GeriEğitim Türkiye’den 23 Nisan kutlamaları
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye’den 23 Nisan kutlamaları

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Türkiye’nin dört bir yanında kutlanıyor. Bazı şehirlerde çocuklar yönetici koltuklarını devralıp bisiklet yolu açılması talimatı verdi. Kimi illerde sahne çocuklara bırakıldı. İşte Türkiye’nin bazı şehirlerindeki 23 Nisan kutlamaları:

Türkiye’den 23 Nisan kutlamaları

İSTANBUL:
İstanbul Valiliği, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle düzenlenen program, renkli görüntülere sahne oldu. Yenikapı'daki Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi'ndeki program, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve şehitler için saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Etkinlikte konuşan İstanbul Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, tüm çocukların bayramını kutlayarak Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitleri rahmet ve minnetle yad ettiklerini söyledi.

Türkiye, KKTC, Pakistan, Kuzey Makedonya, Rusya, Hindistan, Meksika ve Estonya'dan çocukların katıldığı Halk Oyunları Festivali, renkli ve eğlenceli görüntülere sahne oldu. Etkinlikte resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Birinci, ikinci ve üçüncü sırayı alan öğrenciler, ödüllerini İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve 1. Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever'den  aldı.

Etkinlikte görev alan tüm öğrencilerle protokol üyeleri, programın sonunda sahnede hatıra fotoğrafı çektirdi. Orman Bölge Müdürlüğü de etkinlik sonrası, öğrencilere çam fidanı hediye etti.

Türkiye’den 23 Nisan kutlamaları

İZMİR:
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, kutlama programı İl Mili Eğitim Müdürü Ömer Yahşi'nin Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk koymasıyla başladı. Ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Meydanda devam eden kutlamalarda öğrenciler, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Abdullah Recep ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'e çiçek verdi. Soyer'in tören alanına bisikletle gelmesi dikkati çekti.

İl Milli Eğitim Müdürü Yahşi, Türk milletinin tarihinde önemli bir dönüm noktası olan TBMM'nin açılışının 99’uncu yılına ulaşmanın gururu ve coşkusunu yaşadıklarını belirtti. İstiklali genlerine kodlamış Türk milletinin birlik, bütünlük ve dirlik içinde kenetlenerek kendisine pranga vurmak isteyenlere İstiklal Harbi ile en ağır karşılığı verdiğini, bu toprakları vatan kıldığını söyleyen Yahşi, şöyle konuştu:
"Her daim devlet kurma kabiliyetinde olan ulusumuz 23 Nisan 1920'de Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışıyla bir kez daha iradesini bu doğrultuda ortaya koydu. Ulusumuzun milli egemenlikle taçlandırdığı bu eşsiz zaferi cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından bayram olarak çocuklara armağan edilmesi asla bir tesadüf değil. Geleceğin teminatı olan çocuklarımıza duyulan sevgi ve güvenin bir ifadesi. Milli egemenlik mücadelemizin de dönüm noktası olan bu tarih, dünyada çocuklara armağan edilen ilk ve tek bayram olarak da eşsiz."

ATATÜRK SİLÜETİ OLUŞTURDULAR
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un mesajının okunmasının ardından "Çocuklar kardeş oldu mu" adlı şiiri okuyan Zeyni Hanım Ortaokulu öğrencisi bedensel engelli Hiranur Aydıner izleyenlerden büyük alkış aldı. Cemil Meriç Ortaokulu'ndan Berke Deniz Bozbalak da şiir okudu. Törende şiirlerin okunmasının ardından çeşitli ilkokul ve ortaokullardan 2 bine yakın öğrenci renkli gösteriler sundu. Def ve karton balıklarla sergilenen ‘Neşeli çocuklar’ adlı gösterinin ardından çeşitli müzik ve aksesuarlarla ‘Hür doğdum’, ‘Yediden yetmişe gençlik’, ‘Bir efsanedir Anadolu’ gösterileri sunuldu. ‘Türkiye'm’ adlı son gösteride 1928 öğrenci görev aldı. Öğrenciler Atatürk silüeti ve Türk bayrağı oluşturdu. Gösterinin sonunda öğrenciler "Bu bayrak inmez" dedi.

Türkiye’den 23 Nisan kutlamaları

NEVŞEHİR:
Nevşehir Valiliği önündeki törende, İl Milli Eğitim Müdürü Murat Demir, çocuklarla Atatürk Anıtı'na çelenk sundu. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla buradaki tören sona erdi. Kutlamalar, Damat İbrahim Paşa Spor Salonu'nda devam etti. Günün anlam ve önemini belirten şiirlerin okunmasının ardından Nevşehir Jandarma At ve Köpek Eğitim Merkezi tarafından gösteri sunuldu. Eğitimli köpeklerin gösterileri, izleyicilerden alkış aldı. Kutlamalara, Vali İlhami Aktaş, Belediye Başkanı Rasim Arı, İl Emniyet Müdürü Mehmet Artunay, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kurmay Albay Yüksel Yiğit, öğrenciler ve aileleri de katıldı.

Türkiye’den 23 Nisan kutlamaları

NİĞDE:

Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk sunuldu, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Daha sonra öğrenciler, Vali Yılmaz Şimşek'i makamında ziyaret etti. Zahide Sefer İlköğretim Okulu 4’üncü sınıf öğrencisi Buğlem Ulusoy, valilik makamına oturdu. Ulusoy, çeşitli talimatlar verdi. Ömer Halisdemir Meydanı'nda devam eden kutlamalarda konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Yaşar, Atatürk'ün 23 Nisan'ı çocuklara armağan ederek onları onurlandırdığını söyledi. Ulusal egemenliğin en değerli hazine olduğunu belirten Yaşar, "Bu milletin kahraman evlatları, canı pahasına vatanına, milletine, bayrağına sahip çıkmış, çıkmaya da devam edecek. Bizlere düşen geleceğimizin teminatı çocuklarımıza imkânlar oluşturmak, onları vizyon sahibi yapmak, milli ve manevi değerlerle donatmak" dedi.

Türkiye’den 23 Nisan kutlamaları

YOZGAT:
Cumhuriyet Meydanı'nda Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasıyla başlayan tören, Rıza Kayaalp Spor Salonu'nda devam etti. Saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı'nın okunmasından sonra konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, TBMM'nin açılışının yeni bir yıl dönümünü daha kutlamanın coşku ve sevincini yaşadıklarını belirtti. Tarih boyunca bağımsızlığı şiar edinmiş necip milletin hürriyet mücadelesindeki kararlığının en önemli dönüm noktalarından birisinin TBMM'nin açılışı olduğunu söyleyen Yazıcı, "Üç kıtada hüküm süren ecdadımıza ve vatanımıza karşı 1. Dünya Savaşı'nda ve akabinde yapılan işgaller, Anadolu'da bağımsızlık sevdasının tutkuya dönüşmesine sebep olmuş ve Atatürk'ün önderliğinde kurutuluş mücadelesi başladı" diye konuştu.

Türkiye’den 23 Nisan kutlamaları

ANTALYA:
Cumhuriyet Meydanı'nda başlayan kutlama törenine Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, İl Milli Eğitim Müdür Yüksek Arslan ve ilçe belediye başkanları, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı. Tören, saygı duruşunun ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Atatürk Anıtı'na kamu kurum, kuruluş ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin çelenk sunmasıyla sona erdi. Antalya Valiliği’nde devam eden programda Vali Münir Karaloğlu makam koltuğunu Hanım Ömer Çağıran İlkokulu 4’üncü sınıf öğrencisi İlayda Oya Büyükbodur'a bıraktı.

Küçük Vali Büyükbodur, makamından, Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğüne telefonla bağlanarak yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı, yapılmasını istedikleriyle ilgili talimatlar verdi. Büyükbodur, çocukların oynayabileceği park ve bahçelerin sayısının arttırılması gerektiğini belirterek, çocukların böylece bilgisayar ve telefon başında vakit geçirmek yerine dışarıda oynayarak daha kaliteli zaman geçireceğini söyledi.

Sıfır Atık Projesi kapsamında tüm ilçelere geri dönüşüm kutularının konulmasını gerektiğini anlatan Büyükbodur, bisiklet yolu çalışmaları hızlandırılarak ‘Arabadan in, bisiklete bin’ projesini hayata geçirmek istediklerini belirtti. Sürücülere uyarılarda bulunan Büyükbodur, "Valiliğimizce başlatılan 'Ölümlü tokalaşma' projesinin meyvelerini almaya başladık. Emniyet kemerlerinin kilidini susturmak için kullanılan tokaları üreten ve kullananlara cezai işlem uygulanıyor" dedi. Programın sonunda Vali Karaloğlu, küçük Vali Büyükbodur'a hediye verdi.

Türkiye’den 23 Nisan kutlamaları

MUĞLA:
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında, Emirbeyazıt İlkokulu 4’üncü sınıf öğrencisi Zeynep Yılmaz Muğla Valisi Esengül Civelek'in koltuğuna oturdu. Yılmaz'a öğretmenleri ve İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre de eşlik etti. Vali Civelek, çocukların Türk milletinin geleceği ve umudu olduğunu belirterek, onlara güçlü, büyük bir Türkiye bırakmak için var güçleri ile çalıştıklarını belirtti.

Türdü 100. Yıl İlkokulu'nda devam eden kutlama programına Vali Civelek, Vali Yardımcısı Fethi Özdemir, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Alay Komutanı Tuğgeneral Coşkun Sel, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Menteşe Kaymakamı Caner Yıldız, Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya, kurum müdürleri, protokol üyeleri, siyası partilerin temsilcileri, öğrenciler ve veliler katıldı.

Törende konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın dünyada çocuklara armağan edilen ve evrensel özellik taşıyan tek bayram olduğunu söyledi. Töre, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı daha sevinç ve coşkuyla kutladıklarını belirterek, "Bugün Türk milletinin milli birlik ve beraberlik ruhunun her geçen gün güçlenip kuvvetlendiği, milletimizin kenetlendiği, milli iradenin temsil edildiği Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışının 99. yıl dönümüne ulaşmanın heyecanını yaşıyoruz" dedi.

Türkiye’den 23 Nisan kutlamaları

BURDUR:
Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törede İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Bayram, Atatürk Anıtı'na çelenk koydu. Burdur Valiliği’nde devam eden programda, Vali Hasan Şıldak'ın makam koltuğuna Mehmetçik Ortaokulundan engelli 8’inci sınıf öğrencisi Münevver Gürer oturdu. Gürer, makamından Burdur Kültür ve Turizm Müdürü Abdullah Kılıç'ı telefonla arayarak içinde oyun salonu olan yeni bir kütüphane yapılması talimatını verdi. Ardından Burdur Tarım ve Orman Müdürlüğüne de bağlanan Gürer, tarım ürünlerinin don ve soğuk havadan etkilenip etkilenmediği hakkında bilgi aldı. Minik öğrenciler tarafından hazırlanan kutlama programları, TOKİ Yahya Kemal Beyatlı İlkokulu’nda devam etti.

ISPARTA:
Isparta'da 15 Temmuz Cumhuriyet ve Demokrasi Meydanı'nda düzenlenen törende İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Yıldırım tarafından Atatürk Anıtı'na çelenk sunuldu.  Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından buradaki tören sona erdi. Işıkkent Spor Salonu'nda düzenlenen programda ise öğrencilerin hazırladığı şiir, dans, ritim korosu, halk oyunları ve jimnastik gösterileriyle çocuklar gönüllerince eğlendi. Programa Isparta Valisi Ömer Seymenoğlu, Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Rektörü Prof. Dr. İlker Hüseyin Çarıkçı, veliler ve öğrenciler katıldı.

KAYSERİ:
Cumhuriyet Meydanı'ndaki törende, Atatürk Anıtı'na çelenk konuldu, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Daha sonra Ali Rıza Özderici Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde devam eden törene, Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, Kayseri Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ercan Teke, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükılıç, İl Milli Eğitim Müdürü Celallettin Ekinci ve ilçe belediye başkanlarının yanı sıra çok sayıda öğrenci velisi de katıldı. İl Milli Eğitim Müdürü Ekinci, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın 99'uncu yıl dönümünü kutlamanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, şunları söyledi:
"Bugün TBMM'nin açılışının 99'uncu yılı nedeniyle buradayız. Bu bayramı sevinç ve coşkuyla bir kez daha kutluyoruz. Cumhuriyet'in kuruluşu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde olup, bağımsızlık meşalesi 23 Nisan 1920 Cuma günü Ankara'da Anadolu'nun dört bir yanını aydınlatmıştır. Anadolu insanının vatan sevgisiyle oluşan güçle Ankara'da yeni bir başlangıç yapıldı. İşte o diriliş ruhu, vatan ve millet sevgisi, bayrak sevdası, bağımsızlık tutkusu bir milleti şaha kaldırdı. Bu şahlanışın adı birlik ve beraberlik milli mücadeleydi."

Törende, öğrenciler tarafından Kafkas dansı, gitar, flüt ve bayrak gösterisi yapıldı, şiirler okundu. Ayrıca İstiklal Marşı ve bir şiir de ilkokul öğrencileri tarafından işaret diliyle okundu.

SİVAS:
Tören, İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı'nın Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk koymasıyla başladı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından buradaki tören sona erdi. Daha sonra Hafik Adem Yavuz Yatılı Bölge Ortaokulu öğrencileri Vali Salih Ayhan'ı makamında ziyaret etti. Ziyarette Vali Ayhan, 8'inci sınıf öğrencisi Sıla Kavak'a temsili olarak makamını devretti. Makam koltuğuna geçen Kavak, okullarının bahçesinin düzenlenmesi, futbol sahası yapılması, kentteki kütüphane sayısının artırılması ve okullarındaki eksikliklerin giderilmesi yönünde talimatlar verdi. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla çeşitli mesajlar da veren Sıla Kavak, "Şu an burada oturmam dakikalarla sınırlı, çok güzel bir duygu. Bütün arkadaşlarımın adına bir mesaj vermek istiyorum. Bu güzel dünyada savaşlar olmasın, anneler gözyaşı dökmesin, çocuklar annesiz kalmasın. İnşallah bu mesaj etkili olur ve bütün insanlığın yüreğine dokunabilir. İnşallah bu dünyada savaşsız, mutlu yaşarız. Kız çocukları da mutlaka okusun, onların olmadığı okullar eksik kalır. Bütün çocukların bayramını kutluyorum" dedi.

Kavak ve bazı okul arkadaşları, Ayhan'ın makam aracıyla törenin yapıldığı Atatürk Kültür Merkezi'ne gitti. Buradaki törende ise Beypınar köyü ilk ve ortaokulu tarafından hazırlanan çeşitli gösteriler sunuldu. Törene, 5'inci Piyade Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Ömer Ertuğrul Erbakan, Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, kurum amirleri ve öğrenciler katıldı.

KIRŞEHİR:
Kutlamalar, İl Milli Eğitim Müdürlüğü adına Atatürk Anıtı'na çelenk bırakılmasıyla başladı. Daha sonra Merkez Cumhuriyet İlkokulu öğrencileri, öğretmenleriyle Vali İbrahim Akın'ı makamında ziyaret etti. Okulun 4'üncü sınıf öğrencilerini makamında ağırlayan Akın, görevini bir süreliğine Cumhuriyet İlkokulu 4'üncü sınıf öğrencisi İdil Albay'a bıraktı. Temsili vali Albay, Milli Eğitim Müdürlüğü’nü arayarak, okulların önündeki güvenlik tedbirlerinin artırılmasını istedi. Albay ayrıca, ‘Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın’ kampanyasının aksatılmadan sürdürülmesi talimatını da verdi. Sırrı Kardeş İlk ve Ortaokulu'nda devam eden kutlamalarda öğrenciler, günün anlam ve önemi ile ilgili şiirler okudu.

KIRIKKALE:
Cumhuriyet Meydanı'ndaki törende Atatürk Anıtı'na çelenk konuldu, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Tüfekçi, bugünün ecdatla gurur duyulan tarihi bir gün olduğunu belirterek, şöyle konuştu:
"Bugün tarihi, kültürü, dili ve dinine tutunarak dünyanın dört bir yanından öğrendiği ilimle ülkesinin daha müreffeh bir yer olması için gerekirse dişini tırnağına takacak olan çocuklarımızın bu milli şuuru fark ettiği, hissettiği ve kabul ettiği gündür. Ellerindeki Türk bayraklarıyla bugünü sevinçle karşılayan bu güzel evlatlarımızın vatan, bayrak gibi kutsallarımızla tanıştığı ve onların önemini öğrendiği gündür 23 Nisan."

Kutlamalar kapsamında Geraldine Saran İlkokulu 4'üncü sınıf öğrencisi Belis Duran, valilik makamına oturdu. Programa, Vali Yunus Sezer, Mühimmat ve Garnizon Komutan Tuğgeneral Selami Arslan, CHP Kırıkkale Milletvekili Ahmet Önal, Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, İl Emniyet Müdürü Mahmut Çorumlu ile öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

ADANA:
Atatürk Parkı'nda başlayan törenlerde, İl Milli Eğitim Müdürü Veysel Durgun, Atatürk Anıtı'na çelenk sundu. Daha sonra saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Ardından, buradaki törenlere katlan Büyükşehir Belediyesi bando takımı ile öğrencilerin oluşturduğu kortej, vatandaşların da katılımıyla Uğur Mumcu Meydanı'na yürüdü. Meydanda sürdürülen kutlama töreninde Adana Valisi Mahmut Demirtaş, katılımcıları selamlayarak, tüm çocukların bayramını kutladı.

İl Milli Eğitim Müdürü Veysel Durgun da, tüm çocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutladığını belirterek, şöyle konuştu:
"Barışa, dostluğa, kardeşliğe, çağdaşlığa, bilime ve teknolojiye açılan aydınlık ve büyük bir kapı olan 23 Nisan, sevinç ve gururla kutladığımız bayramımız, çocuklarımıza olan sevgi ve güvenimizi gösteriyor. Bizler, bu sevgi ve güven sayesinde, dünyanın ilk ve yegane çocuk bayramı olarak tarihe geçen, millet egemenliğine dayanan demokrasi ve cumhuriyet tarihinin temellerinin atıldığı gün olan 23 Nisan sayesinde tüm dünya çocuklarıyla ulusal egemenlik sevincimizi paylaşıyoruz."

VALİLİK KOLTUĞUNA 3’ÜNCÜ SINIF ÖĞRENCİSİ GEÇTİ
Adana Valisi Mahmut Demirtaş, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla koltuğunu Sarıçam Hüseyin Avni Coş İlkokulu 3’üncü sınıf öğrencisi Neva Altıner'e devretti. Altıner, 23 Nisan'ın coşkuyla kutlanması için tüm tedbirlerin alınmasını istedi. İlk talimatını veren Altıner, İl Milli Eğitim Müdürü Veysel Durgun'dan kentteki tüm okulların durumunun imkanlar dahilinde iyileştirilmesini ve bütün okullarda kütüphane açılmasını talep etti.

MERSİN:
Cumhuriyet Alanı'nda düzenlenen törende İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca, Atatürk Anıtı'na çelenk sunuldu. Daha sonra Yenişehir Atatürk Kültür Merkezi'nde devam eden programa, çok sayıda öğrenci ellerindeki Türk bayraklarıyla katıldı. İl Milli Eğitim Müdürü Koca, Türk milletinin tüm imkânsızlıklara rağmen Kurtuluş Savaşı'nı başlattığı hatırlattı. Koca, "O çetin mücadele zaferle neticelendi. Milli iradenin doğduğu, İstiklal Harbi'mizin karargahı olan TBMM, ayın zamanda bağımsızlığımızın sembolü. Bizler 23 Nisan'da çocuklarımıza daha huzurlu ve güvenlik bir gelecek bırakmanın mücadelesini vermekteyiz. Bugünün de yarının da kahramanı çocuklar" dedi.

Konuşmanın ardından öğrenciler çeşitli gösteriler sundu. Programda, Mersin Valisi Ali İhsan Su, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve protokol üyeleri çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere hediyelerini verdi.

HATAY:
İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan ve öğrenciler, Cumhuriyet Alanı'nda bulunan Atatürk Anıtı'na çelenk sundu, saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı okundu. Daha sonra ise belediye bandosu eşliğinde öğrenciler Vali Ürgen Alanı'ndan Antakya Spor Salonu'na kadar yürüdü. Öğrenciler, burada, hazırladıkları birbirinden güzel gösterileri sundu.

İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan, son yıllarda Milli Eğitim Bakanlığı’nın yatırımlarıyla okul ortamlarının güzelleştiğini ve öğrencilere rahat mekanlar sağlandığını söyledi. Konuşmasında velilere seslenen Karahan, “Eğitim camiası olarak çocukların kıymetini biliyoruz. Bakanlığımızın 2023 vizyon belgesi sloganı olan ‘Mutlu çocuklar, güçlü Türkiye’ hedefi doğrultusunda heyecanla çalışıyoruz” dedi.

Türkiye’den 23 Nisan kutlamaları

OSMANİYE:
Bedensel engeli nedeniyle Kadirli ilçesine bağlı Kümbet köyündeki evinde eğitim gören 11 yaşındaki Melisa İncikli'ye, arkadaşları sürpriz ziyaret gerçekleştirdi. Melisa'nın odasını bayrak ve balonlarla donatan arkadaşları, pasta keserek 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutladı. Yazdığı ‘23 Nisan’ adlı şiiri okuyan Melisa da arkadaşlarının yaptığı sürprizden mutlu olduğunu söyledi.

Sınıf öğretmeni Turgut Kaya, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda her çocuk gibi Melisa'nın da mutlu olmaya hakkı olduğunu belirterek, "Arkadaşlarıyla beraber evine geldik. Odasını süsledik. Melisa çok mutlu oldu. Şiir okudu. Arkadaşlarıyla güzel vakit geçirdi. Onun mutlu olması bizleri de sevindirdi" diye konuştu.

Öğrencilerden Arda Öcal da 23 Nisan'da okuldaki kutlamalara katılamayan Melisa'ya sürpriz yaptıklarını, bu yıl bayramı birlikte kutladıklarını belirtti.

Melisa'nın annesi Nuriye İncikli ise kızının 23 Nisan kutlamasına katılamadığını ancak arkadaşlarının yaptığı sürpriz sayesinde çok büyük mutluluk yaşadığını söyledi.

KONYA:
Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu. İstiklal Marşı okunduktan sonra kutlamalar, Mevlana Kültür Merkezi'nde düzenlenen programla devam etti. Burada çeşitli okullardan öğrencilerin okuduğu şiirler, halk oyunları gösterileri ve sunduğu çeşitli etkinlikler izleyicilere keyifli dakikalar yaşattı. Programda, zihinsel engelli ve down sendromlu çocukların da yer aldığı Büyükşehir Belediyesi Özel Gençler Mehter Takımı gösterisi ayakta alkışlandı. Programa, Vali Cüneyit Orhan Toprak, Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, İl Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük, 3. Ana Jet Üs ve Garnizon Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Fidan Yüksel, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ercan Yaşin ile çok sayıda çocuk aileleriyle katıldı.

AKSARAY:
15 Temmuz Milli İrade Meydanı'nda düzenlenen tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. İl Milli Eğitim Müdürü Hacı Ömer Kartal, törende yaptığı konuşmada, 23 Nisan'ın, Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerinin atıldığı ve egemenliğin ilan edildiği anlamlı bir gün olduğunu söyledi. Öğrenciler şiirler okudu, halk oyunları gösterisi sundu. Törene, Vali Ali Mantı, Belediye Başkanı Evren Dinçer, Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Cansever, İl Emniyet Müdürü Ali Karabağ, Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

KARAMAN:
Cumhuriyet Parkı'nda düzenlenen tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. İl Milli Eğitim Müdürü Abdurrahman Kurt, Atatürk Anıtı'na çelenk bıraktı. Kazımkarabekir Spor Salonu'nda devam eden etkinliklerde ise ana sınıfı ve 1’inci sınıf öğrencileri gösterilerini sundu. Törende, resim, şiir ve kompozisyon ile spor dallarında dereceye giren öğrencilere hediyeleri takdim edildi. Programa, Vali Fahri Meral, Belediye Başkanı Savaş Kalaycı, İl Emniyet Müdürü Fikret Bayraktar, İl Jandarma Komutanı Albay İsmail Şahin ile vatandaşlar katıldı.

AFYONKARAHİSAR:
Kocatepe Parkı'nda düzenlenen törende Atatürk Anıtı'na çelenk konuldu, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Veysel Eroğlu Spor Salonu'nda devam eden törende konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın, 23 Nisan'ın ulusal egemenlik ve çocuklara adanan bayram olması dolayısıyla farklı bir önem taşıdığını söyledi. Kentteki çeşitli okullarca hazırlanan halk oyunu ve dans gösterileri sunuldu. Ayrıca törende, yıl içinde yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Törene, Vali Mustafa Tutulmaz, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, İkmal ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Özdemir Şan ile çok sayıda vatandaş katıldı.

BURSA:
İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger tarafından Heykel Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk bırakılmasının ardından merkez Nilüfer ilçesi Cumhuriyet Alanı'ndaki kutlama programına geçildi. Dülger, bu bayramın Atatürk tarafından tüm çocuklara armağan edildiğini belirterek, "İnanıyoruz ki kendileri küçük ama yürekleri kocaman olan çocuklarımız sevgi, dostluk bağlarını geliştirerek tüm insanların barış içinde yaşayacakları bir dünyanın oluşmasına önemli katkılar sağlayacak" dedi.

Şiirlerin okunması, yabancı uyruklu öğrencilerin oratoryosu ve halk oyunu gösterileriyle tamamlanan törene, Vali Yakup Canbolat, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Cumhuriyet Başsavcısı Uğurhan Kuş, diğer protokol mensupları ve vatandaşlar katıldı.

ESKİŞEHİR:
Vilayet Meydanı'nda düzenlenen törende, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Çok sayıda öğretmen ve öğrencinin katıldığı törende, İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, Atatürk Anıtı'na çelenk bıraktı. Kutlamalar, Yenikent Şehit Anıl Gül Spor Salonu'nda sürdü. Törene, Vali Özdemir Çakacak, Garnizon Komutanı Orgeneral Atilla Gülan ile diğer protokol üyeleri katıldı.

BALIKESİR:
Atatürk Anıtı'na çelenk bırakılması, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törenler, Atatürk Parkı'nda devam etti. Tören alanına Vali Ersin Yazıcı tarafından gönderilen 1978 model araçtan inen ve valilik makamını sembolik olarak devralan Yunus Emre Ortaokulu öğrencisi Dilek Erkurt ve Bilal Peltek, halkı selamladı. Vali Yazıcı'ya iki çocuk tarafından çiçek takdim edilmesinin ardından günün anlam ve önemini belirten konuşma, Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu 5’inci sınıf öğrencisi Elif Karabacak tarafından yapıldı. Karabacak, 23 Nisan 1920 tarihinin millet ve vatan için önemli bir dönüm noktası olduğunu belirterek, Atatürk'ün çocuklara değer veren bir lider olduğunu söyledi. Kutlamalar, öğrencilerin şiirler okuması, okul gruplarının gösterileri ve resmigeçit töreniyle tamamlandı. Manyas ilçesinde spor salonunda gerçekleştirilen törende ise Çin, Kırgızistan ve Bulgaristan'dan gelen öğrenci gurupları ülkelerinin halk danslarından örnekler sundu.

KÜTAHYA:
Zafer Meydanı'nda Atatürk Anıtı'na çelenk bırakılmasının ardından Dumlupınar Spor Salonu'ndaki törene geçildi. Törende Vali Ömer Toraman, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Necati Gündüz ve Belediye Başkanı Alim Işık, öğrencilerin bayramını kutladı. İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, "Gazi Mustafa Kemal Paşa halkın iradesinin her şeyin üstünde olduğunu ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ sözleriyle dünyaya duyurmuş ve bu önemli günü çocuklara bayram olarak armağan etti" dedi.

Konuşmaların ardından şiirler okundu, hafta dolayısıyla düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere hediyeleri protokol üyeleri tarafından verildi. Kutlamalar, halk oyunları ekipleri ve sporcu gruplarının gösterileriyle sona erdi.

BİLECİK:
Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törende ilk olarak saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. İl Milli Eğitim Müdürü Ramazan Çelik, Atatürk Anıtı'na çelenk bıraktıktan sonra, Türk milletinin, çocuklarına bayram hediye eden tek millet olduğunu söyledi. Programda öğrenciler şiir okudu, halk oyunları gösterisi sundu, jimnastik gösterisi yaptı.

ERZURUM:
Erzurum'un Oltu ilçesinde de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı coşkuyla kutlandı. İlçe Stadı'nda düzenlenen etkinlikler saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Protokolün, öğrencilerin bayramını kutlamasının ardından öğrenciler halk oyunları gösterisi yaptı. Şiirlerin okunduğu etkinliklerde ilçe genelinde düzenlenen çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi.

TUNCELİ:
Tunceli'deki etkinlikler, İl Milli Eğitim Müdürü Gürsel Ekmekci'nin Hükümet Konağı önündeki Atatürk Anıtı'na çelenk sunması, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Etkinlikler daha sonra Atatürk Stadı'nda devam etti. Ekmekci, 23 Nisan 1920'nin Türkiye Büyük Millet Meclisinin (TBMM) toplandığı tarihi gün olduğunu belirterek, "Bugün egemenlik asıl ve yegane sahibi olan millete devredilmiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, halkın iradesinin her şeyin üstünde olduğunu 'Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir' sözleri ile tüm dünyaya duyurmuş ve bu önemli günü çocuklara bayram olarak armağan etti" dedi.

Tören, çocukların günün anlamıyla ilgili şiir okuması, dans, halk oyunları ve karate gösterileriyle sona erdi. Törene, Tunceli Valisi Tuncay Sonel, Tunceli Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Vedat Çolak, Tunceli Cumhuriyet Başsavcısı Behçet İşlek, İl Emniyet Müdürü Doğu Ateş, İl Jandarma Komutanı Albay Sinan Şen, kurum müdürleri vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

ARDAHAN:
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı düzenlenen etkinliklerle kutlandı. Havaların soğuk olması dolayısıyla kutlamalar, İnönü Mahallesi'ndeki Kazım Karabekir Spor Salonu'nda gerçekleşti. Kutlamalarda minik öğrenciler, şiir okudu ve çeşitli gösteriler yaptı. İl Milli Eğitim Müdürü Fikret Çerkezoğlu, bugünü kutlamanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, etkinliklerini katılan ve kendilerine destek olan herkese teşekkür etti. Kutlamalara Ardahan Valisi Mustafa Masatlı, Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir, Cumhuriyet Başsavcısı Koray Kesgin, Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Biber, diğer yetkililer ve çok sayıda vatandaş katıldı.

KARS:
Hükümet Konağı önündeki Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasıyla başlayan etkinlikler, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam etti. Kentteki atletizm yarışmasında dereceye giren sporculara ödüllerinin verildiği programda, 23 Nisan konulu şiirler okundu. Törende, asker ve polis kıyafetleri giyen çocuklar ilgi çekerken Kafkas Halk Oyunları ve Mahalli Halk Oyunları ekiplerinin halay gösterileri renkli görüntülere sahne oldu. Anaokulu öğrencilerinin sunduğu oyunların ilgiyle izlendiği etkinlikte, 75. Yıl Özel Eğitim Uygulama Okulu öğrencileri de zeybek ve çeşitli oyunlar oynadı. Sarıkamış ilçesinde de tören öncesi alanın karlı zemini belediye işçileri tarafından temizlendi. Sarıkamış Spor Lisesi öğrencilerinden oluşan bando takımı ilçe merkezinde gösteri sundu.

IĞDIR:
Zübeyde Hanım Bulvarı'ndaki kutlama programı Atatürk Anıtı'na çelenk sunması, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen, çocukların bayramını kutlayarak, "Tarihimizin parlak sayfalarından biri olan Türkiye Büyük Millet Meclisinin kuruluşunun 99’uncu yıl dönümüne ulaşmış olmanın kıvanç ve mutluluğuyla bir kez daha 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutlamanın sevinç ve coşkusunu yaşıyoruz" dedi.

ERZİNCAN:
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında çeşitli etkinlikler düzenlendi. 4’üncü sınıf öğrencisi Buse Kabasakal, temsili olarak Erzincan Valisi Ali Arslantaş'ın koltuğuna oturdu. Buse Kabasakal, çocuklar için yeni oyun parkları ve okullarda bulunan güvenlik tedbirlerinin devam etmesi konusunda talimat verdi. Kabasakal, tüm okullarda tasarım ve beceri atölyelerin kurulmasını isteyerek "Okullarımızda resim atölyeleri, spor alanları ve kütüphanelerin kurulması için gerekli çalışmalar yapılmalı. Eğitimde kalitenin artması için okul öncesi eğitime önem verilmesi gerekiyor" diye konuştu.

Erzincan Belediyesi önündeki Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasıyla devam eden etkinlikler, Merkez Spor Salonu'ndaki törenle sürdü. İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün, 23 Nisan'ın ülkeye, dünya çocuklarına barış, huzur, güven ve mutluluk getirmesi temennisinde bulundu. Programda, öğrencilerin hazırladığı çeşitli dans gösterileri sergilendi.

Türkiye’den 23 Nisan kutlamaları

TEKİRDAĞ:
Çorlu’da eğitim veren Nene Hatun Anaokulu ilginç bir 23 Nisan kutlamasını hayata geçirdi. Her zaman yapılanın aksine bugünkü kutlamalarda sahneye çıkmak yerine seyirciler arasında yer alan çocuklar, anne ve babalarının gösterilerini büyük bir dikkatle izledi. Zaman zaman anne ve babalarının söylediği çocuk şarkılarına eşlik eden minikler, keyifli anlar yaşadı. Çorlu Nene Hatun Anaokulu öğretmeni Güzide Zehir Delibal, "Okulumuzda 170 öğrencimiz var. 170 öğrencimizin 120 velisi bu etkinliğe katıldı. Bu etkinliğimizi 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda çocukların eğlendiren değil eğlenen olmasını amaçladık. Çocuklar gösteri hazırladığında ikinci dönem eğitim-öğretim olarak ve oyun hakkı olarak elinden çalınıyor ve sahne korkusuyla yüzleşiyorlar. Sahnede iyi olanlar öne kötü olanlar arkaya kalıyorlar ve çocuklar iyi dans etmek zorunda olmadığı, birçok alanda yeterli olduğu halde sırf iyi dans edemediği için arka plana itiliyor. Bunun da bundan sonraki gelişme döneminde çok büyük zararlara neden olduğunu bilimsel araştırmalar ortaya koyuyor. Çocuk bayramında çocukların eğlendiren değil eğlenen olması için 120 veli ile beraber danslı şarkılı çocuk gösterileri hazırladık. Bugün çocuklarımız eğlenecek, velilerimiz sahnede olacak. Böyle bir projeye imza attık" dedi.

23 Nisan kutlama programının planlayıcısı da olan öğretmen Güzide Zehir Delibal, "Gösterilerde çocuk şarkıları, Barış Manço şarkıları ve eski 45’liklerde yer alan şarkılar var. Veliler şarkı söyleyip dans etti. Ayrıca babalar Atatürk Marşı ve Atatürk Oratoryosu gösterisi yaptı" diye konuştu.

Velilerin gruplar halinde sahneye çıkıp çeşitli şarkılar seslendirerek dans gösterisi sundukları program okulun öğrencileri tarafından keyifle izlendi. Sahnede anne ve babalarını izleyen öğrenciler velilerini alkışlamayı da ihmal etmedi.

Türkiye’den 23 Nisan kutlamaları

DENİZLİ:

Kale ilçesine bağlı kırsal Gülbağlık Mahallesi’nde düzenlenen 23 Nisan etkinlikleri görenleri şaşkına çevirdi. Okula maddi yardımda bulunmak isteyen mahalle halkı, gösteriler sırasında oyun alanına okul aile birliği tarafından koyulan kutulara para attı. Çeşitli gösterilerin ve oyunların sergilendiği etkinliklerde, öğrencilerin başında paraları çeviren sonrasında kutulara atan veliler adeta birbirleriyle yarıştı. Gösteri aralarında okul aile birliği üyeleri tarafından toplanan paralar, tek tek sayıldı. Bir saat süren etkinliklerde okula yaklaşık 16 bin TL para toplandığı Okul Müdürü Mehmet Ali Honluk tarafından, gösteri alanında vatandaşlara duyuruldu.

‘PARALAR OKULUN İHTİYAÇLARINDA KULLANILIYOR’
Gülbağlık Mahalle Muhtarı Ahmet Önkol, 23 Nisan kutlamalarında toplanan yaklaşık 16 bin TL paranın okulun ihtiyaçları için harcandığını söyledi. Mahalle halkının okula maddi ve manevi destek amaçla para verdiğini anlatan Önkol, halkın eğitime de büyük önem verdiğini söyledi. Mahallelinin destek için seferber olduğunu belirten Önkol, "Tüm veli ve vatandaşlar, öğrenciler oyununu oynarken para çeviriyorlar. Bu para tamamen gönüllülük esasına göre toplanıyor. Tüm vatandaşlarımıza teşekkür ederiz" dedi.

Toplanan tüm para okul aile birliği tarafından okulun banka hesabına yatırılacak ve okulun ihtiyaçları dahilinde kullanılacak.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle