GeriEğitim TEV'den 3 milyon dolarlık burs
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TEV'den 3 milyon dolarlık burs

Bugüne kadar 200 binin üzerinde öğrenciye burs veren Türk Eğitim Vakfı, bir yılda yurtdışı bursiyerler için 3 milyon dolarlık burs sağladı. Vakıf Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç, “Gururluyuz” dedi.

TEV'den 3 milyon dolarlık burs
refid:23546976 ilişkili resim dosyası

Türk Eğitim Vakfı (TEV), bu yıl 82 üniversite mezununa yurtdışında yüksek lisans yapmaları için burs veriyor. Konuyla ilgili düzenlenen toplantıya katılan TEV Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç, bursiyerler tarafından zaman zaman alkışlarla kesilen konuşmasında şunları söyledi:

BAŞINIZ HEP DİK OLSUN

“Yurtdışında yüksek lisans yapanlara toplam 1,5 milyon dolarlık burs fonu ayırıyoruz. İşbirliği yaptığımız kurumların da destekleriyle yurtdışı bursiyerlerimize 3 milyon dolarlık bir katkıda bulunuyoruz. 46 yıl önce merhum Vehbi Koç önderliğinde eğitime gönül veren 205 Türk aydını tarafından kurulan TEV’in bugün de aynı kararlılık ve adanmışlıkla Türkiye’nin aydınlık geleceği için eğitime katkı vermesinden gururluyum. Bugün burada Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı, gönlü yurt sevgisiyle dolu yurtdışı bursiyerlerimiz için toplanmış bulunuyoruz. Türkiye’nin çağdaşlaşmasına, aydınlanmasına ciddi katkıda bulunun. Yurtdışında edindiğiniz kazanımları bir şekilde ülkemize aktarın. Başınız her zaman dik olsun.”

45’İ KIZ 37’Sİ ERKEK

Yurtdışında yüksek lisans yapmak için başvuran 450 aday arasından seçilen 45’i kız 37’si erkek 82 bursiyer işletme yönetimi-ekonomi, mühendislik, sosyal ve tıp alanlarında eğitim alacak. ABD, İngiltere, İtalya, Fransa, Almanya, Danimarka, İspanya ve Singapur’da eğitimlerini sürdürecek bursiyerlere TÜSİAD ve TOFAŞ da destek oluyor. 2007 yılından itibaren TEV Üstün Başarı Bursu vermeye başlayan vakıf, halen 216 öğrenciye üstün başarı bursu veriyor.

***

/images/100/0x0/55eb2846f018fbb8f8af08a9
ÜSTÜN YETENEKLİLERE ULUSLARARASI OKUL

NOBEL okullar zincirinin Türkiye’de ilk halkası olan Bridges International School İstanbul, Eylül 2013’te eğitime başlıyor. İstanbul Maslak’taki okulda üstün ve normal yetenekli çocuklara İngilizce ve Türkçe olmak üzere çift dilli eğitim verilecek. Anaokulu, ilkokul ve ortaokul 5’inci sınıfları bulunacak okulda, Uluslararası Bakalorya programı (IB) uygulanacak. İkinci yabancı dil olarak Almanca, İspanyolca ve Rusça
seçilebilecek. Okuldaki öğretmenlerin yüzde 50’sinin anadili İngilizce olacak. Okulun Eğitim Direktörü Christine Arabin Özarslan, “Türk ve uluslararası öğrenciler, öncü eğitim programları tarafından desteklenen olumlu rekabet ortamında çalışma şansı yakalayacak. Öğrencilerimiz Türk ve uluslararası eğitim programları kombinasyonuyla hem kültürel değerlerine ve mirasına sahip çıkacak hem de dünyanın bir parçası olacak” dedi.

***

LYS-2 ve LYS-3 hafta sonu yapılacak

LİSANS Yerleştirme Sınavları (LYS) devam ediyor. Üniversite adayları 22 Haziran Cumartesi günü LYS-2 (Fen Bilimleri) ve 23 Haziran Pazar günü LYS-3’e (Edebiyat-Coğrafya) girecek. Sınavlar sabah 10.00’da başlayacak. LYS-2 135, LYS-3 120 dakika sürecek. Öğrencilerin sınava giderken giriş belgeleriyle birlikte fotoğraflı ve onaylı özel kimlik belgelerini yanlarında bulundurmaları gerekiyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle