuna ‘Net 74 metrekare, firesiyle birlikte de 77 metrekare halı döşenmiştir’ diye rapor verdi.

541 METREKARE HALI NEREDE ?
Bilirkişi raporu üzerine müfettişler, 26 Aralık 2006’da 119037 numaralı ödeme emriyle, gerçekte 74 metrekare olan Rektörlük Toplantı Salonu’nun 541 metre halı döşenmediği halde, 618 metrekare döşendiği şeklinde faturalandırıldığı belirtilerek 25 bin 311 YTL 76 kuruş fazla ödeme yapılarak kamu zararına neden olunduğunu saptadı.

Olayla ilgili üst yönetici olarak Rektör Prof. Dr. Erhan Ekinci, Yapı İşleri Şube Müdürü Mustafa Ayar, harcama yetkilisi Cevdet Erleblebici, inşaat teknikerleri Adnan Dündar ve Hakan Yimenicioğlu, ambar şefi Mahmut Yiğit, ambar memuru Muzaffer Öztürk, ayniyat saymanı İbrahim Satıl ve piyasa araştırma tutanağında imzası bulunan mimar Alper Erbahçeci’den açıklama istedi, ardından bu kişilere zimmet çıkarıldı.

REKTÖRLÜK; FAZLA PARA GERİ ALINDI
Gaziantep Üniversitesi Rektörlüğü’nden İletişim Direktörü Yrd.Doç.Dr. Nüket Elpeze Ergeç yanıt vererek fazladan ödenen paranın geri alındığını söyledi.

Yrd. Doç. Dr. Ergeç yaptığı açıklamada, “Rektörlük Toplantı Salonu’na geçtiğimiz yıl halı döşenmesi için 100 bin YTL ödenek ayrılmıştır. Gerekli işlemlerden sonra ödeme yapılmıştır. Ancak, denetim sırasında ödemenin yanlış yapıldığı farkedilmiş ve ilgili firmaya esas bedel ödenmek suretiyle ödenen fazla tutar geri tahsil edilmiştir. Dolayısıyla Sayıştay’a gerekli belgeler iletilmiş ve konuyla ilişkin dosya kapatılmıştır. Gaziantep Üniversitesi’nin hiç bir surette devleti zarara uğratması sözkonusu değildir” denildi.

Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanı A. Cevdet Erleblebici başkanlığındaki 6 kişilik heyetin bilgisayar ortamında 06.11.2006, üzeri çizilerek ise 22.12.2006 tarihinde düzenlenip imzalandığı belirtilen Malzeme Ambarı Stok Giriş Pusulası’nda 618 metrekare halının ambara teslim alındığının imzalandığı, satıcı firmanın da 77 metrekare halı satıp 618 metrekare satmış gibi fatura kesmesiyle ilgili üniversite tarafından yasal inceleme başlatılıp başlatılmadığı sorusunu da Yrd. Doç. Dr. Ergeç, “Mutlaka gereken yapılmıştır. Şu anda soruşturma safhasında olan bir konuda, halen çalışan arkadaşlarımızla ilgili farklı bir açıklama şansımız yok” yanıtını verdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle