GeriEğitim Trafikteki haklarını bilen çocuklar yetiştiriliyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Trafikteki haklarını bilen çocuklar yetiştiriliyor

Küçük yaştan itibaren trafik bilinci kazandırmayı ve güvenli yolculuk konusunda çocukları bilgilendirmeyi amaçlayan ‘MobileKids Trafik Eğitim Projesi’, ‘çocuklar trafikte’ sloganıyla gerçekleştirildi. 23 Mart’taki etkinlikte interaktif oyunlar da yer aldı.

Trafikteki haklarını bilen çocuklar yetiştiriliyor

‘MobileKids Trafik Eğitim Projesi’nin farklı illerde tanıtımına devam ediliyor. Mercedes-Benz Türk ana şirketi, Daimler AG’nin 2001’de Almanya’da başlattığı, 2013 yılında ise Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) ile birlikte Türkiye’de hayata geçirilen, yol güvenliği girişimi, MobileKids Türkiye, 23 Mart’ta Hilltown AVMde çocuklar ve aileleriyle buluştu.

ÖĞRETİCİ OYUNLARLA TRAFİK BİLİNCİ KAZANIYORLAR
Proje çerçevesinde bugüne kadar Bursa, Tekirdağ, Eskişehir, Samsun, İzmir ve Ankara başta olmak üzere, birçok şehirde çocukların katılabileceği atölye ve yaratıcı drama çalışmalarından oluşan MobileKids etkinliği İstanbul’da gerçekleştirildi. Atölye çalışmasında ‘Kendi Trafik İşaretini Tasarla’, ‘Boyama Etkinlikleri’, ‘Mini Şehir’, ‘Kes Yapıştır Trafik Işıkları’ başlıklı etkinlikler yer aldı.  Drama etkinliğinde ise; drama lideri, çocuklara temel trafik kurallarını eğlenceli ve eğitici bir tiyatro gösterisiyle anlattı. Etkinliğe 200 civarında çocuk katıldı.

İNTERNETTEN DE EĞİTİM ALMAK MÜMKÜN
Projenin bir diğer ayağını ise online eğitim sitesi ve Moki App. MobileKids Türkiye'nin internet sitesi, ‘tr.mobilekids.net’i ziyaret eden veya Moki App’i tablet ve telefonlarına indiren çocuklar, proje kapsamında okulları ziyaret eden ‘Trafik Ateşböceği’nde verilen eğitimin aynısını eğitici videolar ve eğlenceli oyunlarla da alabiliyor. Eğitimi başarıyla tamamlayan çocuklar, ‘Geleceğin Usta Şoförü’ eğitim sertifikasının yanı sıra MobileKids’ten sürpriz hediye setinin sahibi oluyor.

UYGULAMALI EĞİTİMLE BİLGİLER PEKİŞİYOR
Bugüne kadar 13 ilde, 16 noktada, 28 yerleşik, 14 taşımalı olmak üzere 42 okulda 20 binden fazla öğrenciye trafik eğitimi verilen projede, eğitim etkinlikleri ilköğretim okullarının bahçelerine yerleştirilen ‘Trafik Ateşböceği’nde gerçekleştiriliyor. Araç içerisindeki özel donanım ve malzemeler sayesinde çocuklar program içeriklerini uygulayabiliyor.

MobileKids Trafik Eğitim Projesi kapsamında; 7-12 yaş arasındaki ilköğretim öğrencilerinin trafik bilgisinin ve farkındalığının artırılması, trafikle ilgili kavram, beceri ve tutumları kazanmaları hedefleniyor. Temel trafik kavramları, trafikte dikkat, trafik kuralları, karşıdan karşıya geçme ve trafikte özel durumlar bölümlerinden oluşan eğitimde çocuklar, yetkinliklerini artırma şansı buluyor. 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle