GeriEğitim Üniversitede ‘Cerebral Palsy Akademik Araştırmalar Birimi’ kuruluyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Üniversitede ‘Cerebral Palsy Akademik Araştırmalar Birimi’ kuruluyor

Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı-Cerebral Palsy Türkiye ile bir üniversite arasında 12 Aralık’ta işbirliği protokolü imzalandı. Üniversitede kurulacak ‘Cerebral Palsy Akademik Araştırmalar Birimi’nde yapılacak araştırmaların konuyla ilgili çalışmalara katkı sağlaması hedefleniyor.

Üniversitede ‘Cerebral Palsy Akademik Araştırmalar Birimi’ kuruluyor

Cerebral Palsy ile ilgili akademik çalışmalar yapılması için, bir üniversiteyle işbirliğine gidildi. Maltepe Üniversitesi’nde kurulacak ‘Cerebral Palsy Akademik Araştırmalar Birimi’nde, bilimsel çalışmalara katkı sağlayacak deneyimli araştırmacılar yetiştirilmesi amaçlanıyor. Engelli grupların kültürel, sosyal, ekonomik, tıbbi ve genetik açıdan incelenmesi, sonuçların dünya istatistikleriyle karşılaştırılması, bu konudaki uluslararası çalışmalara katkı sağlanması planlanıyor. Bütün bu çalışmalar antropolojik, filogenetik, otogenetik gelişmelerin ve en önemlisi toplumsal bir değer taşıyan epidemiyolojik araştırmaların temelini oluşturacak.

‘HER ALANDA DESTEK SAĞLANACAK’
Cerebral Palsy’li çocuk ve gençlerin geleceğine umut olmak ve onları topluma kazandırmak adına yapılan bu anlaşmayla, genetik, fizyoterapi ve rehabilitasyon, özel eğitim ve çocuk gelişimi, psikoloji ve nöropsikoloji, sosyal hizmet, hemşirelik ve gereksinim duyulan yeni disiplinlerin programlara eklenmesi sağlanarak Cerebral Palsy’lilere daha kapsamlı hizmet sunulacak.

Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı-Cerebral Palsy Türkiye Yönetim Kurulu 2'nci Başkanı Altan Edis, “Ülkemizde her gün 16’dan fazla bebek Cerebral Palsy’li olarak dünyaya gözlerini açıyor. Sadece Türkiye’de her yıl 6 binden fazla çocuk Cerebral Palsy tanısı alıyor. Dünyada 17 milyon Cerebral Palsy’li yaşıyor. Hareket bozukluğuyla birlikte görme, işitme, algılama sorunları ve epilepsi gibi farklı durumların da eşlik edebildiği Cerebral Palsy’li her dört çocuktan biri konuşamıyor, üç çocuktan biri yürüyemiyor, iki çocuktan biri zihinsel engelli, dört çocuktan birinin epilepsisi bulunuyor. Cerebral Palsy’lilere ömür boyu bakım gerekiyor. Bu çocuklar için erken tanı son derece önemli” dedi.

‘BU ALANDAKİ ÇALIŞMALARI GELİŞTİRECEĞİZ’
Maltepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şahin Karasar ise şunları söyledi:
“Her yıl Türkiye’de binlerce bebek Cerebral Palsy tanısıyla doğuyor. Doğum esnasında sık karşılaşılan bir durum bu. İlk yaşlarda geçirilen enfeksiyon hastalıkları da etkili oluyor. Cerebral Palsy’nin cerrahi dışı tedavisi ön planda. Biz de Maltepe Üniversitesi olarak kurmuş olduğumuz Cerebral Palsy Akademik Araştırmalar Birimimizle bu alandaki araştırmalarımızı geliştireceğiz, akademisyenlerimizi ve öğrencilerimizi teşvik edip Cerebral Palsy ile ilgili olarak toplumda farkındalık yaratmaya çalışacağız.”

Protokol; Maltepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şahin Karasar, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Betül Çotuksöken, Özel Eğitimden Sorumlu Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Deniz Dağseven Emecen, Temel Eğitim Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Handan Doğan, Cerebral Palsy Türkiye  Yönetim Kurulu Başkanı Dr. h.c. Dilek Sabancı, Yönetim Kurulu 2’nci Başkanı Dr. iur Altan Edis, Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri, Genel Direktör Nigar Evgin ve vakfın yöneticilerinin katıldığı imza töreniyle gerçekleşti.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle