GeriEğitim Tekne yolculuğu sonrası eğitim
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tekne yolculuğu sonrası eğitim

Tekne yolculuğu sonrası eğitim
refid:24783523 ilişkili resim dosyası

Antalya'da bir köyde yaşayan öğrenciler karayolu bağlantısı olmadığı için okullarına minibüs yerine tekneyle gidip geliyor. Gençler yol yapılmasını istemiyor.

Antalya'nın Demre İlçesi Üçağız Köyü'nde oturan 7 öğrenci, köyün ilçe merkeziyle kara bağlantısı olmadığı için okullarına minibüs yerine tekneyle gidip geliyor. Eşsiz doğa ve tarih manzaralı yolculuktan memnun olan öğrenciler, yol yapılmasını istemiyor.

Üçağız Köyü'ne bağlı Hamidiye Koyu'ndaki Kaleköy Mahallesi'nde oturan 7 genç, bölgede okul olmadığı için taşımalı eğitimle Demre'deki okullara geliyor. Alan ve Kaleköy mahallelerinde oturan öğrenciler, diğer taşımalı eğitim gören arkadaşlarından farklı olarak deniz yolunu kullanıyor. Her iki mahalle birinci dereceden sit alanı olduğu için bölgeye yol yapılamıyor. Bu nedenle ilçeye karayolu bağlantısı bulunmayan mahalledeki öğrenciler, ulaşım için tekne kullanıyor.

Eşsiz manzara eşliğinde yolculuk

Her gün Üçağız Köyü'nden çıkan bir tekne, 6.5 kilometre uzaklıktaki Kaleköy'e gidiyor. Saat 07.30'da buradaki öğrencileri alan tekne, yeniden Üçağız Köyü'ne dümen kırıyor. Öğrenciler, yarım saat süren deniz yolculuğu boyunca müzik eşliğinde hem eğleniyor hem de bölgedeki Simena antik kenti, tarihi kale, amfi tiyatro ve eşsiz manzarayı izleyerek Üçağız Köyü'ne ulaşıyor.

Öğrenciler yol istemiyor

Ayşe Nur Kiraz, İrem Karataş ve aynı ismi taşıyan amcasının kızı İrem Karataş, Bora Ekici, Mustafa Boz, İrem Tülü ve Şerife Demirel minibüse binerek Çevreli Köyü'ndeki Çevreli Bozoğlu- Tarkun İlkokulu ve Ortaokulu'na gidiyor. Taşıma ücretleri Milli Eğitim Bakanlığı tarafından karşılanan öğrenciler, hallerinden memnun. Minikler, karayolu yapılmasını istemiyor. Tek geçim kaynağı turizm olan dünyaca ünlü Kaleköy'de yaşayanlar da karayolu istemiyor. Karayolunun yapılması halinde Kaleköy'ün doğal yapısının bozulacağına inanıyorlar.

Beş yıl önce başladı

Yeni öğretim yılının başlamasıyla birlikte öğrencilere deniz yoluculuğunda eşlik eden İlçe Milli Eğitim Müdürü Bülent Aldal, 5 yıldan beri uygulanan denizden taşımadan öğrencilerin oldukça memnun olduğunu söyledi. Türkiye'de ilk defa Milli Eğitim Bakanlığı'na 5 yıl önce sundukları proje kapsamında deniz taşımacılığının 'İlköğretim Taşıma Yönetmeliği’ne girdiğini belirten Aldal şöyle konuştu:
"Öğrencilerimizi Kaleköy'den Üçağız Köyü'ne oradan da karayoluyla ilçe merkezindeki okullarına taşıyoruz. Bölge sit alanı olduğu için karayolu yok. Öğrencileri deniz taşımacılığı yoluyla eğitim öğretime kazandırıyoruz."


Yorumları Göster
Yorumları Gizle