GeriEğitim Tarım işçilerinin çocuklarına ‘mobil’ sınıflar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tarım işçilerinin çocuklarına ‘mobil’ sınıflar

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), 64. Hükümet Programı'ndaki "mevsimlik tarım işçileri ile göçerlerin çocuklarının okullaşmasına yönelik tedbirler alınması" maddesi kapsamında bir dizi yenilik içeren uygulama hayata geçirilecek.

Tarım işçilerinin çocuklarına ‘mobil’ sınıflar

MEB Temel Eğitim Genel Müdürü Cem Gençoğlu, mevsimlik tarım işçisi ailelerin çocuklarının büyük bir bölümünün, tarımsal faaliyetler nedeniyle mart başından sezonun bittiği kasım ayına kadar eğitimlerine ara vermek zorunda kaldığını belirtti.

Bu uzaklaşmanın öğrenciler ve öğretmenler açısından önemli sorunlara yol açtığını söyleyen Gençoğlu, bunun okula uyumda sıkıntı yaşama ve başarı düzeylerinde düşmeye neden olduğunu vurguladı.     

Öğrencilerin eğitim hayatlarında ciddi sorunlara yol açan mevsimlik tarım işçiliği ile ilgili 64. Hükümet Programı 2016 yılı Eylem Planı'nda "Mevsimlik tarım işçileri ile göçer ve yarı göçerlerin çocuklarının okullaşmasına yönelik tedbirler alınacak" ifadesine yer verildiğini hatırlatan Gençoğlu, böylece konunun öneminin bir kez daha ortaya konulduğunu söyledi.     

Gençoğlu, Bakanlığın verilerine göre, geçen eğitim-öğretim yılında ilköğretimde 26 bin 43, lisede 5 bin 220 olmak üzere toplam 31 bin 263 öğrencinin mevsimlik işçilik nedeniyle başka bir bölgeye gittiğini bildirdi.     

Komisyonlar tarım işçisi ailelerin çocuklarının eğitimini takip edecek     

"Herkes için kaliteli temel eğitim" anlayışından hareketle mevsimlik tarım işçilerinin çocuklarına yönelik Bakanlık bünyesinde çeşitli çalışmalar yürütüldüğüne dikkati çeken Gençoğlu, bu çalışmaları takip etmek üzere Temel Eğitim Genel Müdürlüğü bünyesinde bir komisyon oluşturulduğunu anlattı.

Bu kapsamda, bu yıl içinde Ankara ve Şanlıurfa'da bir çalıştay ve iki toplantı gerçekleştirildiğini hatırlatan Gençoğlu, bu çalışmalara Bakanlığın üst düzey temsilcileri, milletvekilleri, ilgili bakanlıkların temsilcileri, sivil toplum örgütleri, mevsimlik tarım işçiliği yapan aileler ile mevsimlik işçi göçünün ve kabulünün en fazla yaşandığı illerden gelen temsilcilerin katıldığını söyledi.     

Genelge illere gönderildi     

Mevsimlik tarım işçiliği yapan ailelerin çocuklarından bir tanesinin bile eğitimin dışında kalmaması için çalıştıklarını bildiren Gençoğlu, bu kapsamda "Mevsimlik Tarım İşçileri İle Göçer ve Yarı Göçer Ailelerin Çocuklarının Eğitimi Erişimi" konulu genelgenin Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın imzasıyla illere gönderildiğini belirtti.     

Gençoğlu, genelge kapsamında mevsimlik tarım işçiliği yapan ailelerin çocuklarına yönelik yapılacak çalışmalar hakkında şunları söyledi:
"Bu çocuklarımız, öncelikle kendi bölgelerindeki yatılı bölge ortaokullarına yerleştirilecek. Yatılı öğrenci olarak yerleştirme imkanı bulunmayan ortaokul çağındakiler ile ilkokul çağındaki öğrenciler ise göç ettikleri yerlerde öğrenci taşıma uygulamasından yararlanabilecek. Aynı zamanda, bu öğrenciler taşındıkları okullara misafir öğrenci olarak kayıt ettirilecek ve öğretmenlerin bu öğrencilere verdikleri puanlar ile devam durumları, kayıtlı oldukları okul müdürlüklerince e-okul sistemine girilecek. Öğrenci taşıma uygulaması kapsamına alınamayan öğrencilerimiz için ise açılacak mobil sınıflarda öğretmenler görevlendirilerek eğitim-öğretim hizmetleri sürdürülebilecek. Tüm bu çalışmalar sonucunda kayıtlı oldukları okullarına geri dönen öğrenciler için de ihtiyaç duyulması halinde telafi eğitimleri yapılabilecek."     

Genel Müdür Gençoğlu, mevsimlik tarım işçisi ailelerin çocuklarının eğitim-öğretim sürecinden kopmalarını engellemek ve yürütülen her türlü faaliyeti takip etmek amacıyla öncelikle göç alan veya göç veren il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinde takip ekiplerinin kurulmasının kararlaştırıldığını anlattı.     

Takip ekiplerinin çocukların eğitime erişimleri konusunda bilinçlendirmek için aileleri ve çocuk işçiliği ile ilgili müeyyideler konusunda bilgilendirmek için de mevsimlik tarım işçisi çalıştıranları ziyaret etmelerinin beklendiğini dile getiren Gençoğlu, takip ekiplerine bu ziyaretlerinde kullanılmak üzere valilik ve kaymakamlıklarca araç temin edileceğini söyledi.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle