GeriEğitim Türkiye’nin ilk gastronomi lisesinin temeli atıldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye’nin ilk gastronomi lisesinin temeli atıldı

Türkiye’nin ilk gastronomi lisesinin temeli atıldı

Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı, gıda teknolojisi, mutfak sanatları ve gastronomi alanında eğitim sağlayacak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin temelini Eskişehir’de attı. Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı Başkan Yardımcısı Feyhan Yaşar yaptığı konuşmada “Gıda ve tarım alanında eğitime, eğitimli insan gücüne olan ihtiyacın farkındayız” dedi. Okul Türkiye’de gastronomi alanında eğitim veren ilk lise olacak. İnşaat çalışması tamamlandıktan sonra lise Milli Eğitim Bakanlığı’na bağışlanacak.

Yaşar Topluluğu’nun kurucusu Durmuş Yaşar tarafından 1974 yılında İzmir’de kurulan Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı, 8’inci okulunun temelini Eskişehir Tepebaşı ilçesinde attı. Temel atma töreni Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak, Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı İdare Heyeti Başkan Yardımcısı Feyhan Yaşar’ın ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Gıda teknolojisi, mutfak sanatları ve gastronomi alanında eğitim sağlayacak okulun 2018-2019 eğitim öğretim yılında açılması hedefleniyor. 5 milyon 500 bin lira bütçeli Gıda Teknolojisi Anadolu Meslek Lisesi’nde 16 derslik, beş laboratuvar, bir süt atölyesi, üç branş dersliği ve kütüphane yer alacak. Okul Türkiye’deki ilk gastronomi alanında eğitim veren lise olacak. İnşaat çalışması tamamlandıktan sonra ise Milli Eğitim Bakanlığı’na bağışlanacak.

Türkiye’nin ilk gastronomi lisesinin temeli atıldı

EĞİTİMLİ İNSAN GÜCÜNE OLAN İHTİYACIN FARKINDAYIZ
Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı Başkan Yardımcısı Feyhan Yaşar temel atma töreninde yaptığı konuşmada, “Bizlere düşen görev, kurucuların vizyonuyla Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı’nı, eğitim, kültür ve sanat alanında toplumun gelişmesine öncülük edecek hale getirmek ve ekonomik olduğumuz kadar sosyal sorumluluğumuzun da bilincinde olarak ülkemiz insanını bulunduğu yerden daha ileriye götürecek faaliyetlere imza atmaktır. Yaşar Topluluğu olarak, Türkiye’de gıda, içecek ve boya sanayiinin öncüsü olma rolümüzle ülkemize çok sayıda fabrika ve tesis kazandırdık. Gıda ve tarım alanında eğitime, eğitimli insan gücüne olan ihtiyacın farkındayız. Bu amaçla, gıda teknolojisi, mutfak sanatları ve gastronomi alanında eğitim sağlayacak okulumuzun temelini hep birlikte atmaktan gururluyuz” dedi. Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak ise yatırımlarla ilgili yaptığı konuşmada, “Eskişehir, 146 bin civarındaki yükseköğretim öncesi kademelerdeki öğrencisi, iki üniversitesindeki 64 bin civarındaki öğrencisi ve 1 milyon 200 bini aşkın açık öğretim öğrencisi ile eğitimi her boyutu ile yaşayan ve yenilikler oluşturup örnek olan bir şehrimizdir. Ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan gelişmenin ve kalkınmanın temeli eğitime dayanmaktadır” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle