GeriEğitim Türkçe Saraybosna da seçmeli ders oldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkçe Saraybosna da seçmeli ders oldu

Türkçe Saraybosna da seçmeli ders oldu
refid:24682603 ilişkili resim dosyası

Türkçe, Bosna Hersek’in ardından Saraybosna kantonunda ilk ve orta dereceli okullarda “zorunlu seçmeli ders” olarak okutulacak.

Bosna Hersek’in Zenica-Doboy, Hersek-Neretva ve Gorajde kantonlarının ardından Saraybosna kantonunda da ilk ve orta dereceli okullarda Türkçe “zorunlu seçmeli ders” olarak okutulacak. Türkçe’nin, Saraybosna kantonundaki ilk ve orta dereceli okullarda, İngilizce, Fransızca, Almanca ve Arapça’nın yanı sıra zorunlu seçmeli ders olarak öğretilmesi amacıyla Yunus Emre Türk Kültür Merkezi ile Saraybosna Kantonu Eğitim Bakanlığı arasında protokol imzalandı.
Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Ahmet Yıldız, Türkçe’nin, Çin’den Avusturya’ya kadar geniş coğrafyada konuşulan zengin bir dil olduğu belirterek şöyle konuştu:
“Türkçe öğrenmek, Saraybosnalı çocuklar için faydalı olacaktır. Başarılar diliyorum. İlkokul mezunu anne ve babanın çocuğu olarak, 2 yabancı dil öğrenebilmem sayesinde diplomat oldum. Türkiye’nin, Bosnalı çocuklara da böyle bir imkan sunmasından çok mutluyum. Umarım, Saraybosna’da Türkçe öğrenecek çocuklardan biri de Türkiye’ye diplomat olarak gider.”

5 bin öğrenci Türkçe dersi aldı

Saraybosna Kantonu Eğitim Bakanı Damir Maryanoviç ise Bosnalı çocukların, Boşnakça’nın yanı sıra kendi dillerine çok benzeyen Sırpça ve Hırvatça’yı da konuşabildiğini söyledi. “Bosnalı çocuklar dil konusunda çok zengin. Bunların yanına şimdi Türkçe’nin de eklenmesi sevindirici oldu. Bu imkan sunulduğu için herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.
Maryanoviç, Türkçe’nin, Bosna Hersek’teki bazı üniversitelerin Türkoloji bölümlerinde, bazı özel okullarda, kurslarda ve 3 kantonun ilk ve orta dereceli okullarında da okutulduğunu ve büyük ilgi gördüğünü anımsattı.

Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Müdür Vekili Rabia Bozkurt da Saraybosna genelinde 3 kantondaki 500 okulda, şimdiye kadar 5 bine yakın ilk ve ortaokul öğrencisine Türkçe dersi verildiğini söyledi. Derslerin, Bosna Hersek’teki Türkoloji bölümlerinden mezun 40 öğretmen tarafından verildiğini anlatan Bozkurt, Türkçe’yi seçmeli olarak seçen öğrencilere kitap ve kırtasiye yardımında da bulunduklarını dile getirdi. Bozkurt, Saraybosna kantonunda yaşayan öğrencilere Türkçe öğrenme imkanı verilmesinin Bosna Hersek ve Türkiye arasındaki bağların daha da güçlendirilmesine katkı sağlayacağını anlattı.

Üniversiteye kadar devam edecek

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu tarafından 17 Ekim 2009 tarihinde açılan Saraybosna Yunus Emre Türk Kültür Merkezi, düzenlediği Türkçe kurslarına, halkın yoğun ilgi göstermesi üzerine, ülkede Almanca ve Fransızca’nın yanı sıra Türkçe’nin de “seçmeli mecburi ders” olarak öğretilmesi için kanton hükümetleri nezdinde çalışmalar başladı.
Yapılan çalışmalar sonucu, Bosna Hersek’i oluşturan iki entiteden biri olan Bosna Hersek Federasyonu’ndaki (FBIH) 10 kantondan, Hersek-Neretva, Zenitsa-Doboy ve Bosanskopodrinyski (Gorajde) kantonlarında, 2011-2012 eğitim öğretim yılı itibariyle ilk ve orta dereceli okullarda, Almanca ve Fransızca’nın yanı sıra Türkçe’nin de “seçmeli mecburi ders” olarak okutulmasına başlandı.
Öte yandan, Türkçe’nin 3 kantonda “seçmeli mecburi ders” olarak okutulmaya başlanması, Fransızca ve Almanca dersi seçimini önemli ölçüde azalttı.

Kültür merkezi lokalinde düzenlenen protokol imza törenine, Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Ahmet Yıldız, Saraybosna Kantonu Eğitim Bakanı Damir Maryanoviç, Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Müdür Vekili Rabia Bozkurt ve davetliler katıldı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle