GeriEğitim TÜRGEV’in hedefi üniversite olan her ile yurt
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TÜRGEV’in hedefi üniversite olan her ile yurt

TÜRGEV’in hedefi üniversite olan her ile yurt
refid:28294244 ilişkili resim dosyası

Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV), İstanbul, Ankara, İzmir, Konya, Bursa ve Antalya'da açılışı yapılan yeni yurtların ardından, üniversite bulunan diğer şehirlerde ve yurtdışında da yurt açılacağını açıkladı.

TÜRGEV Yönetim Kurulu Başkanı Arzu Akalın, 2014-2015 itibarıyla yurtlarla ilgili kapasiteyi yüzde 100'ü geçecek şekilde arttırma sürecine girdiklerini söyledi. Bu büyüme sırasında yurtların açılış törenlerini gerçekleştiremediklerini belirten Akalın, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla Ankara'daki Hümeyra Ökten Yükseköğretim Kız Öğrenci Yurdu'nun ve diğer illerde faaliyette olan yurtların da toplu açılışını yaptıklarını anımsattı.
Vakfın 1996 yılında kurulduğunu belirten Akalın, şunları söyledi:

"Vakfın kurucuları o yıllarda şunu gözlemlemiş, özellikle kız öğrenciler üniversite okumaya karar verdiklerinde doğrusu sadece tercih yapmak değil de onun ötesinde, aynı zamanda tercih ettikleri üniversitede okurken, anne ve babaların kızlarının güvenli bir ortamda barınması noktasında çok ciddi kaygıları oluyor. Vakıf kurucularımız 1996 yılında erkek öğrenciler için bu konuda Türkiye'de yurt çalışmalarının yapıldığını görmüş ama TÜRGEV, kız öğrenciler için bu konuda çalışmaların az yapılıyor olması nedeniyle kız öğrencilerin eğitimine destek olmak anlamında bu vakfı kız öğrencilerin barınabilmesi amacıyla oluşturmuş. Dolayısıyla biz de tamamen kız öğrencilerin eğitiminde ihtisaslaşarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Şu anda kapasite olarak 4 bin 700 öğrenciyi misafir edebilir durumdayız. Yurtlarımızda kalan öğrenci sayısı da 4 bin. Burs konusunda ise bu öğrencilerimizin yüzde 40'ı bizde burslu şekilde okuyor. Üniversitenin var olduğu her ilde biz de TÜRGEV yurtlarının olmasını amaçlıyoruz. Bu sene de Doğu'da, Batı'da ve Karedeniz Bölgesi'nde yeni yurtlar açmayı planlamaktayız. ABD’de, Londra’da ve Almanya’da da çalışmalarımız var. ”

Bilal Erdoğan da yönetimde

TÜRGEV’in yönetim kurulunda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan da bulunuyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle