GeriEğitim TED'den 88 yılda 50 bin burs
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TED'den 88 yılda 50 bin burs

TED’in bu yıl yapılan Tam Eğitim Bursu Sınavı’na başvurular geçen yıla göre iki kat artarak 54 bin 933 oldu. 88 yılda 50 bine yakın öğrenciye burs sağlayan derneğin yeni dönem hedefi ise 500 öğrenciye Tam Eğitim Bursu vermek. Genel Başkan Pehlivanoğlu, “Okuma imkânı olmayan çocuklarımız TED’i umut olarak görüyorlar” dedi.

TED'den 88 yılda 50 bin burs

EĞİTİM alanında önemli bir sivil toplum örgütü olan Türk Eğitim Derneği (TED), 88 yıldır çalışmalarını sürdürüyor. TED’e bağlı okullarda ücretli eğitim verildiği gibi, başarılı ve maddi olanakları yeterli olmayan öğrencilere burslar da sunuluyor. ‘Tam Eğitim Bursu Sınavı’na bu yıl 54 bin 933 öğrenci başvurdu. 4, 5, 6, 7 ve 8’inci sınıflara yönelik sınav 38 il ve ilçede 5 Mart’ta yapıldı. Yapılacak mülakatlar ve ev ziyaretleri ile belirlenen yeni öğrencilere burs verilecek. 2015’te burs için 25 bin 779 aday başvurmuş, 178’i sisteme dahil olmuştu.

TEDden 88 yılda 50 bin burs

186’SI SOMALI ÇOCUKLAR

TED’in kuruluşundan şimdiye kadar 50 bine yakın öğrenciye Tam Eğitim Bursu’nun yanı sıra çeşitli burslar verildi. Şu anda 1500’e yakın öğrenci Tam Eğitim Bursu alıyor. Bunların 186’sı Soma maden kazasında babalarını kaybeden çocuklar, 281’i üniversiteli. Dernek bu yıl bölgede yaşanan olaylara rağmen Diyarbakır Sur’dan TEOG’da120 soruda 110 net yapan bir öğrenciye de burs verdi. Yeni dönem hedeflerinin 500 öğrenciye daha burs sağlamak olduğunu belirten TED Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu, şöyle dedi:

“Burs sistemi ile mali imkânı yeterli olmayan, ekonomik sınıf atlamalarının önünde ciddi bir duvar olan çocuklarımızın yaşam hayallerini değiştirmeye soyunduk. Onların kişisel gelişimlerini en az akademik başarı kadar önemsiyoruz. Hayalimiz şu, biz bu çocuklarla ülkenin kaderini değiştirebiliriz. Bu ulusun mali imkânı yerinde olan aileleri, Türkiye’nin geleceğine yapacakları yatırımla ülkenin kaderini değiştirme hayaline hizmet edebilir. Burada kastım siyasi bir kader değil, ülkenin önder ülke olması. Değerlerini bilen, dünya ile rekabet edebilecek yoksul ailelerin çocuklarının eğitimlerini üstlenmek zorundayız.

‘Ya çok öğrenci olursa’

Hayalimiz 10 bin Tam Eğitim Burslu çocuk yetiştirmek. Bu sene sınava 55 bin öğrenci girdi. Bu şunu gösteriyor, ülkemizde ailesinin parası olmadığı için okuma imkânı bulunmayan çocuklar TED’i gelecekleri için umut olarak görüyor. Geçen yıl 178 öğrenci almıştık. ‘Ya çok fazla başarılı öğrencimiz çıkarsa...’ fikri şu andaki korkulu rüyamız.”

ÜNİVERSİTE SONUNA KADAR

TED Tam Eğitim Bursu, ortaokul ve lise düzeyinden üniversite sonuna kadar devam ediyor. Burs alacak öğrenciler tespit edilirken ev ziyaretleri yapılıyor, adaylar psikolojik danışma ve rehberlik testine tabi tutuluyor. Öğrencilerin sadece okul ücretleri değil, cep harçlığı, servis, yemek, kırtasiye, pansiyon gibi tüm eğitim masrafları karşılanıyor. Üniversitelilerin staj ve kariyer takipleri yapılıyor. Mezunların işe yerleşme süreçleri de destekleniyor ve izleniyor. Tam Eğitim Bursu almaya hak kazanan öğrenciler, varsa bölgelerindeki TED Okulları’nda gündüzlü, yoksa pansiyonlu okullarda yatılı okutuluyor. 2014-2015 eğitim-öğretim yılı için bir öğrencinin ortalama maliyeti 13 bin 500 TL. Bunun 4 bin 500 TL’si bağışçıdan alınıyor, geri kalanı ise TED Genel Merkezi tarafından karşılanıyor. 

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle