GeriEğitim Üniversite Çin ile öğrenci değişim programı başlatıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Üniversite Çin ile öğrenci değişim programı başlatıyor

İstanbul’da bir vakıf üniversitesi, Çin ile 20 öğrenciyi kapsayacak bir değişim programı başlatıyor.

Üniversite Çin ile öğrenci değişim programı başlatıyor

Çin İstanbul Başkonsolosu ve Okan Üniversitesi arasında yapılan anlaşmaya göre her iki ülkede toplamda 20 öğrenci çeşitli burslarla eğitim alacak. Üniversitesinin mütevelli heyet başkanı Bekir Okan, “Her yıl Çin’den üniversitemize gelecek 10 öğrenciye biz, 10 öğrenciye ise Çin burs verecek. Biz de öğrencilerimizi Çin’e yollayacağız” dedi.

Okan Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi tarafından düzenlenen Çin Kültür Günü, Çin İstanbul Başkonsolosu Qian Bo’nun katılımıyla yapıldı. Açılış konuşmasında Okan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şule Kut “Konfüçyus Enstitümüzü 2013’te açtık ancak Çin dil ve kültürü ile ilişkilerimiz çok önceden başladı. Çince Mütercim Tercümanlık Bölümünde kendini Çin kültürüne adamış öğretim üyeleriyle çalışıyoruz” dedi.

10’AR ÖĞRENCİ

Okan Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Bekir Okan, Türkiye ve Çin arasındaki eğitim, kültür ve ekonomik ilişkilerin gelişmesine katkı sağlayacağımızı belirterek, “Her yıl Çin’den üniversitemize gelecek 10 öğrenciye biz, 10 öğrenciye Çin’den burs vermeyi planlıyoruz. Biz de öğrencilerimizi Çin’e yollayacağız Konfüçyus Enstitümüz ile birlikte eğitim ve kültür alanında daha çok çalışma yapacağız. İki ülkenin ilişkilerini geliştirmek için Çin Ekonomik Forumu’nu düzenleyeceğiz” diye konuştu.

Çin İstanbul Başkonsolosu Qian Bo Eylül 2016’da başladığı görevi boyunca ziyaret ettiği ilk üniversitesinin Okan olduğunu belirterek şunları söyledi: “Okan Üniversitesi Çince eğitime önem veriyor, kültürünün pekiştirilmesine katkıda bulunuyor. Geçtiğimiz hafta düzenlenen Çin Başkonsolos Bursu Töreni’nde 18 Okan öğrencisine burs vermekten mutluluk duydum.”

 

 

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle