GeriEğitim TÜBİTAK, EXPO 2016’da çocuklara bilimi sevdirecek
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TÜBİTAK, EXPO 2016’da çocuklara bilimi sevdirecek

TÜBİTAK EXPO 2016 Antalya’da açacağı TÜBİTAK Bilgi Evi’nde çocuklara bilimi sevdirmeyi hedefliyor. Bilgi evinde her yaştan çocuk için güneş teleskopu, atölye çalışmaları, interaktif sergilerin yanı sıra gökyüzü olayları ve uzayla ilgili bilgilendirmeler de yapılacak.

TÜBİTAK, EXPO 2016’da çocuklara bilimi sevdirecek

‘Çiçek ve Çocuk’ temasıyla kapılarını açmak için gün sayan EXPO 2016 Antalya sergi alanında çocuklar için TÜBİTAK tarafından bilgi evi kuruluyor. Kongre Merkezi’nin önünde yer alan bilgi evinde çocukları bilimle tanıştırmak ve sevdirmek için çeşitli etkinlikler yapılacak. Bilim insanı olma yolunda çocuklara ışık tutabilmeyi amaçlayan TÜBİTAK Bilgi Evi’nde bilimin eğlenceli yüzü gösterilerek çocukların eğlenmesi de hedefleniyor. TÜBİTAK çalışanı Melike Erol, bilgi evi hakkında şunları söyledi:
"Ev 5 bölümden oluşuyor. Uzay bölümümüz burada. Gök atlasımız mevcut. Bulunduğunuz tarihe göre gökyüzünün nasıl göründüğünü görebiliyorsunuz. Sonrasında yine astronot panolarımız var. Çocuklar başlarını koyarak fotoğraf çektirebilecekler. Göktürk 2 uydumuzun maketi var. Rasatın yine bir maketi var. Rasat ve Göktürk 2’nin görüntüleri sayesinde GAP Bölgesindeki yetiştirilen bitkilerin detaylı analizi gerçekleştirilecek. Bu analizler sonucunda ürünler hakkında rekolte tahmini, gübre ihtiyacı, sulama, bitki hastalık tespiti şeklinde EXPO’nun alt çevre konusuna uygun maketlerimizi burada sergiledik."

GÜNEŞ TELESKOBUYLA GÖK OLAYLARI GÖZLENECEK

TÜBİTAK Bilgi Evi, okul öncesinden yetişkine kadar pek çok kesime hitap edebilecek şekilde tasarlandı. TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi tarafından getirilecek güneş teleskobuyla Merkür’ün güneşin önünden transit geçişi gözlenecek. Yine TÜBİTAK’ın popüler bilim yayınları da Bilgi Evi ziyaretçilerine ücretsiz olarak dağıtılacak.

 

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle