GeriEğitim Türkiye’den yeni eğitim dönemi manzaraları
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye’den yeni eğitim dönemi manzaraları

2015-2016 eğitim öğretim döneminin başlamasıyla Türkiye genelinde 600 bin derslikte, açık öğretim öğrencileri dahil, yaklaşık 18 milyon öğrenci ve 900 bin 794 öğretmen ders başı yaptı. İzmir’den Zonguldak’a, Manisa’dan Kayseri’ye ülkenin dört bir yanındaki okullarda açılış törenleri düzenlendi. Okulla yeni tanışan bazı minik öğrenciler ağlarken, kimileri mutluydu. Arkadaşlarına tekrar kavuşan ara sınıf öğrencileri hasret giderdi. İşte Türkiye’den yeni eğitim öğretim dönemine yönelik kutlamalar:

Türkiye’den yeni eğitim dönemi manzaraları
refid:30178650-spot ilişkili resim dosyası

Çanakkale: Cumhuriyet Meydanı'ndaki ilk törende İl Milli Eğitim Müdürü Zülküf Memiş tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunuldu. Saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu.

Kepez'deki Hüseyin Akif Terzioğlu İlk ve Orta Okulundaki törende konuşan Memiş, 2015-2016 eğitim-öğretim yılına 410 okul ve kurum, 3 bin 453 derslik, 5 bin 282 öğretmen, 544 yardımcı personel ve 72 bin 463 öğrenciyle başladıklarını söyledi.

Konuşmaların ardından 4. sınıf öğrencileri ilkokula yeni başlayan öğrencilere, 8. sınıf öğrencileri ise 5. sınıf öğrencilerine "Hoş geldin" çiçeği verdi.

Törende halk oyunları gösterisi sunuldu, Hüseyin Akif Terzioğlu Öğrenci Korosunca konser verildi.

Balıkesir: Balpaş İmam Hatip Ortaokulunda, Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen törende 5. sınıf öğrencileri, okula yeni başlayan öğrencileri çiçeklerle karşıladı.

İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, törende yaptığı konuşmada, il genelinde 182 bin öğrencinin ders başı yaptığını belirtti.

Balıkesir'de 815 okulun bulunduğunu aktaran Cengiz, şunları kaydetti:
"Bu yıl öğrencilerimizle birlikte 14 binden fazla öğretmenimiz ders başı yaptı. Fatih Projesi ile bugüne kadar 112 okulda 2 bin 148 akıllı tahta kuruldu. Bu yıl ise 252 okulda 3 bin 840 akıllı tahta daha kuracağız. Böylece 2015 sonuna kadar, toplam 364 okulda, 5 bin 988 etkileşimli tahta kurulmuş olacak. Bu yıl 11 bin öğrencimize tablet bilgisayar dağıtılmış olup, 2015 sonunda bu rakam 17 bin 400'e ulaşacaktır. EBAĞ olarak bilinen Eğitimde Bilişim Ağı ile yine milyonlarca öğrencimiz interaktif ortama ulaşabilecek."

Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu yöneticileri ve öğretmenleri, öğrencileri okulun girişinde şekerle karşıladı.

Okulu Müdürü Mustafa Kurtuluş, öğrencilerinin hem Kurban Bayramı'nı kutlamak hem de 160 yeni öğrenciye "Hoş geldin" diyebilmek amacıyla böyle bir sürpriz yapmayı planladıklarını söyledi.

Eskişehir: Osmangazi İlkokulunda düzenlenen programda saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Daha sonra Osmangazi İlkokulu Halk Oyunları Ekibi folklor gösterisi sundu.

Etkinlikte konuşan Vali Güngör Azim Tuna, Eskişehir'de 130 bin öğrenci için bugün ilk ders zilinin çaldığını söyledi.

Türkiye genelinde 16 milyon öğrencinin ders başı yaptığını dile getiren Tuna, şunları kaydetti:
"Bu eğitim öğretim yılında velilerden çok daha fazla şey bekliyorum. Okul aile birliklerinin okul yönetimlerine daha çok yardımcı olması, eğitim sürecine katkıda bulunması açısından biraz daha hassasiyetle üzerinde bulunduğumuz bir dönem olacak. Önemli olan çocuklarımızın akademik başarısı kadar, bu ülkeye, millete, topluma faydalı bireyler olarak yetişmeleridir. Aynı zamanda okullarda başka yeteneklerinin de geliştirilerek sanata, bilime ve kültüre yönelik faaliyetlere katılarak daha nitelikli insanlar olarak yetişmeleridir. Başka bir şey yetiştirmiyoruz, insan yetiştiriyoruz. İnsan yetiştirmek çok zahmetli ve yorucu bir iştir. Biz de bu eğitimleri vererek, bu ülkeyi dünyanın en gelişmiş ülkeleri arasına sokacak yeni bir nesil oluşturma noktasında çocuklarımızı yetiştireceğiz."

İl Milli Eğitim Müdürü Necmi Özen de bu yıl 10 okulun yapımının tamamlandığını, 22 okulun ise gelecek yıl eğitime hazır olacağını bildirdi.

Öğrenciler için istedikleri alanlarda ücretsiz kurslar açılacağını anlatan Özen, "Bu yıl tüm ilkokullarımızda ortaokullarımızda, liselerimizde ve halk eğitim merkezlerimizde öğrencilerimizi eksik hissettikleri alanlarda yetiştirmeyi hedefleyen kurslarla, öğretmenlerimiz hizmet vermeye hazırlar" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Vali Tuna ve beraberindeki protokol üyeleri, sınıfları gezerek öğrencilere yeni ders yılı kitaplarını dağıttı.

Alpu ilçesinde, Anadolu Üniversitesi (AÜ), Birleşmiş Milletler (BM) Nüfus Fonu ve Milli Eğitim Bakanlığınca yürütülen "Göç Okulu Projesi" kapsamında, mevsimlik tarım işçilerinin çocukları için açılan çadır okulda ilk ders zil çaldı.

Proje Koordinatörü Handan Kaygusuz, AÜ, BM Nüfus Fonu ve Milli Eğitim Bakanlığının yürüttüğü projenin iki yıl süreceğini belirtti.

Bugünün, eğitim ve öğretimin ilk günü olması dolayısıyla anlam taşıdığını ifade eden Kaygusuz, şöyle konuştu:
"Mevsimlik tarım işçilerinin çocuklarının da okula başladığı bir gün olması gerekirdi. Ne yazık ki, onlar kendi evlerinde değiller, anne babalarının çalıştığı tarladalar. Tarlada çalıştıkları için okula devam edemiyorlar. Bu projeyle tarım işçisi çocuklarımıza ve yetişkinlerimize eğitim veriyoruz. Çocuklarımız Milli Eğitim Bakanlığının atadığı 5 öğretmenden derslerini alıyor. Burası bir pilot okul. Buradaki deneyimlerimizle iki yıl sonunda Hatay, Konya ve Çukurova bölgesi gibi, Türkiye'nin 48 ilinde göç okulu kurmayı hedefliyoruz."

Konuşmaların ardından çocuklar, ders zilinin çalmasıyla çadırdan yapılan iki sınıfta eğitim ve öğretime başladı. Tarım işçilerinin 100 civarında çocuğu, çadır okuldan yararlanacak.

Bilecik:
Cumhuriyet Meydanı'nda İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Altınkaynak ve beraberindeki öğretmenlerin Atatürk Anıtı'na çelenk sunması, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan İlköğretim Haftası törenleri Kozabirlik İlkokulunda düzenlenen programla devam etti.

Bilecik Valisi Ahmet Hamdi Nayir, burada yaptığı konuşmada, 2 bin 500 öğretmenin ve 36 bin 300 öğrencinin eğitim öğretime başladığını anımsatarak, sağlıklı ve başarılı bir eğitim yılının geçmesi temennisinde bulundu.

Öğrencilerin, uzun süre ayrı kaldıkları arkadaşları ve özledikleri öğretmenleriyle tekrar bir araya gelmeleri nedeniyle sevinçlerinin gözlerinden okunduğunu ifade eden Nayir, "36 bin 300 öğrencimizi 2 bin 500 fedakar öğretmenimize teslim ediyoruz. Ülkemiz ve geleceğimiz için çok önemli bir husus olacak. Öğrencilerimiz, velilerimiz ve öğretmenlerimiz birlikte hareket ederse başarıyı elde edebilecekler. Geleceğimiz, çocuklarımıza, öğrencilerimize, gençlerimize bağlı. Ne kadar kaliteli bir eğitim verirsek, geleceğe de bu kadar emin, güvenli ve huzurlu bakma imkanına sahip olacağız" diye konuştu.

İl Milli Eğitim Müdürü Altınkaynak ise bilgiye ulaşmak için modern teknoloji ile donatılmış kurumlara ihtiyaç bulunduğunu, bu kurumların da okullar olduğunu vurguladı.

Konuşmaların ardından öğrenciler şiirler okudu, 4. sınıf öğrencileri 1. sınıf öğrencilerine çiçek verdi ve halk oyunları gösterisi sunuldu.

Kütahya: Törenler, Ertuğrul Gazi İmam Hatip Ortaokulunda gerçekleştirildi.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende konuşma yapan Vali Şerif Yılmaz, yeni eğitim öğretim yılının başarılı bir şekilde geçmesi temennisinde bulundu.

Yılmaz, Atatürk'ün hedef gösterdiği muasır medeniyetler seviyesine çıkmak, Türkiye'nin dünya ülkeleri ile rekabet edebilir hale gelmesi ve içine çekilmek istendiği girdaptan çıkılabilmesinin eğitimle mümkün olabileceğini söyledi.

Okulları, cahilliğe karşı savaş verilen bir yer olarak gördüklerini ifade eden Yılmaz, "Geleceğimizin teminatı olan yavrularımızın yetişmesi için eğitimin olmazsa olmazı okullardır. Çocuklarımızın özgür olabilmesi, sorumluluklarını yerine getirebilmesi için bu eğitimi alması gerekiyor. Çünkü biz bugün dünya ölçeğinde bir ülke haline gelebilmişsek, bugün kendi silahını, kendi milli harp araçlarını yapabiliyorsak, bu eğitim sayesinde oldu. Bu eğitim yuvalarına sahip çıkmak hepimizin boynunun borcudur" ifadelerini kullandı.

Daha sonra, öğrenciler günün anlam ve önemini içeren şiirler okurken, üst sınıf öğrencileri okula yeni başlayan öğrencilere gül verdi.

Törende, Osmanlı Devleti geleneklerinden olan ve okula yeni başlayan çocuklar için hazırlanan "amin alayı" düzenlendi.

Bursa: Faruk Saraç Tasarım Meslek Yüksekokulu Bursa Kampüsü'nde 2015-2016 akademik yılının ilk dersini modacı Faruk Saraç verdi.

İpekli kumaş ve halı üretimi yapımı için 1852 yılında kurulan "Fabrika-i Hümayun"un tarihi dokusuna zarar vermeden restore edilen binada eğitim alan öğrenciler, okulun kurucusu Faruk Saraç'ın da katılımıyla gerçekleştirilen kokteylle eğitim yılına başladı.

Saraç, burada yaptığı konuşmada, "ilk hayat dersim" dediği babasının "Benim size ilk dersim olsun. Hayatta her zaman insanların takip edeceği biri ol" diye ifade ettiği öğüdünü öğrencilerle paylaştı.

Bu okula 35 yıllık alın teri ve bilgi birikimini verdiğini anlatan Saraç, şöyle konuştu:
"Sizden istediğim inandığınızın peşinden gitmeniz, korkusuz olmanız ve kendi yeteneklerinizi, becerilerinizi bilmek için sürekli kendinizi test etmenizdir. Kumaş benim yol arkadaşımdır, özellikle moda tasarım öğrencileri pamuktan ipliğe, boyadan kumaşa giden serüveni iyi bilmelisiniz. Başarılı olmak için tıpkı bir anne gibi özenli, zamanınızı veren, emeğinizi veren insanlar olmalısınız. Her gün sizler için daha iyisini yapmak istiyoruz, size bilgi öğretecek, zanaatkar olan herkese kapımız açık. Burada kendinizi test edin, başarılı olmak için emek verin."

Açılış programı, Saraç'ın engelli bir öğrencisiyle pasta kesmesinin ardından sona erdi.

Saraç, açılış öncesinde, heyecanlı olduğunu ve çok duygulandığını söyledi.

Bu yıl 5. yılı tamamladıklarını, bir tanıdığının "Hiç acele etme 5 sene sonra okul ancak kendine gelir" dediğini anlatan Saraç, "Benim de 5. yılım bitti. Bursa'ya bize ev sahipliği yaptığı ve sahip çıktığı için teşekkür ediyorum. Türkiye'nin ilk Tasarım Meslek Yüksek Okulu'yuz. Eğer Türkiye'nin ilk tasarım üniversitesi olabilirsek çok mutlu olacağım" diye konuştu.

Türkiye’den yeni eğitim dönemi manzaraları

Diyarbakır:
İlde yeni eğitim öğretim dönemi Yenişehir İlkokulunda düzenlenen törenle başladı.

İl Milli Eğitim Müdürü Adnan Hurata, törende yaptığı konuşmada, gerçekleştirilen hazırlıklarla kentteki okulların eğitim öğretime hazır hale getirildiğini söyledi.

Eğitim öğretimin sağlıklı bir şekilde başlaması için her türlü tedbiri aldıklarını vurgulayan Hurata, kentte son atamalarla bin 990 öğretmenin göreve başladığını belirtti.

Hurata, öğretmen konusunda fazla sıkıntının olmadığına işaret ederek, eğitim öğretimin kentte sağlıklı şekilde başladığını dile getirdi.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da "boykot" kararı alındığı söylentisi olduğuna değinen Hurata, "Fakat bir destek bulamadı. Gördüğümüz gibi sıkıntı yok. Katılım olarak bize geri bildirimler geliyor. 'Boykota katılım yok' diyebiliriz" diye konuştu.

Velilerden Ensar Bilgin, okulların boykot edilmesi çağrısına bir anlam veremediklerini anlatarak, "Ortada hiçbir şey yokken neden çocuklarımız derslerinden geri kalıyor? Çocuklar okula gitmek istiyor. Vatandaştan ne isteniyor?" dedi.

Bilgin, okuma imkanı bulamadığını ancak çocuklarını okutmak istediğini belirtti.

Öğrenci velisi Sıddıka Karakaya ise terör olaylarının son bulmasını istediğini dile getirerek, "Okulların boykot edilmesini, çocukların okuldan ve eğitimden geri kalmasını istemiyoruz. Çocuğumun okulunu tamamlayıp meslek sahibi olmasını istiyorum fakat yaşamı zindan etmek istiyorlar. İstiyorlar ki; çocuklar eğitimden geri kalsın, okumasın" ifadelerini kullandı.

Türkiye’den yeni eğitim dönemi manzaraları

Siirt:
Yeni eğitim ve öğretim yılı Mehmetçik İlkokulunda düzenlenen törenle başladı.

Törende konuşan Vali Tutulmaz, ilde yaşayanların büyük çoğunluğunu öğrencilerin oluşturduğunu, bu nedenle eğitime büyük önem verilmesi gerektiğini söyledi.

Çocukların iyi eğitimli olmasının toplumsal kalkınmaya vesile olacağını ifade eden Tutulmaz, "Bu doğrultuda da devlet olarak her türlü girişimde, çabada bulunmaktayız" dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Fethi Suay, geçen yıl 6-8 Ekim'de DAEŞ'i protesto bahanesiyle kentte bazı okulların yakıldığını hatırlatarak, bu yıl aynı sorunlarla eğitim-öğretime başlamamanın sevincini yaşadıklarını dile getirdi.

Suay, kentte 110 bin öğrenci ve 4 bin 500 öğretmenle eğitim ve öğretimin süreceğini aktararak, "İl genelinde 'boykot' söz konusu değil. Bu konuda da tüm tedbirler alındı, eğitim öğretimi aksatacak hiçbir durumla karşı karşıya değiliz" diye konuştu.

Velilerden Lokman Öneryıldız da 4 çocuğunu okula gönderdiğini ve çağrıya uymadıklarını bildirerek, okulların açılmasını sevinçle karşıladıklarını ifade etti.

Öğrenci velisi Mehmet Reşit Çakır ise barış ve huzurun ancak eğitimle sağlanabileceğini, bunun için de boykotu kabul etmediklerini ve çocukların eğitimsiz kalmasını doğru bulmadıklarını belirterek, olayların sona ermesinin, barışın ve huzurun ancak eğitimle sağlanabileceğini söyledi.

Türkiye’den yeni eğitim dönemi manzaraları

Batman:
Atatürk İlkokulunda düzenlenen törende konuşan Vali Vekili Ertuğ Şevket Aksoy, yeni eğitim öğretim yılının hayırlı olmasını diledi.

"Öz eleştiri yapmamız, çuvaldızı biraz da kendimize batırmamız gerekiyor. Çocuklarımızı iyi eğitmiş olsaydık bugün ellerine molotof alıp atmazlar, suç oranı ve madde kullanımı bu kadar artmazdı" diyen Aksoy, şunları kaydetti:
"Evet iyi giden çok şey var ama bence bunlardan ziyade şapkamızı önümüze koyup, düşünüp 'Biz neyi nerede eksik veya yanlış yapıyoruz?' değerlendirmesini yapmalıyız. Öğretmeni, velisi, idarecisiyle el ele verip, 'Nasıl daha iyi insan yetiştirebiliriz?' diye faaliyet yürütmeliyiz."

Öğrencilere seslenen Aksoy, "Sizleri karmaşa içerisindeki ülkelerin fakir, huzursuz, savaşan mutsuz çocukları olarak görmek istemiyoruz" dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çelik de Batman'da 708 okulda 4 bin 940 derslikte 169 bin 125 öğrencinin dersbaşı yaptığını, bunların 13 bininin ilk kez bu yıl eğitim öğretime başlayan çocuklar olduğunu vurguladı.

Törene Milli Eğitim Bakanlığı Hayatboyu Öğrenme Genel Müdürü Şaban Cengiz de katıldı.

Velilerden Murat Gümüş, eğitimi boykot etmenin kabul edilir yanı olmadığını belirterek, eğitimin her şeyden önemli olduğunu ve herkesin çocuklarını okula göndermesi gerektiğini anlattı.

Veli Habip Yürek ise dört çocuğunun da bugün okula başlamasından mutluluk duyduklarını, boykotu kabul etmediklerini söyledi.

Türkiye’den yeni eğitim dönemi manzaraları

Bingöl:
412 okulda yaklaşık 60 bin 510 öğrenci, 3 bin 415 öğretmenle yeni eğitim öğretim yılına başladı.

Okullarda düzenlenen törenlerle sınıflarına geçen öğrencilere kitapları dağıtıldı. Kentte okulu boykot çağrısına ilgi gösterilmediği görüldü.

Türkiye’den yeni eğitim dönemi manzaraları

Mardin:
Sakarya Aycan Çaltekin İlkokulunda düzenlenen törende öğrenciler şiirler okudu, yeni kayıt yapan öğrencilere çiçekler verildi. Bazı öğrencilerin ise heyecandan ağladıkları görüldü.

Vali Ömer Faruk Koçak, İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Şişman, Jandarma Alay Komutanı Albay Alaaddin Karsavuran, İl Müftüsü Dursun Ali Coşkun, sınıflarına geçen öğrencilere kitap ve çeşitli hediyeler dağıttı.

Vali Koçak, yaptığı açıklamada, eğitimin temel amacının iyi bireyler yetiştirmek olduğunu söyledi.

Mardin'de bin okulda yaklaşık 10 bin öğretmen ile 203 bin öğrencinin eğitime başladığını ve kayıtların sürdüğünü aktaran Koçak, öğrencilerin iyi bireyler olarak yetişmesi için ellerinden gelen gayreti sarf edeceklerini belirtti.

Koçak, terörün başta insanların yaşam haklarını ellerinden aldığını, bunu yanında eğitim, ekonomi gibi hayatın bütün unsurlarını etkilediğini ifade ederek, şöyle konuştu:
"Mardin'de ve bölgemizde vatandaşımız artık bu teröre, 'yeter' diyor. Terörle ilgili tavrını açıkça ortaya koyuyor. İnsanların eğitim görmesini daha kaliteli hayat sürmelerini engelleyen bu faaliyetlere de prim vermemesi gayet tabiidir. Bundan dolayı da velilerimizi tebrik ediyorum. Çeşitli baskı ve engellemeler, hendek kazarak veya başka yollarla eğitimi de engellemeye çalışan terör örgütlerini tüm gücümüzle engelleyeceğiz."

Öğrenci velisi Nurettin Kavak da okulun boykot edilmesinin yanlış olduğunu, bunların cehaletten kaynaklandığını kaydetti.

İslam dininde de eğitime çok önem verildiğine dikkati çeken Kavak, "Boykota karşıyız. Kesinlikle eğitim, eğitim, eğitim diyoruz. Cehaleti yenmemiz için eğitim şart. Boykot ne, neyi boykot ediyoruz?" diye konuştu.

Şırnak: 160 bin öğrenci, 2015-2016 eğitim-öğretim yılının başlamasıyla dersbaşı yaptı.

Terör örgütünün okullarda bir haftalık boykot çağrısına Şırnak'ta da uyulmazken, erken saatlerden itibaren okulun yolunu tutan öğrenciler, arkadaşlarıyla hasret giderdi.

Orgeneral Edip Başer İlkokulunda düzenlenen törende konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Alagöz, kentte eğitim ve öğretimin sorunsuz başladığını söyledi.

"Şırnak'ta her 3 kişiden birini öğrenciler oluşturuyor" diyen Alagöz, kente yeni atanan 2 bin 16 öğretmenle öğretmen açığının kalmadığını söylemenin mümkün olduğunu aktardı.

Alagöz, Şırnak'ta eğitime 130 milyon liralık yatırım yapıldığını sözlerine ekledi.

Türkiye’den yeni eğitim dönemi manzaraları

Samsun:
2015-16 eğitim öğretim dönemi nedeniyle açılış töreni düzenlendi, temsili olarak ilk ders zili çalındı. Öğrencilere kitapları dağıtılırken ana sınıfı ve 1’inci sınıf öğrencileri gözyaşı döktü. Samsun Valisi İbrahim Şahin, "Değerli öğrenciler vizyon sahibi olmanız için eski televizyoncu olarak söylüyorum az televizyon izleyin" dedi.

Yeni eğitim öğretim yılında Samsun’da 46 bin 921’i taşımalı, 17 bin 447’si 1’inci sınıf olmak üzere toplam 246 bin 357 öğrenci eğitim görmeye başladı. Yeni eğitim öğretim yılının başlaması nedeniyle Atakum İlçesi Mimar Sinan İlk ve Orta Okulu’nda tören düzenlendi. Buradaki programa Samsun Valisi İbrahim Şahin, Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Prof. Dr. Ali Yılmaz, İl Milli Eğitim Müdürü Aytekin Girgin kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, öğrenciler, öğretmenler ve öğrenci velileri katıldı. Törende öğrenciler yeni eğitim yılının başlamasıyla ilgili şiirler okudu. 8’inci sınıf öğrencileri yeni başlayan birinci sınıf öğrencilerine çiçek verdi. Vali Şahin, Samsun’da güvenlik güçlerinin, emniyet teşkilatının çok ciddi önlem aldığını belirterek, şöyle dedi:

"Lise düzeyinde ve üniversiteye gitmiş çocuklarımızın yavrularımızın özellikle uyuşturucu belasından uzak tutulması için çok ciddi gayret sarf ediyor. Bu konuda çok mesafe aldık. Özellikle geçmiş 6-7 ay öncesine bakıldığında bunu minimize ettik. Bilin ki bununla mücadelemiz sürekli devam edecek. Asla onlara pirim vermeyeceğiz. Özellikle yavrulara zehir kusan bu insanları mutlak suretle adaletin önüne getirip teslim edeceğiz. Değerli öğrenciler vizyon sahibi olmanız için eski televizyoncu olarak söylüyorum az televizyon izleyin. İzlediğiniz televizyon programları da olabildiğince eğitimle ilgili olsun. Aksi takdirde vaktinizi boşa harcamış olabilirsiniz. Televizyon izlemek için biraz daha abla ve ağabey olmak durumundasınız. Büyüdüğünüzde çok vaktiniz olacak ve izleyeceksiniz. Ama bu sıralarda daha fazla kitap okuyacaksınız daha fazla vaktinizi eğitime vereceksiniz."

Velilere de seslenen Vali Şahin, öğretmenlerin çocuklara bir şey söylediğinde hemen gelip şikayet ettiklerini, velilerin öğretmeni sınıfta azarladığını anlatırken, "Ondan sonra ’Geçmiş olsun.’ Ne bir daha öğretmenimiz düzgün öğretmenlik yapabiliyor ne öğrenci ders almaya çalışıyor. Eski tabirle 'Eti senin kemiği benim’ tabiriyle çocuklarımızı okullara gönderiyoruz. Bu zaman zaman yadırganıyor olabilir. Ama bu yavruları okula gönderdiğimizde emin olun ki öğretmenler en az sizin kadar bu yavruların üzerine titriyorlar" diye konuştu.

Vali İbrahim Şahin konuşmasının ardından öğrencilerle birlikte temsili olarak ilk ders zilini çaldı. Ardından öğrencilere sınıflarda ziyaret eden Vali Şahin, anasınıfına giden çocuklarla yakından ilgilenip hediye verdi. Okula yeni başlayan öğrenciler heyecanlandı. Bazı çocuklar gözyaşı döktü. Bazı öğrenciler ise, okulun ilk günü nedeniyle arkadaşlarıyla birlikte ‘selfie’ çekti. Toplum destekli polis şubesi ekipleri de okulları ziyaret etti ’Kanka polis’ kostumü giyen polislere öğrenciler ilgi gösterdi.

Türkiye’den yeni eğitim dönemi manzaraları

Denizli:
Osman Aydınlı İlkokulu'nda düzenlenen törende konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, 2015-2016 eğitim-öğretim yılında 748 okulda 8 bin 685 derslikte 181 bin 918 öğrenci ve 13 bin 327 öğretmenle yeni eğitim öğretim yılına başladıklarını belirtti.

Sağlam ve köklü bir eğitim almış kişilerin oluşturduğu toplumun geleceğe güvenli adımlarla yürüyeceğini belirten Oğuz, bu yürüyüşün çıkış noktasının okullar olduğunu vurgulayarak, "Çocuklarımızın milli, ahlaki, manevi ve insani yönden gelişmelerini temel amaç sayan bizler, Ulu önderimizin bize yüklediği gelecek nesilleri yetiştirme sorumluluğunun bilinciyle çalışıyoruz. Amacımız bilgi aktarmak değil, bilgiye ulaşmanın yollarını araştıran, bulabilen, bilgiyi paylaşabilen, teknolojiyi üretebilen ve insanlığın yararına kullanabilen dinamik, öz güvenli bir nesil yetiştirmek olmalıdır" dedi.

Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, eğitimi çok önemsediklerini belirterek, "Geleceğimiz olan çocukların en iyi ortamlarda eğitim alarak, tam donanımlı yetişmelerine olanak sağlamak için belediye olarak bu çalışmamızla katkı sunuyoruz. İlçe sınırlarında bulunan 128 okulumuzun tamamına ulaşarak, ihtiyaçlarını gidermek için yoğun bir çalışma içindeyiz" diye konuştu.

Törene Vali Yardımcısı Ali Şanlıer, Büyükşehir Belediye Meclis Başkan Vekili Ali Değirmenci ile diğer protokol üyeleri katıldı.

Uşak: Yeni eğitim-öğretim yılının başlaması dolayısıyla Alper Günbayram Ortaokolu'nda tören düzenlendi.

Vali Ahmet Okur törendeki konuşmasında, il genelinde eğitim-öğretimin sıkıntısız şekilde başladığını söyledi.

Öğrencilere başarılar dileyen Vali Okur, "Hepiniz eşit şartlarda yeni eğitim yılına başlıyorsunuz. Ben her birinizin başarılı olacağından eminim. Bol bol kitap okuyup derslerinize odaklanın. Bizler sizin başarınız için tüm imkanları seferber ettik. En iyi eğitimi almanız için öğretmenleriniz gece gündüz demeden çalışıyor. Sizleri gözlerinizden öpüyorum" dedi.

Uşak Milli Eğitim Müdürü Bülent Şahin ise il genelinde 56 bin 932 öğrenci ve 4 bin 353 öğretmenin, 2 bin 887 derslikte eğitim ve öğretime başladığını belirtti.

Vali Okur daha sonra öğrencilerin kitaplarını dağıttı, öğretmenlerle sohbet etti.

Törene Belediye Başkanı Nurullah Cahan, Emniyet Müdürü İbrahim Ergüder, protokol üyeleri katıldı.

Manisa:
İl genelinde toplam 248 bin öğrenci ile 16 bin 400 öğretmen, yeni eğitim-öğretim dönemi için ders başı yaptı.

Yeni eğitim-öğretim dönemi için Şehzadeler İlçesi Necatibey İlköğretim Okulu'nda düzenlenen törene Vali Erdoğan Bektaş, İl Milli Eğitim Müdürü Recep Dernekbaş ve öğrenciler katıldı.

Vali Bektaş, çocukların çağdaş şartlarda eğitilmesinin önemine vurgu yaparak, "Sadece okula gitmek yeterli değil, geleceğin şartlarına göre çocukları hazırlamak ve eğitmek gerekli" dedi.

Velilerin okullara ilgi göstermesini ve çocuklarının yaptıklarını yakından izlemesi önerisinde bulunan Bektaş, "Velilerimizin öğretmenleri ile sürekli temasta bulunmaları gerekiyor. Öğretmenleri ile kısa zaman aralıklarıyla çocuğunun gelişim durumunu görüşmeleri gerekiyor. Çocuğun çantasında ne var, cebinde ne var, kaçta evden çıkıyor, okula gidiyor mu gitmiyor mu, arkadaşları kim, bunların veliler tarafından takip edilmesi ve olumsuz durumların önüne geçmek için gerekli müdahaleyi yapmaları gerekiyor" dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Dernekbaş ise Manisa genelinde 248 bin öğrenci ve 16 bin 400 öğretmenle eğitim öğretime başlandığını bildirdi.

Soran, sorgulayan, düşünen, düşündüğünü demokratik yollardan açıkça ifade edebilen, ülkesini ve insanlığını seven bireyler yetiştirme hedefinde olduklarını ifade eden Dernekbaş, "Başarılı olmak için okumak, öğrenmek, düşünmek, okuduklarımızı yorumlamak gibi zihin sporları yapmalıyız. Nasıl spor hareketleri kaslarımızı güçlendirirse, beyin jimnastiği de zekamızı geliştirir ve hafızamızı güçlendirir" diye konuştu.

Konuşmaların ardından okula yardım ve destekleri olan kurumlara plaketleri Vali Bektaş tarafından verildi.

Aydın: İncirliova ilçesi Nazmi Topçuoğlu İlkokulu'nda düzenlenen törene katılan Vali Erol Ayyıldız, öğretmen ve öğrencilerden Türkiye'yi çağdaş uygarlık düzeyine çıkarmak için yoğun gayret sarf etmelerini istedi.

Ayyıldız, "Dünyadaki gelişmelerin gerisinde kalmamak için donanımlı, iyi yetişmiş insan gücüne, her alanda bunu sağlayan kaliteli eğitime ihtiyaç duymaktayız. Bu nedenle ülkemizi çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkarmak için, birey, toplum ve ülke olarak eğitime daha fazla önem vermemiz gerekiyor" dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük ise Türkiye'de son yıllarda eğitime önemli katkılar sağlandığını, bunların unutulmaması gerektiğini dile getirdi.

Eski dönemlerde okullar açılmaya yakın öğrenci ve velilerin kitap arama sıkıntısı yaşadıklarını hatırlatan Büyük, "Şimdi sınıfları gezdiğimizde tüm öğrencilerin ders kitaplarının masalara bırakıldığını gördüm. Yeni yetişen nesiller bunları bilmeyebilir. Haftalarca kırtasiyelerde beklerken kendimize sıra geldiğinde kitabın bittiğini görürdük. Kitap aramak için kırtasiye, kırtasiye dolaşırdık. Ama bunu ortadan kaldırmış olduk. Yapılanların unutulmaması gerekiyor" ifadelerini kullandı.

İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre de Aydın'da 176 bin 470 öğrenci ile 13 bin 68 öğretmenin 2015-2016 eğitim öğretim döneminde ders başı yaptığını bildirdi.

Yeni eğitim yılı için tüm hazırlıkların tamamlandığını belirten Töre, törenin gerçekleştirildiği Nazmi Topçuoğlu İlkokulu için 900 bin lira destek sağlayan hayırsever Talat Muşkara ile ailesine teşekkürlerini iletti.

Törenin ardından katılımcılar, sınıfları dolaşarak öğrencilerle sohbet etti.

Van: 330 bin öğrenci ve 15 bin öğretmen dersbaşı yaptı. Yeni eğitim-öğretim yılı nedeniyle Güzin Dinçkök İlköğretim Okulunda tören düzenlendi.

Vali İbrahim Taşyapan yaptığı konuşmada, bu yıl Şanlıurfa'dan sonra en fazla öğretmen atamasının gerçekleştiği kentin Van olduğunu anımsatarak, bunun da kentin bakanlık tarafından ne kadar önemsendiğinin bir göstergesi olduğunu söyledi.

Van'da 330 bin öğrencinin dersbaşı yaptığını bildiren Taşyapan, "boykot" çağrılarına da tepki gösterdi.

Taşyapan, şunları kaydetti:
"Eğitim insan için olan bir şeydir. Eğitim-öğretimin bir gün bile ertelenmeye tahammülü yoktur. Bizim amacımız çocuklarımızı en iyi şekilde eğitmek, dünyayla yarışacak düzeyde yetiştirmektir. Onun dışındaki argümanları dilimize almak istemeyiz. Onların eğitim öğretimle alakası yok. Bizim değerlendirmemize konu olacak kadar ehemmiyetli bir şey değildir. Bizim için önemli olan çocuklarımıza, onları insan yapan değerleri aşılamaktır. Çocuklarımız okullarını arkadaşlarını özlemişler. Biz okullarımızı törenle açtık. Gözlerinde gelecek parıldıyor. Öğretmenlerimizle, okul aile birliklerimizle, devletimizin imkanlarıyla onları geleceğe hazırlayacağız."

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ahmet Emre Bilgili de Van'ın eğitim merkezi olmasını çok istediklerini ve bütün planlarını buna göre yaptıklarını anlattı.

Hedeflerine ulaşmak için donanım, öğretmen kalitesi ve veli desteği gibi şartların yerine getirilmesi gerektiğini vurgulayan Bilgili, şunları söyledi:
"Van'ın, sivil toplum kuruluşlarının desteğine ihtiyacımız var. Barışa, refaha ve huzur ortamına ihtiyacımız var. Bunu da ancak Van sağlayabilir. Eğer Van bize bu ortamı sağlayabilirse bizim fedakar öğretmenlerimizin ve devletimizin desteği ile gerçekten bu bölge, eğitim merkezi olabilir. Eğitim, mutlaka huzurlu ve güvenli bir ortam ister. Öğretmenlerimizin çok başarılı olmaları, başarılarını üst noktalara çıkartmaları için kendilerini her açıdan güvenli bir ortam gerekir."

Velilerden "boykot" çağrısına tepki

Bölgede okula yeni başlamanın heyecanını yaşayan çocuklar, velileriyle okulun yolunu tuttu.

İkinci çocuğunun okula başlamasının mutluluğunu yaşayan Cevdet Aydın, "Kızım yeni okula başladığı için yanında olmak istedim. Çok mutlu ve heyecanlıyım. Kızım da okula başlayacağı için erkenden kalkarak hazırlandı. Biz çocukların okula gönderilmemesi çağrısını doğru bulmuyoruz. Çocukların eğitimlerinin engellenmesi doğru bir şey değil. Geleceğimiz olan çocuklarımızın en iyi şekilde eğitim almasını istiyoruz" dedi.

Türk Eğitim Sen Van Şubesi Başkanı Kutbettin Yıldız da "boykot" çağrısını desteklemediklerini bildirerek, bu çağrıya uyan insanların çocuklarına zarar verdiğini kaydetti.

Çocukların bu tür olumsuzluklar nedeniyle eğitimden geri kaldığını ifade eden Yıldız, "Yeterli eğitim alamayan çocuklar, Türkiye'de en iyi eğitimi alan öğrencilerle aynı sınavlarda yarışmak zorunda kalıyorlar. Bu nedenle bu tür çağrıları desteklemiyor, öğrencilerimizin en iyi eğitimi alması gerektiğine inanıyoruz" diye konuştu.

Bitlis:
Atatürk Mahallesi'ndeki Oya Havare İlköğretim Okulunda da tören düzenlendi.

Velilerin ilk kez okula başlayan çocuklarını yalnız bırakmadığı törende, öğrencilere kitapları dağıtıldı.

İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Korkmaz, kentte 95 bin öğrenci için ilk ders zilinin çaldığını söyledi.

Kentte 700 okul ve 5 bin öğretmenle öğrencilere hizmet vereceklerini kaydeden Korkmaz, "Bu yıl ilimize atanan bin 215 öğretmenimiz bugün itibariyle başladı. Yeni gelen öğretmenlerimiz bizim kardeşlerimizdir, bizim misafirlerimizdir. Kendi evlerinde nasıl rahat edeceklerse bizim ilimizde de o şekilde ilgi görecekler ve kendilerini yabancı hissetmeyecekler" dedi.

Muş: Melikşah İlk ve Ortaokulundaki törene Vali Seddar Yavuz da katıldı.

Vali Yavuz, en önemli hedeflerinin donanımlı insan yetiştirmek olduğunu belirterek, "Biz 79 milyon vatan evladını aynı gönül gözüyle görüyor ve bu ülkenin imkanlarından eşit şekilde istifade etmesi noktasında elimizden gelen gayreti gösteriyoruz" dedi.

Muş'ta üzerinde durulacak en önemli konulardan birisinin de eğitim olduğu vurgulayan Yavuz, şöyle devam etti:
"Eğer insan davranışlarında olumlu değişiklikler meydana gelmiyorsa ya da biz insanları iyi insan, iyi anne, iyi baba, iyi eş, iyi evlat yapamıyorsak, demek ki sistemimizde bir sorun var. Sadece çocuklarımıza bilgi yükleyerek bu çağı kucaklayamayız. O nedenle medeniyet değerleriyle bezenmiş iyi insan, iyi eş, iyi anne, baba ve bunun yanında başarılı insan hedeflemeliyiz.

İlk emri 'oku' olan bir dinin mensuplarının hala okuma yazma sorununu konuşuyor olması bizim için bir utanç vesilesidir. Artık okuma yazma değil başka sorunları konuşmamız gerekir. Medeniyetimize dönmemiz, yeni baştan İslamın, medeniyetimizin tüm değerlerini kucaklamamız ve kendimize yeni bir yol çizmenin zamanı geldi de geçiyor. İşte bu eğitim kurumları bunları gerçekleştirebilecek yerlerdir."

Konuşmaların ardından öğrenciler tarafından şiirler okunup, okula yeni başlayanlara çiçek verildi.

Kırıkkale: Keskin İmam Hatip Ortaokulunda düzenlenen tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Çetin, törende yaptığı konuşmada, Kırıkkale'de 235 okulda, 3 bin 528 öğretmenin ve 50 bin 284 öğrencinin ders başı yaptığını söyledi.

İlköğretim Haftası dolayısıyla şiirlerin okunduğu törende, 7'nci sınıf öğrencileri eğitime yeni başlayan öğrencilere "okula hoş geldiniz" diyerek çiçek verdi.

Program, Vali Ali Kolat, Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Programlar ve Öğretim Materyalleri Daire Başkanı Ahmet İşleyen ve beraberindekilerin öğrencilere kitaplarını dağıtmasıyla son buldu.

Niğde:
Selçuk İlkokulunda düzenlenen tören saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. İl Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Yaşar, burada yaptığı konuşmasında yeni eğitim ve öğretim yılının açılış heyecanını yaşadıklarını bildirdi.

Baş öğretmen Mustafa Kemal Atatürk'ün "Milletini kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir" sözünü anımsatan Yaşar, şöyle devam etti:
"Birlik ve beraberliğe en fazla ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde cehaletin sonuçlarını yüreklerimiz sızlayarak görmekteyiz. Eğitimin hayati öneminin her geçen gün daha fazla idrakine varmaktayız. Gelecek nesillerimize kardeşlik, birlik ve beraberlik duygularını kazandırabilmek en başta gelen görevimiz olmalıdır. Geleceğimizin teminatı yavrularımıza öğretimin yanında daha ağırlıklı olarak değerlerimizin hatırlanması gereğine inanarak çalışmanızı isterken her konuda size destek olacağımızı bilmenizi istiyorum. Yeni eğitim ve öğretim yılınız hayırlı olmasını diliyorum."

Konuşmanın ardından öğrenciler şiir okudu. Okulun dördüncü sınıf öğrencileri, eğitim öğretime yeni başlayan çocuklara çiçek takdim etti.

Törenin sonunda Vali Necmeddin Kılıç ve protokol üyeleri okul bünyesinde kurulan kütüphanenin açılışını gerçekleştirdi.

Yozgat: Yeni eğitim-öğretim yılı için TOKİ Mevlana İlkokulunda açılış töreni düzenlendi.

Törende, Yozgat Vali Yardımcısı Gökhan İkitemur, İl Milli Eğitim Müdürü Saim Kuş ve Belediye Başkan Yardımcısı Talip Karslıoğlu, eğitim ve öğretime yeni başlayan öğrencileri sınıflarında ziyaret ederek kırtasiye malzemesi hediye etti.

Türkiye’den yeni eğitim dönemi manzaraları

Edirne:
Vali Dursun Ali Şahin, kentte bu yıl 12 okulun temelinin atıldığını belirterek, "Bu Edirne için çok büyük bir olay" dedi.

Şahin, Vali Fahri Yücel İlkokulunda 2015-2016 eğitim ve öğretim yılı dolayısıyla düzenlenen törende, öğrencileri ve velileri ilk kez bu kadar sevinçli ve güleryüzlü gördüğünü söyledi.

Yeni eğitim-öğretim yılının hayırlı olmasını dileyen Şahin, bugün 18 milyon öğrencinin ders başı yaptığını ifade etti.

Uzun süren yaz tatilinde öğrencilerin sıkıldığını aktaran Şahin, şöyle konuştu:
“Uzun bir tatil, hem de bayağı uzun bir tatil oldu. Sanırım çocuklarımızın canı bayağı sıkıldı. Bir şey çok uzun olunca sıkılıyorsunuz değil mi çocuklar? Bakın çocuklar bile tatil istemiyor. Milli Eğitim Bakanlığı duysun. Bundan sonra fazla uzun tatil istemiyor Edirneli öğrenciler. 'Biz tatilin kısa olmasını istiyoruz, biz öğretmenimizi ve arkadaşımızı istiyoruz' diyorlar."

Vali Şahin, öğrencilerin derse girdiklerinde kitaplarını masalarının üzerinde bulacağını belirterek, "Keşke bizim zamanımızda da böyle olsaydı. 'Kitap bulamadım, defter alamadım' derdi artık bitti. Artık sınıflarımızda akıllı tahtalar kullanılıyor. Bu çok güzel ve büyük bir olay” diye konuştu.

Edirne'de eğitim sorunu olmadığını ve altyapıya büyük önem verdiklerini aktaran Şahin, şunları kaydetti:
"Artık Edirne'de okul sorunu olmayacak. Sadece bu yıl 12 okulun temelini attık. Bu Edirne için çok büyük bir olay. Dört okulun da ihalesi yapıldı ancak henüz temeli atılmadı. Umarım 2016 yılında kentte okul sorunu tarihe karışacak.”

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da vatanın birlik ve bütünlüğü, ülkenin bekası için canını feda eden eğitim şehitleri ve tüm şehitlere Allah'tan rahmet diledi.

Türkiye'de eğitimin bugünlere gelmesinde başöğretmen Atatürk'ün büyük emeği olduğunu aktaran Gürkan, “O nedenle Atatürk'ü, silah arkadaşlarını ve eğitime hizmet vermiş tüm insanları şükranla anıyorum. Onlar olmasaydı biz bu durumda olmazdık” dedi.

Edirne Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan da öğretmenler, öğrenciler, veliler ve eğitime destek olan herkesle büyük bir aile olduklarını söyledi.

Konuşmaların ardından öğrencilere hediye veren Vali Şahin, sınıfları dolaşarak öğretmen ve öğrencilere başarı diledi.

Erzurum: 2015-16 eğitim-öğretim yılı açılında konuşan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü Sınav Yönetimi, Moral Motivasyon ve Rehberlik Daire Başkanı Yunus Yağmur, Türkiye’nin birçok dünya ülkesinin nüfusundan daha fazla olan 18 milyonluk öğrenci mevcuduna sahip olunduğunu söyledi.

Merkez Yakutiye İlçesi’nde metruk binalar arasındaki Veysefendi İlkokulu’nda yapılan yeni eğitim-öğretim yılı açılış törenine Vali Ahmet Altıparmak, Büyükşehir Belediye Başkanı Ak Partili Mehmet Sekmen, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Çiçekli, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, İl Milli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan, kaymakamlar ve öğrenci velileri katıldı. İlkokula yeni başlayan öğrencilerin bazıları heyecanlıyken, bir kısmı ağlayarak annelerinin yanından ayrılmadı. 4’üncü sınıf öğrencileri yeni okula yeni başlayan arkadaşlarına kırmızı karanfil vererek ’Hoş geldin’ dedi. 3’üncü sınıf öğrenci Fatmanur Kırmancı ise, okula amcasının düğününde giyindiği gelinlikle geldi. Arkadaşları ile birlikte sırada bekleyen Fatmanur, koluna da yine düğünden kalan kırmızı pullu bir mendil bağladı. Okulun sınıf ve dış cephesinin Büyükşehir Belediyesi tarafından tadilattan geçirildiği okuldaki öğrenciler, Vali Ahmet Altıparmak’ın çaldığı zille ilk ders başını yaptı. Vali Altıparmak, öğrencilere nasihatte bulunarak başarılı olmak için bol kitap okumalarını önererek, sınıflarını ve okullarını temiz tutmalarını istedi.

Açılış töreninde konuşma yapan Moral Motivasyon ve Rehberlik Daire Başkanı Yunus Yağmur, şöyle dedi:
"Ülkelerin zenginlik kaynakları ne petrolleri, ne yeraltı kaynakları, ne sahip olduğu silahlardır. Bir ülkenin gerçek zenginlik kaynağı yetişmiş insan kaynağıdır. Bu vesile ile birçok dünya ülkesinin nüfusundan daha fazla olan 18 milyonluk temel eğitimden, ortaöğretime kadar öğrenci mevcudumuzla gerçekten de dünyaya yön verecek heyecanlı bir adımı bugün atıyoruz. Bir Çin atasözünde diyor ki; rüzgarlar esmeye başladığı andan itibaren kimi duvar örer, kimi çadır kurar, kimi de o rüzgarlara karşı yel değirmeni yapar. Biz bugün bu heyecanımızı değişim rüzgarı esmeye başlağı her eğitim- öğretim yılını öğretmenlerimizde, Milli Eğitim Bakanlığımızda yel değirmeni yapmak için emek harcıyoruz."

Ahmet Altıparmak ve beraberindekiler daha sonra sınıfları dolaşarak öğrencilere kitaplarını verdi ve başar diledi.

Türkiye’den yeni eğitim dönemi manzaraları

Sakarya:
Okulun ilk günü çocuklarını Sakarya'nın Serdivan ilçesindeki Zübeyde Hanım Ortaokuluna getiren bazı aileler, onları yalnız bırakmadı. Ders zilinin çalmasıyla 3 ay boş kalan sıraları dolduran çocuklar, öğretmenleriyle özlem giderdi.

Çocuklarını okula bırakmak isteyen veliler ile işe gitmek üzere yola çıkan vatandaşlar nedeniyle caddelerde uzun araç kuyrukları oluştu. Yoğunluğa girmek istemeyen bazı sürücüler, şerit değiştirerek güzergah değiştirdi, araçlardan inen bazı vatandaşlar da işe yürüyerek gitmek zorunda kaldı.

Türkiye’den yeni eğitim dönemi manzaraları

Bolu:
Cumhuriyet İlkokuluna yeni kayıt yaptıran öğrencilerin velileri ise çocuklarını ilk gün yalnız bırakmadı ve onlarla sınıflara giderek sıralarda oturdu ve ders dinledi.

İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Çavuşoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bolu'da 219 okulda 46 bin 58 öğrencinin yöneticiler dahil 3 bin 612 öğretmenle kapıları açtıklarını anlatarak, "Okullarımızın bakımları tamam. Kaloriferleri tamam. Bütün okullarımızda öğrencilerimiz cıvıl cıvıl. Her yer şenlenmiş. Bizim neşemiz şimdi yerine geldi. İnşallah neşeli bir şekilde başlayacağız. Neşeli bir şekilde senenin sonunu getireceğiz" şeklinde konuştu.

Türkiye’den yeni eğitim dönemi manzaraları

Karabük:
Aydınlıkevler İlköğretim Okulunda saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende, bazı öğrenciler şiir okudu.

Karabük Valisi Orhan Alimoğlu, burada yaptığı konuşmada, illerinde eğitim seviyesinin yüksek olduğunu, ülke genelindeki yerleştirme sınavlarında hep ilk sıralarda yer aldıklarını kaydetti.

Törene, Milli Eğitim Bakanlığı Bilgi İşlem Daire Başkanı Bilal Tırnakçı, Karabük Milli Eğitim Müdürü Ali Köse ve çok sayıda öğrenci ve velisi katıldı.

Türkiye’den yeni eğitim dönemi manzaraları

Bartın:
2015-2016 eğitim ve öğretim yılının başlamasıyla 35 bin 700 öğrenci ders başı yaptı.

İlköğretim Haftası ve yeni eğitim öğretim yılının başlaması dolayısıyla İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Demir, valilik bahçesi Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

Bartın Valisi Seyfettin Azizoğlu, İnönü İlkokulundaki törende yaptığı konuşmada, Bartın'ın ülke genelinde eğitim alanında ön sıralarda yer aldığını söyleyerek, buna katkı sağlayan eğitim camiasına teşekkür etti.

İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Demir de il genelinde 6 anaokulu, 22 birleştirilmiş sınıf ilkokulu, 75 ilkokul, 43 ortaokul, 23 lise ve dengi okulda 35 bin 700 öğrencinin ders başı yaptığını belirtti.

Antalya: Üç aylık yaz tatilinin ardından 427 bin 854 öğrenci ve 26 bin 579 öğretmen ders başı yaptı.

Yeni eğitim ve öğretim yılının ve İlköğretim Haftası'nın başlaması dolayısıyla bu yıl eğitim-öğretime başlayan, Konyaaltı Hurma Yarbay Pınar İlkokulunda tören düzenlendi.

Büyükşehir Belediye Bandosu eşliğinde İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende, 4'üncü sınıf öğrencileri okula yeni başlayanlara çiçek verdi.

Törende konuşan Milli Eğitim Bakanlığı Rehberlik ve Denetim Başkanı Atif Ala, bugün okul öncesi, ilkokul birinci sınıf ve ortaokul 5'inci sınıfta yaklaşık 5 milyon öğrencinin ilk kez yeni okullarıyla tanıştığını, toplamda da yaklaşık 18 milyon öğrencinin ders başı yaptığını bildirdi.

Uzun bir tatil döneminden sonra başlayan yeni eğitim-öğretim yılında bir hayli heyecanlı olduklarını anlatan Ala, sadece Türkiye'de yaşayanların değil, zorunlu göçler nedeniyle ülkeye sığınmış her ferdin nitelikli eğitim hizmetinden faydalanması için bütün imkanların devlet tarafından seferber edildiğini söyledi.

Ala, bu kapsamda geçen eğitim-öğretim döneminde yaklaşık 210 bin Suriyeli sığınmacıya okul, kitap ve öğretmen tahsis edilerek eğitim almalarının sağlandığını anımsattı.

Türkiye'nin en büyük zenginliği olan çocukların ve gençlerin iyi eğitim alabilmeleri için özellikle son yıllarda devletin bütün imkanlarının seferber edildiğini vurgulayan Ala, bu çerçevede Milli Eğitim Bakanlığının bütçesinde son 12 yılda yüzde 728 artış görüldüğünü kaydetti.

Ala, "Elbetteki bunlarla yetinmeyeceğiz. Çocuklarımızın çağın gerektirdiği şartlarda nitelikli eğitim alabilmeleri için her türlü fedakarlığı göstermeye devam edeceğiz" dedi.

Velilere de tavsiyelerde bulunan Ala, "Çocuklarımızın daha iyi yetişmeleri, kendilerine, ailelilerine ve insanlığa hayırlı ve okulda daha başarılı olmaları için mutlaka öğretmenleriyle çok sıkı bir iş birliği içinde olun. Unutulmamalıdır ki çocuk, yaşamında en etkili örnekleri ailesinden alır. Çocuklarınıza iyi örnek olun" diye konuştu.

Antalya Valisi Muammer Türker de Türkiye genelinde ilk ve orta dereceli okullarda yaklaşık 18 milyon öğrencinin ders başı yaptığını belirterek, "Bu kadar genç bir nüfusa sahip olduğumuz için çok mutluyuz, çok gururluyuz. Aynı zamanda da omuzlarımızda çok büyük bir yük olduğunun farkındayız" ifadelerini kullandı.

Türker, etrafı ateş çemberi olan, içeride de terör belasıyla mücadele eden Türkiye'nin buna rağmen son 7-8 yıldır savunma ve güvenlik bütçesine ayırdığı paradan çok daha fazlasını eğitim bütçesine ayırdığını söyledi.

Öğrencilerin derslerinin yanı sıra sosyal ve kültürel faaliyetler ile sportif aktivitelere de önem vermesi gerektiğini ifade eden Vali Türker, eğitim-öğretim sistemi ile aktörlerinin de çocuklara bu imkanı sağlaması gerektiğini dile getirdi.

"Antalya'da her yıl 20 bin öğrenci artışı yaşanıyor "

Antalya İl Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay da bugün itibarıyla Antalya'da 427 bin 854 öğrenci, 26 bin 579 öğretmen ile bin 522 okulda 2015-2016 eğitim-öğretim yılına başlandığını bildirdi.

Nüfusu her geçen yıl artan kentte her yıl ortalama 20 bin civarında öğrenci artışının yaşandığını kaydeden Gülay, bunun da kentte fiziki yapılanmalarda ciddi hamleler yapmak gerektiğini söyledi.

Konuşmaların ardından bu yıl eğitim-öğretime başlayan okulun resmi açılışı gerçekleştirildi, Vali Muammer Türker de okulun ilk ders zilini çaldı.

Şehitlere saygı nedeniyle halk oyunu gösterisi iptal edilirken, öğrenciler hep birlikte "Memleketim" isimli şarkıyı söyledi.

Burdur: Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk anıtına çelenk konulmasının ardından Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği İlkokulu ve Ortaokulu'nda düzenlenen törende konuşan Vali Hasan Kürklü, Burdur'un eğitim noktasında çok iyi bir yerde olduğunu söyledi.

Eğitimde gelinen noktayı yeterli görmediklerini anlatan Kürklü, "Amacımız bu seviyeyi daha da geliştirip ileri noktalara taşımak. Ülke olarak bunu ileri götürmemiz lazım. Bizim bilime, üretime çok önem vermemiz gerekiyor. Güçlü, sözü geçen bir ülke olmak istiyorsak, bilimsel teknik ürünler üretmemiz lazım" dedi.

Türkiye'nin çok kaliteli ve genç bir nüfusa sahip olduğunu belirten Kürklü, "Bu nüfusu dünyaya hükmedecek şekilde yetiştirmemiz lazım. Bunda da eğitim camiamıza büyük görevler düşüyor" diye konuştu.

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Bayram da Burdur'un ‘eğitimin başkenti’ olduğunu, ilköğretimde derslik başına 17, ortaöğretimde 20, mesleki ve teknik eğitimde 19 öğrenci düştüğünü söyledi.

Burdur'da 266 okulda 2 bin 347 derslikte 43 bin 449 öğrenci ve 3 bin 142 öğretmenin ders başı yaptığını anlatan Bayram, yeni eğitim öğretim döneminin hayırlı olmasını diledi.

Daha sonra Türkiye Yardımsevenler Derneği tarafından yaptırılan fen ve teknoloji sınıfı, resim atölyesi ve müzik dersliğinin açılışı gerçekleştirildi ve hayırseverlere plaket verildi.

Türkiye’den yeni eğitim dönemi manzaraları

Muğla:
İl merkezinde İl Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci'nin Cumhuriyet Meydanı'nda Atatürk Anıtı'na çelenk sunmasıyla başlayan törene öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Ekinci ve beraberindekiler, daha sonra Muğla Valisi Amir Çiçek'i ziyaret etti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Çiçek, öğrenci, öğretmen ve velilere, 2015-2016 eğitim öğretim yılının huzur dolu, hoşgörü, sevgi ve dayanışma içerisinde geçirilmesini diledi.

Yaz tatilinde eğitim öğretim yılının daha verimli geçmesi için okulların fiziksel durumunun hazır hale getirildiğini belirten Çiçek, "Okullarımızın, gereken onarımları yapıldı. Bizim amacımız çocuklarımıza iyi bir eğitim vererek onları vatana ve millete hayırlı insan olarak yetiştirmek" dedi.

Güvenli eğitimin üzerinde hassasiyetle durulduğunu ifade eden Çiçek, "Üzerinde durduğumuz en önemli konulardan birisi güvenli eğitimdir. Bu konuda emniyet ve jandarma teşkilatlarımız sorumluluk bölgelerinde okullarla ilgili genel güvenliliği sağlamakta" diye konuştu.

Hatay:
Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürü Bayram Çetin, Türkiye'de yaklaşık 17 milyonu aşkın öğrenci ve 1 milyona yakın eğitim çalışanı olduğunu vurgulayarak, "Bugün Avrupa'nın birçok ülkesinde böyle nüfus bile yok” dedi.

Çetin, Hatay'ın İskenderun ilçesindeki Mithatpaşa İlkokulunda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, yeni eğitim öğretim yılının hayırlı olmasını diledi.

Öğrencilere tavsiyelerde bulunan Çetin, “Tabii ki oyunlar oynayacaksınız, sosyal etkinliklere katılacaksınız ama planlı ve düzenli şekilde derslerinize çalışın, hedeflerinizi iyi oluşturun ve geleceğe dair hedeflerinizde kararlı olun” dedi.

Eğitim çalışmaları hakkında da bilgi veren Çetin, “Türkiye'deki öğrenci sayısını dikkate aldığımızda yaklaşık 17 milyon öğrencimiz, 1 milyona yakın eğitim çalışanımızla 18 milyonluk bir durumla karşı karşıyayız. Bugün Avrupa'nın birçok ülkesinde böyle nüfus bile yok. Yeni eğitim öğretim yılının huzurlu, güvenlik ve kardeşlik ortamı içerisinde geçmesini temenni ediyorum" diye konuştu.

Çetin ayrıca, öğretmenlerden, bilgiyi özümseyen ve kullanan, donanımlı öğrenciler yetiştirmelerini istedi.

Konuşmaların ardından öğrenciler şiirler okudu ve ilk ders zili çaldı.

Adana: Yeni eğitim öğretim yılının açılışı dolayısıyla Seyhan Öğretmen Ayfer Doğruol İlkokulunda tören düzenlendi.

Vali Mustafa Büyük, yaptığı konuşmada, eğitim mücadelesini başarıya ulaştırmayı hedeflediklerini belirterek, "Mustafa Kemal Atatürk'ün hedefleri doğrultusunda, bilim ve aklın rehberliğinde, ülkemizde eğitim için büyük bir gayret ve mücadele veriliyor" ifadesini kullandı.

Büyük, yönetici, öğretmen, öğrenci ve velilerin birlikte hareket ederek geleceğe güvenle bakmak için üstlerine düşen görevi gerçekleştirmeye çalıştığını söyledi.

Öğrencilerin şiir okuduğu ve halk oyunları gösterisi sunduğu törende, AK Parti Adana Milletvekili Fatma Güldemet Sarı ile İl Milli Eğitim Müdürü Turan Akpınar da konuşma yaptı.

Türkiye’den yeni eğitim dönemi manzaraları

Mersin:
2015-2016 eğitim öğretim yılının başlaması dolayısıyla Mersin'in Mezitli ilçesindeki Faris Kokulu İlkokulu'nda program düzenlendi.

Mersin Valisi Özdemir Çakacak, yaptığı konuşmada, öğrencilerle bir arada olmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

Okullarda çağdaş eğitim vermenin yanı sıra sosyal, kültürel ve sportif etkinliklerin artırılmasını sağlayacak fiziki ortamların da oluşturulmasına büyük önem verdiklerini anlatan Çakacak, şöyle devam etti:
"Mersin olarak bu yıl bin 41 okulda, 21 bin 820 öğretmenimiz ve 370 bin 446 öğrencimizle eğitim ve öğretim faaliyetlerine başlıyoruz. Yine bu yıl anasınıfında 16 bin 282 ve ilköğretimde 27 bin 315 olmak üzere toplamda 43 bin 597 çocuğumuz eğitim hayatına ilk adımlarını atacaklar. Mersin'de eğitim yatırımlarına öncelik verilerek derslik başına düşen öğrenci sayısı, öğretmen başına düşen öğrenci sayısı, okullaşma oranı, teknik donanım durumu gibi eğitimin birçok göstergesinde ülke ortalamasının üzerinde değerlere ulaşılmıştır."

Konuşmaların ardından okula yeni başlayan öğrencilere üst sınıflarda okuyan öğrenciler çiçek verdi.

Osmaniye: Osmaniye Valisi Kerem Al ise Cebelibereket İlkokulunda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, öğrencilere ve öğretmenlere başarı diledi.

Eğitimin bireyler için olduğu gibi devletler için de önemli olduğunu ifade eden Al, şunları kaydetti:
"Eğitim asla ertelenemez, ötelenemez. Bu bilinçle çalışıyoruz. Artık eğitimde fiziki koşullarımız oldukça iyi. Çocuklarımıza güveniyoruz. Çok çalışacaklarına, azimli ve disiplinli olacaklarına inanıyoruz. Kentimizin eğitimdeki başarısını daha da yükseltmek istiyoruz. Öğretmenlerimiz elbette öğrencilerimizi bilgiyle buluşturacaklar. Ancak onlardan beklentimiz, çocuklarımızı araştıran, sorgulayan, hoşgörülü olabilen, ortak yaşama ayak uydurabilen, demokrasiye inanan, ahlaklı, faziletli, erdemli nesiller olarak yetiştirmeleridir. Bilginin yanında milletimizin değerlerini çocuklarımıza aktarmalıyız."

Milli Eğitim Müdürü Ramazan Çelik de kentte 428 okulda toplam 122 bin 589 öğrencinin eğitim gördüğünü belirtti.

Vali Kerem Al daha sonra okuldaki zenginleştirilmiş kütüphanenin açılışını yaparak, öğrencilere kitap dağıttı.

Türkiye’den yeni eğitim dönemi manzaraları

Gaziantep: 8 yaşındaki Yasemin İçten'in farklı renkteki gözleri ve saçları görenleri hayrete düşürüyor.

İçten ailesinin 4 çocuğundan en küçüğü olan 8 yaşındaki Yasemin, Van kedisini andıran farklı renkteki gözleriyle dikkatleri üzerine çekiyor. Bir gözü yeşil diğer gözü kahverengi, saçlarının ise bir kısmı sarı bir kısmı kahverengi olan Yasemin, okulun ‘en renkli’ öğrencisi olarak tanınıyor.

Türktepe İlköğretim Okulu ikinci sınıf öğrencisi Yasemin'in sınıf öğretmeni Ali Korkmaz, öğrencisinin okulun en sevilen öğrencilerinden biri olduğunu söyledi.

Farklı renkteki gözleri ve saçlarıyla Yasemin'i görenlerin çok şaşırdığını anlatan Korkmaz, "Diğer sınıflardan öğretmen ve öğrenciler onu görmeye geliyor. Sınıfımızın hatta okulumuzun en renkli öğrencisi. İlk görenler hayret ediyor" dedi.

Okul Müdürü Ergün Kocaakça da okullunda böyle bir öğrenci olmasından mutluluk duyduğunu belirterek, farklılıkların öğrencilerin hayal dünyasını daha da geliştireceğini söyledi.

Türkiye’den yeni eğitim dönemi manzaraları

Manisa: Manise'da ilk ve orta dereceli 1075 okulda 248 bin öğrenci, ders ziliyle birlikte 2015-2016 eğitim-öğretim yılına başladı.

Yeni öğretim yılı için Şehzadeler’in Necatibey İlkokulu’nda tören düzenledi. Manisa Vali Erdoğan Bektaş, İl Milli Eğitim Müdürü Recep Dernekbaş, Şehzadeler Kaymakamı İsmail Çorumoğlu, Manisa Organize Sanayi Bölgesi Başkan Danışmanı Nihat Akyol, öğretmenler, veliler ve öğrenciler törene katıldı.

İl Milli Eğitim Müdürü Recep Dernekbaş, il genelinde 18 bin okul öncesi, 81 bin 215 ilkokul, 79 bin 285 ortaokul ve 69 bin 500 ortaöğretim olmak üzere toplam 248 bin öğrenci ile birlikte 16 bin 400 öğretmenin ders başı yaptığını söyledi. Dernekbaş, "Amacımız eğitim yarışında kendisini ifade edebilen, soran, sorgulayan, düşünen, düşündüğünü demokratik yollardan açıkça ifade edebilen, ülkesini ve insanlığı seven bireyler yetiştirmek" diye konuştu.

Ardından Vali Erdoğan Bektaş, konuşma yaptı. Yeni eğitim öğretim yılında öğrencilere en iyi eğitimi verebilmek için gerekli alt yapıların tamamlandığını belirten Bektaş, "Gerekli alt yapı yaz tatili boyunca tamamlandı. Artık sonuç alma zamanı geldi. Çocuklarımıza çağın şartlarına uygun olarak eğitim vermek çok önemli. Okul yaptık, öğretmen geliyor demekle bu iş bitmiyor. Önemli olan geleceğimizi ileriye taşıyacak, yaşanan sorunlara çözüm bulacak bireyler yetiştirmek" diye konuştu.

Vali uyarıları sıraladı

Veli, öğretmen ve öğrencileri uyaran Vali Bektaş, "Velilerimiz öğretmenlerle temaslarını koparmamaları gerekir. Çocuğunun gelişimini yakından takip etmeli ve durumunu bilmeli. Velilerimizin ilgisine çok ihtiyacım var. Öğrencilerimiz ile öğretmen arasında hiçbir şey giremez. Öğretmen ile öğrenci arasında farklı bir tılsım vardır. İşte bu tılsım başarıya götürür. Bu nedenle öğretmenlerimizin geleceğin Türkiye’sini inşa edecek bireyleri en iyi şekilde yetiştireceğine inanıyoruz. Öğrencilerimiz görevi ise çok çalışmak. Ailelerinin ve ülkesinin onlara verdiklerinin hakkını çalışarak göstermesi gerekir" diye konuştu.

Konuşmaların ardından öğrenciler günün anlam ve önemini belirten şiirler okuyarak, halk oyunu gösterisi sahneledi. Okul bahçesinde düzenlenen törenin ardından Vali Bektaş ile beraberindekiler, okuldaki sınıfları inceledi.

Türkiye’den yeni eğitim dönemi manzaraları

İzmir: 2015-2016 Eğitim ve Öğretim Yılı düzenlenen törenle başladı. İlköğretim Haftası nedeniyle Torbalı ilçesi Cengiz Topel İlkokulu'nda tören düzenlendi. Bazı okullarda bu yıl ilkokul birinci sınıfa başlayan öğrencilere şeker dağıtıldı.

2015-2016 Eğitim ve Öğretim Yılı’nın başlaması nedeniyle Cumhuriyet Meydanı’nda tören düzenlendi. İzmir Valisi Mustafa Toprak, İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakcı, Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürü Funda Kocabıyık, öğretmen ve öğrencilerin katıldığı törende Atatürk Anıtı’na çelenk konuldu, saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı okundu. İzmir’de bu yıl binlerce öğrenci, ilkokula adım atmanın heyecanını yaşadı. Alsancak semtindeki Salih İşgören İlkokulu’nda, bu yıl birinci sınıfa başlayan ve okul heyecanı yaşayan öğrencilere, öğretmenler tarafından sınıfta, ‘eğitime hoşgeldin’ şekeri dağıtıldı. Diğer öğrenciler de uzun bir tatilden sonra sınıf arkadaşları ve öğretmenleri ile yeniden buluştu.

Törene katılan İzmir Valisi Mustafa Toprak, yeni eğitim öğretim yılının öğrenci, öğretmen ve veliler için hayırlı olmasını dileyerek, yeni dönemde herkese başarılar diledi.

Dünyada yaşanan gelişmelerin gerisinde kalmamak için donanımlı olunması gerektiğini vurgulayan Vali Toprak, "Donanımlı, iyi yetişmiş insan gücüne ve her alanda bunu sağlayan kaliteli eğitime ihtiyaç duymaktayız. Bu nedenle ülkemizi çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkarmak için daha iyiye ve ileriye giden bir Türkiye için, birey olarak, toplum olarak, ülke olarak eğitime daha fazla önem vermemiz gerekmektedir" diye konuştu.

Suriyeli sığınmacıların eğitimi

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürü Funda Kocabıyıkda, okul öncesi, ilkokul 1’inci sınıf ve ortaokul 5’inci sınıfta 5 milyon öğrenci ilk kez yeni okullarıyla tanıştığını belirterek, Türkiye genelinde ise 18 milyon öğrencinin ders başı yaptığını söyledi.

Türkiye'ye sığınmak zorunda kalan kişilerin eğitimi içinde çalışmalar yaptıklarını anlatan Kocabıyık, şöyle konuştu:
"Sadece kendi vatandaşlarımızın değil zorunlu göçler nedeniyle ülkemize sığınmış olan ve bu ülke topraklarında nefes alan her ferdin, nitelikli eğitim hizmetlerinden yararlanması için her türlü önlem Milli Eğitim Bakanlığı tarafından alınmıştır. Bu kapsamda geçtiğimiz eğitim öğretim yılında yaklaşık 210 bin Suriyeli sığınmacıya okul, kitap ve öğretmen tahsis edilerek onların da ülkemizde güven içerisinde eğitim almaları sağlanmıştır."

Konuşmaların ardından Vali Toprak ve beraberindekiler sınıfları gezerek, öğrencilerle sohbet edip çeşitli tavsiyelerde bulundu.

Türkiye’den yeni eğitim dönemi manzaraları

Kayseri: ilk ve orta dereceli okullarda toplam 288 bin 521 öğrenci, yeni eğitim-öğretim dönemine başladı.

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı 909 okulunda, 18 bin 99 öğretmenle öğrencilere eğitim verilirken, ildeki 288 bin 521 öğrenci, okulun ilk günü ücretsiz ders kitaplarını da aldı. Okula yeni başlayan bazı öğrenciler, anne ve babalarıyla sıralara otururken, bir süre tedirginliklerini de üzerlerinden atamadı. Öğretmenler, okulla yeni tanışan minik öğrencileriyle yakından ilgilendi. Bazı öğretmenler, minik öğrencilerine okulu sevdirebilmek için kalem ve kitaptan oluşan hediyeler de verdi. Öğrenciler, uzun yaz tatili boyunca görüşemedikleri arkadaşlarıyla hasret giderip, okul bahçesinde neşe içinde oyunlar oynadı.

Türkiye’den yeni eğitim dönemi manzaraları

Zonguldak: Uzun yaz tatilinin ardından yeni eğitim ve öğretim yılı başladı. Öğrenciler arkadaşları ve öğretmenleriyle kucaklaştı. Okula yeni başlayan öğrenciler ise ağladı.

Mithatpaşa İlkokulu’nda 2015-16 eğitim-öğretim yılının ilk gününde tören düzenlendi. Okul bahçesindeki törende arkadaş ve öğretmenleriyle bir araya gelen öğrenciler hasret giderdi. Öğrenciler, tatil boyunca görüşmedikleri arkadaşı ve öğretmenleri ile kucaklaştı. Törende veliler de yer aldı.

Okul Müdür Vekili Bülent Çetin, yeni kayıt yaptıran 67 öğrencinin isimlerini tek tek okuyup öğretmenleriyle buluşturdu. Yeni öğrencilerden bazıları ağladı. Anne ve babalarından ayrılmak istemeyen öğrencileri öğretmenleri teselli etmeye çalıştı. Bazı veliler, sınıflarda da ağlamaya devam eden çocuklarını alışmaları için bir süre yalnız bırakmadı.

Türkiye’den yeni eğitim dönemi manzaraları

Sivas:
yaklaşık 9 bin öğretmen ve 125 bin öğrenciyle ders başı yapıldı.

Sivas TOKİ Şehit Üsteğmen Şükrü Pürlü İlkokulu’nda düzenlenen tören saygı duruşunda bulunulması ve istiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Sivas Valisi Alim Barut, törende yaptığı konuşmada ülkede en önemli meselenin eğitim ve öğretim olduğunu belirterek, bu anlamda her türlü kalitenin artması gerektiğini vurguladı. Barut, yeni eğitim öğretim yılında tüm öğrencilere başarılar dileyerek, "Yeni eğitim öğretim yılı bu aziz milletimize hayırlı uğurlu olsun" dedi. Belediye Başkanı Sami Aydın da geleceğin çocuklara ait olduğunu dile getirerek, her şeyin onlara emanet edileceğini aktardı. Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy ise Sivas'ta yaklaşık 10 bin öğrencinin okula başladığını ifade ederek, yeni eğitim öğretim yılına 9 bin öğretmen ve 125 bin öğrenciyle devam edeceklerini belirtti.
Konuşmaların ardından öğrenciler şiir okudu, TOKİ Şehit Üsteğmen Şükrü Pürlü Ortaokulu öğrencileri judo gösterisi sundu. Fevzi Paşa İlkokulu öğrencilerinin mehteran gösterisinin ardından 8’inci sınıf öğrencileri 1’inci sınıf öğrencilerine "okula hoş geldiniz" diyerek çiçek verdi.
Tören, Vali Barut ve beraberindekilerin öğrencilere kitaplarını dağıtmasıyla son buldu.

Türkiye’den yeni eğitim dönemi manzaraları

Nevşehir: Yeni eğitim-öğretim yılı için 19 Mayıs İlkokulu’nda açılış töreni düzenlendi. Öğrencilerin şiirler okuduğu törende, 4’üncü sınıf öğrencileri 1’inci sınıf öğrencilerine çiçek verdi.

Ardından Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan ve beraberindekiler ilkokula yeni başlayan öğrencileri sınıfta ziyaret ederek Türk bayrağı motifli balon ve kırtasiye malzemesi hediye etti.

Türkiye’den yeni eğitim dönemi manzaraları

Kırşehir:
Cumhuriyet İlkokulu’nda eğitim öğretim yılının başlaması dolayısıyla tören düzenlendi.

Vali Necati Şentürk, törende yaptığı konuşmada, Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde 18 milyon öğrencinin ders başı yaptığını ifade ederek, "Yıllar önce üçlü eğitim devam ediyordu. Şimdi artık ileri bir aşamaya geldik. Biz de bile dört okulumuzda ikili, diğerlerinde tekli eğitim var" dedi.
İlköğretim Haftası dolayısıyla şiirlerin okunduğu törende Vali Şentürk ve beraberindekiler sınıflarda öğrencilere kitaplarını dağıttı. Okulun 4’üncü sınıf öğrencileri, eğitim ve öğretime yeni başlayan çocukları çiçek vererek karşıladı.
Törene, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Hilmi Çolakoğlu, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Murat Bulut, İl Milli Eğitim Müdürü Osman Elmalı, İl Emniyet Müdür Vekili Muharrem Özyazıcı, öğrenciler ve veliler katıldı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle