GeriEğitim TEOG yerleştirmeleri memnun etmedi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TEOG yerleştirmeleri memnun etmedi

TEOG sonrası öğrenciler umduklarını bulamadı. Geçen yılki yüzdelik dilim ve puana göre tercih yapan öğrencilerin birçoğu hayal kırıklığı yaşadı.

TEOG yerleştirmeleri memnun etmedi
refid:27058855 ilişkili resim dosyası

25 Ağustos’ta başlayacak nakiller için umutlanan öğrencilere uzmanlar, “Şu anda bütün okullara öğrenciler yerleştirildi, yani hepsinin kontenjanı doldu. Bu öğrencilerden askeri lise veya özel okullara giden olursa kontenjan boşluğu olur. Umudunuzu eylüle saklayın” dedi.

TEOG yerleştirmeleri memnun etmedi TEOG sonuçlarından memnun olmazsanız,
TEOG sonrası nakillerle yüzünüz gülebilir

İşte uzmanların görüşleri:

TEOG yerleştirmeleri memnun etmedi
Geçen yıla göre tercih yapan umduğunu bulamadı
Hatice Yılmaz (Eğitim Uzmanı):
Bu yıl yüzdelik dilime düşen öğrenci sayısı arttı. Bu nedenle geçen yılki puan ya da yüzdelik dilime göre tercih yapanlar hayal kırıklığına uğradı. Geçen yıl aynı puan ve yüzdelik dilimle 2 hatta 3 üst okula yerleşebilecekken, şimdi daha alt tercihlerine adaylar yerleştirildiler. Şu anda nakillerde boşluk olmaz. Beş nakil dönemi var. Her hafta nakillere başvurmak gerekiyor. Tek okul başvurusu yapılacak. Başvuranlar arasında puan üstünlüğüne göre öğrenci alınacak. 10 boş kontenjanı olan bir okula 100 kişi başvurmuşsa bunlar arasında puan üstünlüğüne göre sıralama yapılacak, diğerleri yine kendi okullarına düşecek

TEOG yerleştirmeleri memnun etmedi
İyi okullarda boşluk olmaz
Salim Ünsal (Kültür Dershanesi Rehberlik Koordinatörü):
Kazandıkları yerden memnun olan için sorun yok. Ama daha iyi bir okula gitmek isteyenler nakiller bir fırsat. Yerleştirme de öğrencilerin önce A grubu sonra B grubu dikkat alınıyor. Tercih yapmayanlar ise çok programlı liseler, imam hatip liseleri ve mesleki anadolu liselerine otomatik olarak yerleştirme yapılıyor.
Tercih yapmadığı için yerleştirildiği okuldan memnun olmayan öğrenci, 25 Ağustos’ta başlayacak nakil sürecinde farklı bir okula gidebilecek. Açıklanacak boş kontenjanlara en yüksek puan alan öğrenci buraya geçebilecek.
Mevcut öğrenci sayısından daha fazla kontenjan sayısı olduğu için öğrenciler açıkta kalmayacak. Ekim ayına kadar yapılan nakil başvurularında her öğrenci boş boş kontenjana başvurabilecek. Ancak iyi okullarda çok fazla boş kontenjan olmaz. İmam hatip, meslek ve çok programlı Anadolu liselerinde boş kontenjan olabilir. Tercih yapmayan, yüksek puanlı ancak istediği okula yerleşen öğrenci nakil işlemlerini yakından takip etmeli.
Birinci haftadaki boşluklar daha çok yerleşmenin az olduğu okullarda görülecek. İkinci haftadan itibaren ise iyi okullarından boş kontenjanları açılabilir.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle