GeriEğitim Üniversitede bir fakülte ikiye bölündü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Üniversitede bir fakülte ikiye bölündü

Üniversitede bir fakülte ikiye bölündü

Balıkesir Üniversitesi (BAUN) Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi ikiye bölünürken, Mühendislik Fakültesi ve Mimarlık Fakültesi adıyla eğitim verilecek.

Balıkesir’de Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisi adıyla Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak 1976 yılında kurulan, 1980’de özerk akademi statüsüne kavuşan, 1982 yılında Mühendislik Mimarlık Fakültesi’ne dönüştürülüp Uludağ Üniversitesi’ne bağlanan, 1992’de Balıkesir Üniversitesi’nin kurulmasıyla Balıkesir Üniversitesi bünyesinde eğitim vermeye devam eden Balıkesir Mühendislik Mimarlık Fakültesi, Bakanlar Kurulu kararıyla 8 Mart 2016’da kapatıldı. 1976 yılından bu yana mühendislik ve mimarlık olarak aynı bünyede eğitim öğretim yapan fakülte, Bakanlar Kurulu kararıyla ikiye bölündü. Mühendislik ve Mimarlık iki ayrı fakülteye dönüştürüldü. Böylece Balıkesir Üniversitesi Mühendislik Fakültesi ve Balıkesir Mimarlık Fakültesi adıyla iki ayrı fakülte olarak eğitim ve öğretim yapacak.

BAUN’da mühendislik ve mimarlık fakülteleri kurulurken, Yüksek Öğretim Kurulu 17 Mart 2016’da gerçekleştirdiği genel kurul toplantısında Edremit Sivil Havacılık Yüksek Okulu kurulmasını kararlaştırdı ve gereğinin yapılması için alınan kararı Milli Eğitim Bakanlığı’na gönderdi. BAUN Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir, üniversitenin hızla büyüdüğünü, kurumsal gelişimini niceliksel ve niteliksel boyutuyla sürdürmeye devam ettiğini belirtirken, yeni fakülteler ile yüksekokulun, Balıkesir ve Türkiye’ye hayırlı olmasını diledi.

 

 

 

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle