GeriEğitim Üniversite ‘istihbaratçı’ yetiştirmeye hazırlanıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Üniversite ‘istihbaratçı’ yetiştirmeye hazırlanıyor

Üniversite ‘istihbaratçı’ yetiştirmeye hazırlanıyor

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Rektör Vekili Prof. Dr. Erdal Çelik, istihbarat, güvenlik, terör ve strateji gibi bölümlerin yer alacağı ‘güvenlik bilimleri fakültesi’ni 2018-2019 akademik yılında hizmete almayı hedeflediklerini söyledi.

Prof. Dr. Çelik, güncel yaşamdan kopuk olmayan bir üniversite anlayışına sahip olduklarını ve geleceğe yön veren meslekler için eğitim verdiklerini belirtti. DEÜ bünyesinde ‘güvenlik bilimleri fakültesi’ kuracaklarını belirten Çelik, 4 yıllık eğitim verecek fakültede istihbarat, güvenlik, terör ve strateji bölümlerinin yer alacağını, ilk yıl her bölüme 20 öğrenci alacaklarını açıkladı.

Çelik, ihtiyaçlar doğrultusunda çalışma yaptıklarını vurgulayarak, "Ülkemizin ihtiyaçlarını nasıl giderebiliriz diye düşünüyoruz, bir ekip oluşturup üzerinde çalışıyoruz. Şimdi güvenlik bilimleri fakültesi projemizi senatodan geçirip YÖK'e göndereceğiz ve gelecek sene eğitime başlayacağız" dedi.

"İSTİHBARAT MEZUNU AJAN DA OLABİLİR"
Fakültenin istihbarat bölümünde iç ve dış istihbarat ana bilim dalı ile suç araştırma ana bilim dallarının olacağını anlatan Çelik, strateji bölümünde stratejik araştırmalar güvenlik ve yönetimi ana bilim dallarını da içereceği söyledi.

Çelik, DEÜ'deki güvenlik bilimleri fakültesinin bölümlerinde siyasi tarih, sosyoloji gibi derslerin verileceğini belirterek, şöyle konuştu:
"Yurtdışında örnekleri var, bu konularla ilgili üniversiteler var. Mesela strateji bölümünü niye istiyoruz, 100 yıllık stratejik planları yapıp ona göre önlem olmak istiyoruz. Her şeyin analitik düşünce açısından değerlendirilmesi ve buna uygun tedbirlerin alınması gerektiğini düşünüyoruz."

Her bölümün alanla ilgili dersleri olacağını da belirten Çelik, "İstihbarat bölümünde siyasi tarih, iç, dış, siber istihbarat, istihbarat toplama teknikleri, oyun teorisi, güncel coğrafi bilgi teknolojileri gibi dersler olacak. Mezun olanlar polis, jandarma birimlerinde görev alabilir ya da fabrikalarda, hastanelerde çalışabilir, ülkenin geleceğinde etkili olabilir" diye konuştu.

Çelik, istihbarat bölümü mezununun ajanlık yapıp yapamayacağıyla ilgili ise "İstihbarat mezunu ajan da olabilir" dedi.

Fakültenin güvenlik ve terör bölümünün de ayrı bir öneme sahip olacağını söyleyen Çelik, bölümde ‘üniversiteli güvenlik görevlileri’ yetiştireceklerini ve sektörü sistemli bir yapıya dönüştürmeyi hedeflediklerini anlattı.

İLETİŞİM, DİŞ HEKİMLİĞİ, ECZACILIK...
Erdal Çelik, üniversitedeki diğer fakülteleri ihmal etmeyeceklerini, güzel sanatlar fakültesinde ‘animasyon’ bölümü kuracaklarını anlattı.

Çizgi filmlerin çoğunun yurtdışından geldiğini söyleyen Çelik, "Bunu bizim ülkemizde yapabilmemiz lazım. Yurtdışından aldıkça biz onların fikirlerine maruz kalıyoruz. Kendi oyunlarımızı, filmlerimizi rahatlıkla yapabiliriz. Kendi kültürümüze göre programlar, oyunlar, çizgi filmler yapabiliriz" diye konuştu.

DEÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Erdal Çelik, iletişim fakültesi, diş hekimliği ve eczacılık fakülteleri kurmak için de çalışmaların sürdüğünü söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle