GeriEğitim Türk Eğitim-Sen’den suç duyurusu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türk Eğitim-Sen’den suç duyurusu

Türk Eğitim-Sen’den suç duyurusu
refid:29799339 ilişkili resim dosyası

Türk Eğitim-Sen Balıkesir Şubesi, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun okul müdürlerinin görevlendirmesiyle ilgili iptal kararını uygulamayan Balıkesir Valisi Mustafa Yaman ve Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz hakkında suç duyurusunda bulundu. Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Balıkesir Şubesi de konuyla ilgili suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

Balıkesir Adliyesi’ne giden Türk Eğitim-Sen üyeleri dilekçelerini savcılığa verdi. Dilekçelerini teslim ettikten sonra adliye önünde basın açıklaması yapan Türk Eğitim-Sen Balıkesir Şube Başkanı Yılmaz Kuran, hukuk kurallarını tanımayan devletin yetkilileri ve hukukun hiçe sayılması nedeniyle adliyede bulunduklarını söyledi.

Kuran, "Açılan davada, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun, 18 Şubat 2015 tarihli kararı ile müdürlerin görevlendirmesinde, okul müdürleri ile 6 ay çalışmayan şube müdürlerinin ve ilçe milli eğitim müdürlerinin verdiği puanları iptal etmiştir. Bu karar, Milli Eğitim Bakanlığı’na tebliğ edilmiştir. Kararın, tebliğ tarihinden itibaren 30 gün içerisinde uygulanma zorunluluğu vardır. Bu durum hem Anayasa’nın 138. maddesi hem de İdari Yargılama Usulü Kanunu’nun 28. maddesince güvence altına alınmıştır. Eğitimciler, mahkeme kararlarının uygulanmadığı bir kurumda öğrencilerinden nasıl hukuka güvenmelerini isteyeceklerdir? Siyasi iradenin ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın hukuk tanımayan tavrı, il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine kadar sirayet etmiştir. Hukuk dışı bir anlayışla devlet yönetilemez. Hukuku kendi siyasi emelleri ve kadrolaşmaları uğruna dizayn edenler, artık hukukun kırıntılarına bile tahammül edemez hale gelmişlerdir. Bugün burada, Danıştay kararını uygulamayan Balıkesir Valisi Mustafa Yaman ve Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz hakkında, savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Vicdanını ve ruhunu siyasi kadrolaşmanın emrine tahsis edenler bilmelidirler ki bu haksızlıkları yapanlar, er ya da geç bu yapılanların hesabını mahkemeler önünde vereceklerdir" dedi.

Eğitim-Sen’de dava açacak

Türk Eğitim-Sen’den sonra bir açıklama da Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Balıkesir Şubesi’nden geldi. Eğitim-Sen, yargı kararlarını uygulamayan Balıkesir Valiliği ve Milli Eğitim Müdürlüğü hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını bildirdi. Eğitim-Sen Balıkesir Şube Sekreteri Özgür Sarıbülbül, 58 okul müdürünün öğretmen olarak atanmasından sonra açılan davalarda Balıkesir İdare Mahkemesi’nin uygulamayı iptal ettiğini ancak 30 günlük süre içinde hiç bir şey yapılmadığını açıkladı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle