GeriEğitim Üniversite Tercih Fuarı açıldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Üniversite Tercih Fuarı açıldı

İstanbul Kongre Merkezi’nde açılan Üniversite Tercih Fuarı’nda, ziyaretçiler, devlet ve vakıf üniversiteleri ile yabancı eğitim kurumları hakkında bilgi alabilecek.

Üniversite Tercih Fuarı 2013, İstanbul Kongre Merkezi’nde açıldı. Türkiye’deki devlet ve özel üniversiteler ile meslek yüksekokullarının yanı sıra yabancı eğitim kurumlarının tanıtıldığı fuar 14 Temmuz’a kadar 10.00-19.00 saatlerinde ziyaret edilebilecek. Açılışı Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün de katıldığı törenle yapılan fuarda, ziyaretçiler farkı okullardan bilgi alabilecek. Adayların yapacağı tercihlerin hayatlarını etkileyeceğine anlatan Mustafa Sarıgül, “Bu yüzden çok düşünmeliler, çok iyi karar vermeliler. Fuarın, tercihlerinde yardımcı olacağını düşünüyorum. Gençlerimiz ve aileleri buraya gelip üniversite ve meslek yüksekokullarının yetkililerden bilgi alabilir” diye konuştu.

Fuarda yer alan Üsküdar Üniversitesi’nin psikoloji bölümü öğrencisi İnci Nur Ülkü de tercih yapacak tüm öğrencilerin fuara gelerek üniversiteler hakkına bilgi almasının, tüm standları gezmesinin yararlı olacağını söyledi. Öğrenci velisi Birgül Bayraktar ise fuara bilgi almak için geldiklerini dile getirerek, “Tercih yapmak o kadar karmaşık ki. Aileler olarak en iyisini tercih etmeye çalışıyoruz. Allah tüm öğrencilerin ve ailelerin yardımcısı olsun” dedi.
Üniversite sınavına girerek tercih yapmaya hak kazanan Elif Bayraktar, moleküler biyoloji ve genetik bölümleri arasında seçim yapmakta kararsız
kaldığını anlatarak  fuara gelerek bilgi aldıktan sonra kafasındaki soru işaretlerinin azaldığını söyledi.

Öğrencilerin, 80’e yakın eğitim kurumunu tanıma imkanı bulacağı fuarda, kendi alanlarında tanınmış akademisyenler ve öğretim görevlileri tarafından seminerler düzenlenecek. Rehber öğretmenlerin öğrencilerin puanına göre hangi üniversite ve bölümde başarılı olabileceğine ilişkin bilgiler vereceği fuar, 10.00-19.00 saatlerinde ziyaret edilebilecek. Fuar için Mecidiyeköy ve Beşiktaş’tan ücretsiz ring seferleri gerçekleştirilecek. Yurt dışı danışmanlık firmaları ve yurtlara da ev sahipliği yapacak fuar, 14 Temmuz’a kadar gezilebilecek.

İstanbul Ticaret Üniversitesi tercih günleri başlıyor

Öte yandan İstanbul Ticaret Üniversitesi (İTİCÜ ) adaylar için 18 Temmuz'a kadar "tercih günleri" düzenleyeceğini duyurdu.
İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı ve İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı İbrahim Çağlar, üniversite adaylarına tercih yaparken hassas davranmalarını tavsiye ederek, adayları kendi üniversitelerine de beklediklerini bildirdi. Üniversiteden yapılan açıklama göre üniversite, adaylar için 18 Temmuz'a kadar "tercih günleri" düzenleyecek. Yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Çağlar, öğrencilerin zor bir sınav dönemi geçirdiklerini belirterek, “İTİCÜ, İTO'nun hamisi olduğu İstanbul Eğitim Ve Sosyal Hizmetler Vakfı'nın bir kuruluşudur. 12 yıl önce kurulan üniversitemiz, İstanbul merkezinde, üç ayrı kampüste toplam 6.500 öğrencisine eğitim vermektedir. Üniversitemize bu sene 1.350 öğrenci alacağız. Tercih edilebilir olma konusunda iyi bir yerdeyiz. Bizi diğer üniversitelerden ayıran en önemli özellik İstanbul Ticaret Odası'nın varlığıdır. Dünyanın en büyük beşinci odası olan İTO, 340 bin üyesi 81 farklı daldaki komiteleriyle dünyadaki örnek odalardan bir tanesidir” dedi
İTİCÜ'nün kuruluşundan bu yana İTO ile aralarındaki organik bağın günden güne güçlendiğine dikkati çeken Çağlar, şöyle devam etti:
"Eğitimdeki farklılığımız da buradan doğuyor. İTİCÜ öğrencileri ve akademik üyeleri ile İTO'nun aktif meclis üyeleriyle, komiteleriyle birlikte çalışıyoruz. Gençlerimiz üniversitemizde hem akademik eğitim alıyor hem de günlük pratiği yaşıyorlar. Bu avantaj bizi diğer üniversitelerden ayırıyor. İTO'nun 81 komitesi, 81 farklı meslek dalını temsil ediyor. İnşaattan kimyaya, mobilyadan tekstile bütün sektörler bu komitelerde temsil ediliyor. Öğrencilerimiz akademisyenlerle birlikte toplantılara katılıyor. Bu toplantılarda gençlerimiz eğitimlerinin yanısıra pratiği de yaşıyorlar.”

Çağlar, üniversite adayı öğrencilerin tercih yaparken hassas davranmaları gerektiğini belirterek, "Şimdi tercih zamanı. Adayları üniversitemize de bekliyoruz. Gelin üniversite kampüslerini inceleyin, akademik kadromuza bakın, mezunlarla konuşun. Sizlerin sosyal sorumluluk projelerine girmeniz için bir zemin açıyoruz. Sizleri alanınıza göre aktif olarak sosyal sorumluluk projelerinin içine sokacağız. Pratik eğitim almak isterseniz mevcut 340 bin firmanın herhangi birinde pratik eğitim alma imkânınız olacak. Bu arada kampüsleri gezerken akademik kadroyla konuşurken gelin İTO'yu da öğrenin, tanıyın. Ben, hem İTO başkanı hem de üniversitenin mütevelli heyeti başkanı olarak bütün gençlerimize açığım, randevuya gerek yok. 'Başkanla görüşeceğim' deyin. Sizinle birebir görüşürüm. Bu arada hemen belirteyim, gençlerimizin artık yaklaşımları çok farklı, ben çok beğeniyorum. Çok farklı soru soruyorlar, çok farklı açılım getiriyorlar. Bunlardan bazen biz de istifade ediyoruz . İstediğiniz zaman buraya gelebilirsiniz” çağrısında bulundu.
Üniversitenin öğrenim ücreti politikasına da değinen Çağlar, çok kar etme düşüncelerinin olmadığını, fiyatlarının diğer üniversitelerle kıyasladığında daha ekonomik olduğunu ve YÖK'ün istediği burs oranlarının tamamını üniversitede uyguladıklarını belirtti.
Çağlar, bu sene Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü ile Uygulamalı Bilimler Fakültesi'nin Uluslararası Lojistik, Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği, Basım Yayın Üretim Teknolojileri bölümlerine ilk kez öğrenci alacaklarını da anlattı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle