GeriEğitim Tercihler için son gün Cumartesi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tercihler için son gün Cumartesi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı (OKS) tercih başvurularının ve değişiklik süresinin 28 Temmuz Cumartesi günü saat 17.00'ye kadar sona ereceğini, ancak diploma notları ile ilgili itirazda bulunan adayların 29 Temmuz Pazar günü aynı saate kadar tercih yapabileceklerini bildirdi.

MEB Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğince OKS tercih başvurularına ilişkin yapılan yazılı açıklamada, OKS'nin 10 Haziran 2007 tarihinde yapıldığı,sonuçların 9 Temmuz 2007 tarihinde kamuoyuna duyurulduğu anımsatılarak, bu yıl ilk defa ilköğretim diploma notlarından elde edilen ilköğretim başarı puanının, adayların sınav puanlarına eklendiği ve nihai puanların ve sıralamaların belirlendiği kaydedildi.

İlköğretim başarı puanlarının hesaplanmasında kullanılacak olan ilköğretim diploma notlarının, bazı okullar tarafından e-okul sistemine hatalı girilmesi nedeniyle basında yer alan haberler üzerine çok sayıda itiraz dilekçesinin bakanlığa ulaştığı belirtilen açıklamada, itirazların hızla sonuçlandırılması için gerekli çalışmaların devam ettiği ifade edildi.
Açıklamada, itirazların önemli bir kısmını, aday ve velilerin basında yer alan haberlerden etkilenmeleri sebebiyle ve 2006 yılına ait değerleri kullanarak yaklaşık puan tahmininde bulunan bazı dershane ve internet sitelerinde yaptırılan puan hesabı ile ortaya çıkan farklılıklara dayalı sınav sonuçlarına yönelik olarak yapılan başvuruların oluşturduğu bildirildi.

Sınav sonuçlarına yapılacak itirazlarla ilgili duyuruların, 2007 Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme e-kılavuzu ile Bakanlığın internet sitesinde yer aldığının anımsatıldığı açıklamada, şunlar kaydedildi:
“Sınav sonucuna itirazlar, 18 Temmuz 2007 Çarşamba günü mesai bitiminde sona ermiştir. Bu kapsamda Bakanlığımıza gönderilen itiraz dilekçeleri üzerine adaylara ait cevap kağıtları elle bire bir değerlendirilmekte olup, şu ana kadar itirazı haklı görülen ve sınav sonucu veya puanı değiştirilen herhangi bir aday olmamıştır. Bakanlığımıza dilekçe ile başvuruda bulunarak sınav sonucuna itiraz eden aday ve velilerine yazılan cevap yazıları halen adreslerine gönderilmeye devam etmektedir.”

PUANI YENİDEN HESAPLANAN ADAYLAR

Açıklamada, diploma notunun okulu tarafından hatalı girildiğini düşünen adayların itirazlarının, herhangi bir ücrete tabi olmaksızın, okul müdürlükleri aracılığıyla yapılacağı belirtilerek, okulların bu itirazları haklı görmeleri halinde, “Düzeltilmiş diploma notu bilgisi”ni tercih süresi bitimine kadar ilgili okul tarafından, ilçe milli eğitim, il milli eğitim müdürlükleri kanalıyla bakanlığa ulaştıracakları bildirildi. Bu şekilde düzeltme taleplerinin çok kısa süre içerisinde yerine getirildiği ve sonuçların anında internete yansıtıldığı belirtilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:
“Tercih başvuru ve değişiklik süresi 28 Temmuz 2007 Cumartesi günü saat 17.00'de sona erecektir. Bu sebeple özellikle, itiraz başvurusunun cevabı kendisine ulaşmamış olan adayların tercihlerini bu tarihe kadar mutlaka yapmaları gerekmektedir. Aksi takdirde mevcut zaman dilimi ve işlemler sebebiyle, yeni bir tercih başvurusu için ilave süre ve yeni bir hak verilemeyecektir.

Ancak diploma notları ile ilgili itiraz, aynı tarihte sona ereceğinden, diploma notlarına bağlı olarak puanı yeniden hesaplanan adayların tercih işlemleri 29 Temmuz 2007 Pazar günü saat 17.00'ye kadar yapılabilecektir.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle