GeriEğitim TM’de geometrinin etkisi azaldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TM’de geometrinin etkisi azaldı

TM’de geometrinin etkisi azaldı
refid:27901518 ilişkili resim dosyası

Üniversite adayları için başvurular dün başladı. Lise son sınıflar ve mezun durumdaki adaylar 19 Ocak akşamına kadar başvuru yapabilecek, 20 Ocak mesai bitimine kadar da sınav ücretlerini ödeyebilecek. ÖSYM’nin internet sitesinde yayımlanan 2015-ÖSYS kılavuzunda birçok yenilik de var. Başta hukuk fakültesi olmak üzere puan türü değişen ve yeni açılan programlar kılavuzdaki yerini aldı.

Özellikle önceki yıllarda TM-2 puan türünde yer alan hukuk bölümü artık TM-3 ile öğrenci alacak. Yani hukuk fakültesine girmek isteyen adaylar daha az matematik testi çözecek, daha çok edebiyat ve coğrafya çalışacak.

Geometri testinin ağırlığı azaldı

En önemli değişiklik ise Türkçe-Matematik (TM) puan türünde, hesaplama yapılırken matematik testinin ağırlığının azaltılması oldu. Buna göre, TM-1’de geçen yıl geometrinin yüzde 10 olan etkisi yüzde 8’e düşürüldü ve edebiyatın yüzde 18 olan etkisi yüzde 20’ye çıkarıldı. TM-2’de geçen yıl geometrinin yüzde 8 olan etkisi yüzde 6’ya indirildi ve edebiyatın etkisi de yüzde 22’den yüzde 24’e çıkarıldı. TM-3’te geometrinin etkisi geçen yıl yüzde 7 iken, bu yıl yüzde 5’e çekildi. Coğrafyanın etkisi yüzde 10’dan yüzde 9’a düşürüldü. Edebiyatın etkisi ise geçen sene yüzde 25 iken, bu sene yüzde 28 oldu.

Sözel ağırlıklı TM profili

Kültür Dershaneleri Rehberlik Genel Koordinatörü Salim Ünsal, geometrinin ağırlığının azaltılmasını şöyle yorumladı:
“Geometri zaten TM öğrencileri için çok kolay bir ders değildi. Edebiyat da soru sayısı en fazla test olduğu için, öğrencilerin daha fazla net yapma imkânı var ve bu açıdan değişiklik olumlu değerlendirilebilir. YÖK ve ÖSYM, ülkedeki öğrenci profilinin TM değil de, sözel ağırlıklı TM olduğunu görmüş ve ona göre düzenleme yapmış.”

10 bölümün puan türü değişti

Puan türü değişen bölümler ise şöyle:
Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği MTOK (Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarının Alanları) bölümleri YGS5’ten TM-1’e, Turizm İşletmeciliği (MTOK) YGS-6’dan TM-1’e, Rekreasyon yönetimi (MTOK) YGS-3’den TS-2’ye, Grafik Tasarım TM-3’ten TM-2’ye, Moda Tasarımı bölümü TM-3’ten TM-2’ye, Bilgi ve Belge Yönetimi TM-1’den TM-3’e, Aile Tüketicileri Bilimi TM-2’den TM-3’e Bilim Tarihi TM-2’den TM-3’e, Hukuk TM-2’den TM-3’e, Moda ve Tekstil Tasarımı TM-3’ten TM-2’ye geçti.

Yeni bölümler açıldı

Klavuzdaki yeni bölümlerden bazıları
Adli Bilişim Mühendisliği (MF-4), Canlandırma Filmi Tasarım ve Yönetimi (TS-1), Müzecilik (TM-3), Nanoteknoloji Mühendisliği (MF-4), Ürün Sistemleri Mühendisliği Programları (MF-4), Yeni Medya ve Gazetecilik (TS-1).Yorumları Göster
Yorumları Gizle