GeriEğitim TEOG'un ‘çoban yıldızları’ İstanbul'da
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TEOG'un ‘çoban yıldızları’ İstanbul'da

Çobanlık yaparken hazırlandıkları TEOG sınavında derece yapan bazı öğrenciler, İstanbul'u gezerek okul tercihlerini yaptı.

Muş'un Hasköy ilçesi Gökyazı köyünde çobanlık yaparken hazırlandıkları TEOG'da dereceye giren Sibel ve Gülcan Balkaya kardeşlerle Tunceli’nin Çemişgezek ilçesinin Tatar köyünde yine aynı şekilde sınava hazırlanarak derece yapan Habib Bitkin, kenti gezdikten sonra tercih ettikleri Bahçeşehir Kolejini ziyaret etti. 

14 yaşındaki Habib Bitkin başarısından ve İstanbul'da bulunmaktan çok mutlu olduğunu, İstanbul'u çok beğendiğini söyledi. Bitkin, "Boğaz Köprüsü'nden ilk defa geçtim, buradaki hayat biraz farklı. Müdürlerimizle görüştük. Kanada'ya gitmek istiyorum. Bahçeşehir Kolejinin oradaki şubesinde okuyacağım. Orada okumak istiyorum. Bir sene sonra da buraya geleceğim. Köyde okudum. 3 tane de kardeşim var. Babam hayvancılık yapıyordu. Annem ev hanımı. Biyoteknolojide okuyup, gen aktarımı alanında bilim adamı olmak istiyorum" dedi.

Kız kardeşler de aynı okulu tercih etti 

Sibel Balkaya da (17) İstanbul'u çok beğendiğini belirterek, "Bahçeşehir Koleji'nde okumaya karar verdik. Bizim için en iyi tercihi yaptığımızı düşünüyorum. Yaklaşımlarından doğru karar verdiğimiz belli oluyor. Öğrencilere çok sahip çıkıyorlar. Bundan dolayı çok mutluyum. Çok iyi bir okul. 7 kardeşiz. Babam kamyon şoförü ancak her zaman çalışmıyor. Kışları evde. Doktor olmak istiyorum. Bilimi ve mühendisliği de çok seviyorum. Artık zamanla buna karar vereceğiz" diye konuştu. 

Gülcan Balkaya (16) ise Muş'ta çok imkanları olmadığını bu nedenle İstanbul'da eğitime devam edeceklerini söyleyerek, "Çalıştık ve başardık. Bizi buraya davet ettiler. Tercihimizi yaptık. Burada okumak çok güzel. Burada çok imkan var. Fen ve teknolojide okuyacağım. Bilim insanı olmak istiyorum" dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle