GeriEğitim TEGV nedir?
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TEGV nedir?

TEGV nedir?

TEGV, Türk eğitimine destek olmak amacıyla 1995 yılında kurulmuş bir vakıftır. İlköğretim çağındaki çocuklara okul dışı eğitim desteği vermeye odaklanan TEGV, 2009 yılında Bakanlar Kurulu'nın izin almadan yardım toplama hakkını tanıdığı vakıflar arasında yer almıştır. İşte, bilmeyenler için TEGV nedir sorusunun cevabı

TEGV, 23 Ocak 1995 tarihinde devlet tarafından sağlanan temel eğitime destek vermek için kurulmuştur. İşte, TEGV resmi internet sitesinde yer alan resmi bilgiler;

"Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), başta Suna Kıraç olmak üzere, eğitimin her şeyin başı olduğuna yürekten inanan bir grup sanayici, yönetici ve akademisyenin girişimi ile “devlet tarafından verilen temel eğitime destek olmak” amacıyla 23 Ocak 1995 tarihinde kuruldu.

TEGV, bugün ülkemizin karşı karşıya bulunduğu birçok sorunun temelinde eğitim yetersizliğinin bulunduğu, bu sorunu çözmeden çağdaş uygarlık seviyesine ulaşılmasının mümkün olmayacağı inancı ve buna katkıda bulunmak azmi ve arzusu etrafında birleşen 55 kişilik bir mütevelli heyetiyle kuruldu.

İlköğretim çağındaki çocuklara “okul dışı eğitim desteği” vermeye odaklanan TEGV, yıllar içinde Türkiye’nin eğitim alanında faaliyet gösteren en yaygın sivil toplum kuruluşu oldu. TEGV 2009 yılında Bakanlar Kurulu tarafından “izin almadan yardım toplama” hakkına sahip vakıflardan biri olarak tanındı."

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle