GeriEğitim Türkiye’nin kültürel mirası İrlanda’da sergilendi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye’nin kültürel mirası İrlanda’da sergilendi

Türkiye’nin kültürel mirası İrlanda’da sergilendi

Türkiye’nin kültürel ögeleri arasında yer alan Ayasofya Müzesi, Efes Antik Kenti, İzmir Elhamra Opera Binası, Urla’nın balıkçı kayıkları illüstrasyon sanatıyla yurtdışında sergilendi.

Ayasofya Müzesi, Efes Antik Kenti, İzmir Elhamra Opera Binası, Urla’nın balıkçı kayıkları İrlanda’ya konuk oldu. İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü Öğretim Görevlisi Angela Burns, Türkiye’nin kültürel ögeleri arasında yer alan Ayasofya Müzesi, Efes Antik Kenti, İzmir Elhamra Opera Binası, Urla’nın balıkçı kayıklarından oluşan eserlerini İrlanda’nın büyük festivallerinden Feile an Phobail’de sergiledi. İrlanda’nın Belfast Kenti Belediye Başkanı Deirdre Hargey’in de katıldığı sergide Burns, Türkiye ve İrlanda’dan illüstrasyona dönüştürdüğü 12 eserle yer aldı. Festivalin 30’uncu yılını kutladığını belirten akademisyen, İrlanda ve yurtdışında yaşayan 40’ın üzerinde sanatçının eserleriyle etkinliğe katıldığını söyledi.

Kültürlerin birleşmesi ve kimliğin dönüşümünü eserlerine yansıttığını anlatan Burns, 12 yıldır Türkiye’de yaşadığını, ülkeye özgü tarihi ve kültürel ögeleri çizmenin kendisini heyecanlandırdığını belirtti. Angela Burns, şöyle konuştu:
“Türkiye’yi anlatmayı seviyorum. Bir yabancı ve uzun yıllardır Türkiye’de yaşayan birisi olarak tarihi ve kültürel ögelere farklı gözle bakabiliyorum. Turistlerin kendi kültürleriyle karşılaştırdıklarında hangi ögeyi farklı bulacağını biliyorum. Türkiye’nin kültürel ögelerini eserlerimle anlatmak istedim. Sergide de Türkiye’nin çeşitli tarihi yerlerini tanıtmaktan mutluluk duydum.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle