GeriEğitim TÜBİTAK'tan 517 yeni burs imkânı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TÜBİTAK'tan 517 yeni burs imkânı

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, "33 üniversite ve 77 firmanın işbirliğiyle dört yıllık burs desteği ve üç yıllık da istihdam süresi olmak üzere yedi yıllık program hazırladık. Program kapsamında 517 burs pozisyonu var" dedi.

TÜBİTAK'tan 517 yeni burs imkânı

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) tarafından düzenlenen ‘Bilim, Teknoloji, Yenilik Ekosisteminde Durum Değerlendirilmesi ve Yeni TÜBİTAK Yaklaşımı’ başlıklı konferansa katıldı. Mandal, TÜBİTAK'ın çalışmaları ve gelecekle ilgili vizyonu hakkında öğrencilere bilgi verdi.

Öğrencilerle bir araya geldiği için mutlu olduğunu belirten Mandal, Türkiye'de 1 yıl içerisinde Ar-Ge'ye ayrılan rakamlarda yüzde 5'lik bir artış yaşandığını anlattı. Mandal, "Ülkemizde Ar-Ge çalışmalarına ayrılan 32 milyar liranın yüzde 5'i olan 1.6 milyar lirayı 2017'de kurum olarak biz kullanmışız. Bir önceki yıla göre oransal artış var. Bu oranların artması lazım. 32 milyar liranın yüzde 57'si özel sektör tarafından kullanıldı, bunun 2023'teki hedefi ise yüzde 66'ya çıkmak. Yüksek öğretimdeki pay ise yüzde 33'lerde" dedi.

Türkiye'deki üniversitelerin geliştirdiği kaynakların oranının yüzde 13 olduğunu belirten Mandal, 2018 yılı içerisinde 1.9 milyar lira kaynak kullanan bir kurum olduklarını, bilim ve toplum kısmına verilen desteğin yüzde 56'yı bulduğunu söyledi.

Mandal, kurum bünyesindeki merkezlerle ilgili de şu bilgileri verdi:
"Araştırma merkezi olarak BİLGEM ile Marmara Araştırma Merkezi ve araştırma enstitülerimiz ile Ar-Ge Kolaylık Birimimiz var. BİLGEM'in içerisinde Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitümüz, Ankara'da Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü, Gebze'de ise Ulusal Metroloji Enstitüsü ve Temel Bilimler Araştırma Enstitümüz var. Araştırma enstitülerimiz, önemli çalışmalar yapan kurumlarımızın teknoloji girdilerine katkı veriyor. Sanayiyle ilişkili ve işbirliği içerisinde ülkemizin ihtiyaçları doğrultusunda kritik noktalarda ürün değil, teknoloji geliştiren merkezimiz var."

TÜBİTAKtan 517 yeni burs imkânı

YURTDIŞI BURS PROGRAMLARINA DESTEK
Bilgi boyutunda yenilikçi olunması gerektiğini söyleyen Mandal, bunun için iyi bir işbirliğine ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Mandal, TÜBİTAK olarak yurtdışı burs programlarına da destek verdiklerini ve bu kapsamda yüksek lisans ve doktora eğitimlerine katkı sağlayacaklarını anlattı.

Mandal, bu çerçevede ‘Sanayi Doktora Programı’ başlattıklarını hatırlatarak, "33 üniversite ve 77 firmanın işbirliğiyle dört yıllık burs desteği ve üç yıllık da istihdam süresi olmak üzere yedi yıllık program hazırladık. Öğrenciyi biz seçmiyoruz. İlgili üniversite ile firmalarımız öğrencileri seçecek. Program kapsamında 517 burs pozisyonu var. Örneğin TAİ, altı farklı üniversiteden 80, Arçelik de 56 öğrenci alacak. TÜBİTAK olarak yurtdışına göçü tersine çevirecek projelere de destek veriyoruz." dedi.

SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık da üniversite olarak, bilgiyi teknolojiyle bütünleştirme vizyonuyla hareket ettiklerini ve öğrencilerle sektörü bir araya getirmeyi amaçladıklarını anlattı.

Sarıbıyık, şöyle konuştu:
"Sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli insanlar yetiştirme misyonuyla kurulan bir üniversiteyiz. Yeni bir üniversite olsak da Sakarya Üniversitesi ile yaptığımız birçok uygulama var ve buna yeni uygulamaları da katarak devam etmeye çalışıyoruz. Özellikle meslek yüksek okullarımızda ve Sakarya'da ilk defa uyguladığımız 3 1 uygulaması şu anda Türkiye'de örnek bir model olarak sunuluyor. Birçok öğrencimiz uygulamalı eğitim almak için iş yerlerine gidiyor. Bu sayede birçok iş yerinden teklif alıyor veya gittikleri kurumda istihdam edilebiliyorlar. Şu ana kadar yaklaşık 25 bin öğrencimizi bu kapsamda işletmelerle buluşturduk."

Konferansa, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle