GeriEğitim Tesviye öğretmeni, kız meslek lisesine müdür yapıldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tesviye öğretmeni, kız meslek lisesine müdür yapıldı

İZMİR Milli Eğitim Müdürlüğü ilginç bir icraata imza attı. Teknik lisede makine tesviye kalıp öğretmeni olan Zülküf Yıldız önce müdür yardımcılığına, 21 gün sonra da kız meslek lisesine müdür vekili olarak atandı. Teknik lise ile kız meslek liselerinin statülerinin ayrı olduğunu belirten eğitimciler, “Her şeyden önce iki okulun cinsiyeti farklı. Teknik lise erkek, kız meslek adı üstünde kız ağırlıklı. Bu atamada hem mantık hem etik hata var” dedi.

AKP hükümeti döneminde de sürdürülen eğitimdeki ilginç atama zincirine bir yeni halka daha eklendi. Teknik- Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nde Makine Tesfiye Kalıp öğretmeni Zülküf Yıldız, 2004 yılında başvurduğu müdür yardımcılığı kadrosuna atamasının yapılmaması üzerine dava açtı. Mahkeme Yıldız'ı haklı buldu. Mahkeme kararı uygulanarak Yıldız, öğretmenlik yaptığı okulun müdür yardımcılığı kadrosuna asaleten atandı. Zülküf Yıldız, iptal edildiği için yenilenen Yönetici Atama Yönetmeliği'nin yürürlüğe girdiği 24 Nisan'da Nene Hatun Anadolu Meslek- Kız Meslek Lisesi'ne müdür vekili olarak görevlendirildi.

‘MANTIKSIZ BİR ATAMA’
Zülküf Yıldız, müdür yardımcılığından jet hızıyla ‘vekaleten’ de olsa müdürlük koltuğuna otururken, bu görevlendirme eğitim camiasında ilginç değerlendirmelere ve tepkilere yol açtı. Bir teknik lise öğretmeninin daha 21 günlük müdür yardımcısıyken üstelik bir kız meslek lisesinde müdür olarak görevlendirilmesinin akıl almadığını belirten eğitimciler şu yorum ve iddialarda bulundu:
“Düne kadar yönetici atama yönetmeliği yoktu. Yönetmelik çıktığı gün bu görevlendirme yapıldı. Okulda zaten müdür vekili vardı, yetki oldan alınıp Zülküf Yıldız'a verildi. Teknik lise makine, torna, tesfiye gibi ağırlıklı erkek mesleklerinin eğitiminin verildiği okul. Böyle bir okula nasıl ki bir kız meslek lisesinden giyim ya da nakış, beslenme öğretmeni gibi branşlardan müdür verilmesi doğru değilse, teknik liseden bir makine tesfiye öğretmeninin kız meslek lisesine verilmesi de doğru değil. Çünkü okul müdürü öğretmenleri denetlemek zorunda. Bir giyim, yiyecek- içecek dersini nasıl denetleyecek? Yani bu atamada mantık da yok, etik de.”

KAYMAKAMLIK İSTEMİŞ
Öte yandan yönetici atamadan sorumlu İl Milli Eğitim Müdürlüğü Koordinatör Müdür Yardımcısı İsmail Çetin, Zülküf Yıldız'ın müdür vekilliği görevlendirilmesinin Konak Kaymakamlığı'nın isteği olduğunu söyledi. Yıldız'ı mahkeme kararını uygulayarak müdür yardımcılığına atadıklarını belirten Çetin, “Müdür vekilliği teklifi ise Konak Kaymakamlığından geldi. Biz bize gelen teklifi yerine getirdik. Eğer gittiği okula uygun değilse bakar, iptal ederiz” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle