GeriEğitim Türk ve Japon üniversiteleri süper otomobil üretecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türk ve Japon üniversiteleri süper otomobil üretecek

Türk ve Japon üniversiteleri süper otomobil üretecek

İstanbul’da bulunan bir vakıf üniversitesi ile Japonya'daki Nagasaki Üniversitesi ve Nagasaki Institute of Applied Science ile elektrikle çalışan, yerde ve havada giden otomobil projesi geliştirmek amacıyla iyi niyet anlaşması imzaladı.

Nişantaşı Üniversitesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, üniversitenin Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi öncülüğünde geliştirilen ve "SORA Project" adı verilen proje, Nişantaşı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Esra Hatipoğlu, Nişantaşı Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlhami Çolak ve Nagasaki Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Fujio Kurokowa liderliğinde yürütülüyor.

Proje kapsamında Nagasaki Üniversitesi ve Nagasaki Institute of Applied Science ile yapılan iyi niyet anlaşmasının yanı sıra Tajima Motor Corporation ve Isahaya Electronics Corporation firmalarıyla görüşmeler başladı.

Projeyle çevre dostu teknolojilerle donatılmış, yüksek verimliliğe sahip, enerji tüketimi düşük, yüksek menzilli yeni nesil elektrik motorlarına sahip hem karada hem de havada gidebilen araçlar geliştirilecek. Ulaşım, arama kurtarma, ambulans gibi çeşitli görevlerde kullanılacak araçların insansız olarak, verilen adreslere gidebilmesi de hedefleniyor. Araçların önce 1 kişilik, sonra 2 kişilik olmak üzere farklı prototipleri hazırlanacak. Araçların 2020 yılında hizmete girmesi hedefleniyor.

Türk ve Japon akademisyenler tarafından geliştirilecek olan projenin patent başvurularının Silikon Vadisi’nde gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Bir inovasyon projesi olarak, üniversitelerin bilimsel katma değeriyle gerçekleşmesi planlanan projenin başlangıç aşaması için yaklaşık 5 milyon dolar tutarında ön yatırım yapılacak. Projenin ilerleyen aşamalarında ise Türkiye’den Nişantaşı Üniversitesi dışında Ar-Ge, sivil havacılık ve teknoloji alanında çalışmalar yapan kamu kurumları ve özel kurumların da projede yer almaları bekleniyor.

 Proje kapsamında ayrıca öğrenci ve öğretim üyelerinin de dahil olacağı değişim programı anlaşmaları, staj programları ve mükemmeliyet merkezi anlaşmaları gibi çalışmalar yer alıyor.

 Açıklamada, Nişantaşı Üniversitesi Kurucusu Levent Uysal'ın şu sözlerine yer verildi:
"Nişantaşı Üniversitesinin kuruluş amaçları arasında öğrencilerimizi geleceğe ve geleceğin teknolojilerine hazırlamak, her türlü alanda ülkemizi uluslararası arenada başarıyla temsil edecek, dünyaya değer katacak insanlar yetiştirmek yer alıyor. İşte bu amaç doğrultusunda geleceğin mesleklerine, yeni teknolojilere yatırım yapıyor, dünyada ilklere imza atmak için çalışıyoruz. Nişantaşı Üniversitesi Neotech Kampüs’ün ilk projesi olarak SORA Projesi ile dünyada kullanılmamış bir teknolojiyi ülkemize getiriyoruz. Amacımız Türkiye’nin geleceğine yatırım yapmak. Türkiye için çalışıyoruz. Bu proje yalnızca bir başlangıç, Nişantaşı Üniversitesi olarak durmak bilmeyen bir gelişimin parçasıyız."

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle