GeriEğitim Terör mağduru öğrenciler eğitimini Bitlis'te sürdürüyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Terör mağduru öğrenciler eğitimini Bitlis'te sürdürüyor

Terör mağduru öğrenciler eğitimini Bitlis'te sürdürüyor

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki terör olaylarından dolayı mağdur olan öğrenciler, eğitimine Bitlis'te devam ediyor.

Terör örgütü PKK'ya yönelik barikat kaldırma ve çukur kapatma operasyonları ile sokağa çıkma yasağının devam ettiği illerde eğitimine devam edemeyen 54 öğrenci, Bitlis merkez ve ilçelerinde eğitimini sürdürüyor.     

İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Korkmaz, yaptığı açıklamada, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki olaylardan dolayı vatandaşların göç etmeye mecbur kaldığını, vatandaşların yanı sıra olaylar nedeniyle öğrencilerin de had safhada mağdur olduğunu söyledi.     

Korkmaz, şöyle konuştu:     

"Bu çocuklarımızın mağdur olmaması için Milli Eğitim Bakanlığımız, 'Mağdur öğrenciler geldikleri zaman, seviyelerine uygun gidebilecekleri okulların tümüne onları kayıtsız şekilde, misafir olarak alacaksınız. Hiçbir mağduriyet olmadan bu çocuklarımızı okutacağız' dedi. Çevredeki ve hatta Türkiye'deki tüm illere kayıtsız, şartsız bu emri verdi. Bu bağlamda ilimize gelen öğrencilerimiz var. Bitlis merkez ile Tatvan, Ahlat ve Güroymak ilçelerimize 54 misafir öğrenci gelmiş. Mağdur öğrencilere sadece eğitim değil, barınma imkanı da verdik. Diğer illerden gelen misafir öğrencilerimizin hepsini pansiyonlara yerleştirdik. Mağdur öğrencilerin birçoğu pansiyonlarda kalıyor."     

Olayların devam ettiği illerden Bitlis'e gelen öğrenci sayısının 54 olduğunu, bunlardan 19'unun temel eğitim, 35'inin ise ortaöğretim öğrencisi olduğunu anlatan Mehmet Emin Korkmaz, bu öğrencilerden 4'ünün evlerde, 50'sinin de pansiyonda kaldığı bilgisini verdi.     

"2 bin öğrenci barındıracak yerimiz var"     

Bitlis'teki dersliklerde öğrenci sayısının 20 ila 25 olduğunu belirten Korkmaz, şöyle devam etti:     

"2 bin öğrenci barındıracak kadar tedbirimiz ve yerimiz var. Bizde sınıflar kalabalık değil. Sınıflarımızda ortalama 20 ila 25 öğrencimiz mevcut. Hakkarili, Edirneli ve Tekirdağlı olması hiç fark etmiyor. Çünkü bunlar bizim çocuklarımız. Biz hizmet vermekle mükellefiz. Eğitim gibi kutsal bir hizmeti veriyoruz. Mağdur olan çocuklarımız bize sayı olarak ne kadar gelirse gelsin, hepsini barındırabilecek ve eğitim ortamı sağlayabilecek her türlü tedbiri aldık."     

İl Milli Eğitim Müdürü Korkmaz, ayrıca ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan 24 Suriyeli öğrencinin de Bitlis merkez ile Tatvan, Ahlat ve Adilcevaz ilçelerinde eğitim gördüğünü ifade etti.     

"Her yer yıkık döküktü"     

Şırnak'taki terör olaylarından dolayı Bitlis'in Tatvan ilçesine gelerek Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde eğitimine devam eden 12'nci sınıf öğrencisi Nezahat Ergin ise yaşadıklarını anlatırken duygulandı.     

Şırnak'taki çatışma, silah sesleri ve sokağa çıkma yasağından dolayı eğitimine devam etmek için buraya geldiğini bildiren Ergin, şunları söyledi:     

"Buradan eğer Allah nasip ederse bir meslek sahibi olup şehrimize döneceğiz. Bilmiyoruz ne olacak. Haberleri izlediğimizde şehrimizin ve mahallemizin yıkıldığını görüyoruz. İnşallah memleketimiz tez zamanda her şeyden kurtulur. Yaklaşık bir aydır burada eğitim görüyoruz. Orada YGS'ye giremedik. 12'nci sınıf öğrencilerini farklı illere gönderdiler. YGS'ye Gaziantep'te girdim. YGS dönüşü sokağa çıkma yasağı olduğu için Cizre'ye ve evimize gidemedik. Ailelerin tamamı değişik kentlere göç etti. Kaldığımız evler yıkıldı. Her yer yıkık döküktü."     

 

 

 

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle