GeriEğitim Suriyeliler öğleden sonra
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Suriyeliler öğleden sonra

Suriyeliler öğleden sonra
refid:30185115-spot ilişkili resim dosyası

OKUL öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde 70 bin Suriyeli öğrenci de devlet okullarında eğitime başladı.

Yaklaşık 370 bin Suriyeli öğrenci geçici merkezlerde eğitim alacak. Suriyeli öğrenciler öğleden sonra 15.30-20.30 saatleri arasında ders yapacak. Geçen yıl MEB’e bağlı okullarda 38 bin 757 Suriyeli öğrenci eğitim görürken sayı, bu yıl yaklaşık iki kat artarak 70 bine ulaşacak. İstanbul Avcılar’daki Atatürk Ortaokulu’nda da yaklaşık 700 Suriyeli öğrenci, 23 öğretmenle eğitime başladı. Ellerinde Türk bayrağı bulunan öğrenciler, okul verdiği için hükümete de teşekkür etti.

Sığınmacılara eğitim desteği

Başbakanlık’a bağlı Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Suriye'deki iç savaşta yakınlarını kaybeden, yaralanan, ev ve iş yerleri yıkılan aileler hayata tutunmaya çalışırken, en büyük mağduriyeti çocuklar yaşıyor.
Türkiye, Suriye krizinin başladığı 2011 yılından bu yana mültecilere 7.6 milyar dolar yardım yaptı. Buna karşılık Türkiye bugüne kadar Birleşmiş Milletler kuruluşlarından 304 milyon dolar, AB ülkelerinden ise toplamda 1.5 milyon dolarlık destek aldı. Türkiye'nin yardımları içinde uluslararası desteğin toplam payı yüzde 7, Avrupa ülkelerinin desteği ise yüzde 0.02 oranında kaldı.
Ülkelerindeki iç savaş ve zorlu yaşam koşullarından kaçan 2.2 milyon mülteciye "açık kapı politikası" uygulayan Türkiye, sığınmacılara eğitim konusunda da destek verdi. Sığınmacıların eğitim çağına gelmiş çocukları için 10 ildeki 25 konteyner ve çadır kentin tamamında geçen 4 yıl boyunca okullar inşa edildi.
AFAD'ın verilerine göre, geçici barınma merkezlerinde 260 bin Suriyeli konaklıyor. Bunların 78 bin 425'i okul öncesinden liseye kadar öğrencilerden oluşuyor. Kamplarda bin 211 derslikli 22 okul bulunuyor. Bu okullarda 3 bin 220 öğretmen görev yapıyor. Öğretmenlerden 389'u Türk, 2 bin 831'ini ise Arap.

Kamp dışında 150 bin öğrenci var

Kampların dışında 6-12 yaş arasında 150 bin Suriyeli öğrenci eğitimine devam ediyor. Bu öğrenciler, hem Milli Eğitim Bakanlığı’nca (MEB), hem de sivil toplum kuruluşlarınca oluşturulan okullarda bakanlık tarafından atanan koordinatörler gözetiminde Suriyelilerin yoğun olduğu illerdeki okullarda eğitim görüyor.
Çocukların eğitimine yönelik çalışmaların yanı sıra kamplarda yetişkinler için de meslek, okuma-yazma ve bilgisayar kursları düzenleniyor. Bu kurslardan 62 bin kişi yararlandı, 14 bin kişi kurslarda eğitimini sürdürüyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle