GeriEğitim Takviye kursunda ilk elektronik değerlendirme sınavı yapıldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Takviye kursunda ilk elektronik değerlendirme sınavı yapıldı

Takviye kursunda ilk elektronik değerlendirme sınavı yapıldı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), destekleme ve yetiştirme kurslarına devam eden 8 ve 12'nci sınıf öğrencilerinin kazanım durumlarını görebilmeleri amacıyla başlattığı elektronik değerlendirme sınavının ilk uygulamasını gerçekleştirdi. Ülke genelinde kurslara devam eden 8'inci sınıf öğrencileri yarından itibaren 27 Ekim'e kadar EBA şifreleriyle "www.odsgm.meb.gov.tr/kurslar veya http://e-kurs.eba.gov.tr/" adreslerinden, elektronik olarak sınava girebilecek.

MEB Müsteşar Yardımcısı Muhterem Kurt, Keçiören Yunus Emre İmam Hatip Ortaokulu’nda, destekleme ve yetiştirme kursları kapsamında ülke genelinde ilk kez gerçekleştirilen elektronik değerlendirme sınavına ilişkin basın toplantısı düzenledi. Toplantı öncesi, Keçiören Yunus Emre İmam Hatip Ortaokulu'nda takviye kursu alan 8'inci sınıf öğrencileri, tablet üzerinden merkezi olarak elektronik değerlendirme sınavına girdi.

KURSLARA 4 MİLYON ÖĞRENCİ MÜRACAAT ETTİ

Müsteşar Yardımcısı Muhterem Kurt, destekleme ve yetiştirme kurslarına 4 milyon öğrencinin müracaat ettiğini ve kurslara başladığını belirtti. Öğrencilerin sisteme EBA şifresiyle girdiğini anlatan Kurt, "740 bin öğrencimiz şu an bu kurslarda 8'inci sınıflarda eğitim görüyor. Biz 5 gün boyunca bu sistemi öğrencilerimize açtık. İster kurslarda öğretmenleri nezaretinde isterlerse evlerinde, istedikleri zaman bir sefere mahsus olmak üzere sisteme girerek bu tarama testlerini yapacaklar. 8'inci sınıfta 6 dersten kurs veriyoruz. TEOG'ta da 6 dersten sınava alınıyorlar. Bu derslerin her birinden, öğrencilerimiz 20 soruluk, aynen TEOG uygulaması gibi, bir mini TEOG'u burada yapmış olacağız" dedi.
Öğrencilerin EBA şifresiyle sisteme girerek soruları yanıtlayacağını belirten Kurt, sınav bittiğinde de anında öğrenciye kazanım karnesinin grafikle birlikte verileceğini söyledi.

SINAVA HAZIRLANAN MEZUNLAR İÇİN DE TEST YAYINLANDI

Sınavın etkileşimli tahtanın karşısında, online olarak yapıldığına dikkat çeken Kurt, bunun büyük bir tarama sınavı olduğunu belirtti. Kurt, öğrencilerin kazanım karnesinde eksik olduğu yerleri görerek daha sonra telafi edebileceğini vurgulayarak, haftalık yayınlanan kazanım testlerinin de öğrencilere katkı sağlayacağını söyledi. Üniversiteye hazırlanan mezunlar için de kazanım testlerinin yayınlandığını aktaran Kurt, ilk kez 8'inci sınıf matematik dersine ait test sorularından başlayarak, videolu çözümlerin de yer aldığı cevap anahtarlarını da yayımlamaya başladıklarını bildirdi.

2 BİN 500 KAZANIM TESTİ HAZIRLANDI

Kurt, "40 bin soruluk 2 bin 500 kazanım testi hazırladık. Sınavlara kadar biz bunları peyderpey yayınlayacağız. Her ay bu tarama sınavlarını da yapacağız. 8'inci sınıflar için yılda 4, 12'nci sınıflar için de 5 sınav yapacağız. Dolayısıyla üniversiteye gitmek isteyen, TEOG'da başarılı olmak isteyen, bu kurslar vasıtasıyla gerekli eğitimi almış olacak" diye konuştu. Sınavla merkezi olarak öğrencilere aynı zorluk derecesindeki sorular yöneltildiği için başarının objektif ve standart şekilde ölçülebileceğini anlatan Kurt, ABİDE projesinin hayata geçirilmesiyle, sınavlarda öğrencilere yöneltilecek 20 sorudan 5'inin açık uçlu olmasının planlandığını söyledi.

ÖĞRENCİ SINAV BİTTİĞİNDE SONUCU HEMEN GÖREBİLECEK

Ülke genelinde destekleme ve yetiştirme kurslarına devam eden 8'inci sınıf öğrencileri yarından itibaren 27 Ekim'e kadar EBA şifreleriyle "www.odsgm.meb.gov.tr/kurslar veya http://e-kurs.eba.gov.tr/" adreslerinden, elektronik olarak sınava girebilecek. Türkiye'de bir ilk olma niteliği taşıyan değerlendirme sınavında, bakanlığın soru bankasına online bağlanılarak sorular ekrana yansıtılıyor.
Öğrenci, bittiğinde sınav sonucunu ve kazanım karnesini anlık olarak görebilecek. Daha sonra öğrencilere ve kurs merkezlerine bilgi amaçlı geri dönüşler yapılarak, öğrencilerin Türkiye ve il genelinde yüzdelik olarak başarıları da istatistiksel olarak iletilecek. Bu sayede tüm yurtta genel bir değerlendirme imkanı olacak.

 

 

 

 

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle